22 آبان 1393

تصویب آئین‌نامه «قانون دسترسی آزاد» مردم به اطلاعات در ایران

22 آبان 1393

رادیو فردا

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از تصویب آئین‌نامه «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» در راستای اجرای یکی از وعده‌های انتخاباتی خود خبر داد و گفت که این قانون با وجود گذشت پنج سال از تصویب آن هنوز اجرا نشده است.

سخنگوی دولت ایران نیز گفت که با تصویب این آئین‌نامه فعالیت‌های دولت برای افکار عمومی «بسیار شفاف و قابل ملاحظه و مطالعه» خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز چهارشنبه، ۲۱ آبان، تصریح کرد: «این بحث را می‌توان در ارتباط با منشور حقوق شهروندی و حقی که شهروندان برای آگاهی از همه رخدادها در دولت دارند تلقی کنیم.»

تصویب «آئین‌نامه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» پس از حدود پنج سال توسط دولت حسن روحانی در حالی است که این آئین‌نامه باید ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون یعنی در سال ۸۹ و در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق، به تصویب هیئت دولت می‌رسید.

لایحه «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» در دولت محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، ارائه و به تصویب مجلس ایران رسید.

این لایحه پس از رد شدن توسط شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و در بهمن‌ماه ۸۸ ابلاغ شد.

حسن روحانی با اشاره به وعده‌های خود در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ برای تصویب آئین‌نامه و اجرای قانون «انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» گفت که این قانون با وجود گذشت ۵ سال از زمان تصویب هنوز اجرا نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهور ایران تاکید کرد: «مردم باید بدانند که دستگاه‌های دولتی و وابسته به دولت چه اموری را بر عهده دارند، توسط چه مدیری اداره می‌شوند... و حتی بتوانند نظرات خود، اطلاعات و انتقادات‌شان را به آن دستگاه از طرق مختلف منتقل کنند.»

آقای روحانی همچنین گفت که «دسترسی آزاد به اطلاعات، یک روش مبارزه با فساد و احقاق حقوق شهروندی است».

بر اساس «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» هر شخص ایرانی حق دسترسی به هر گونه اطلاعات عمومی را دارد، مگر آن که قانون آن را منع کرده باشد.

در مورد دستگاه‌هایی که زیر نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی است، اطلاعات تنها در صورت عدم مخالفت رهبر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

در این قانون هر یک از مؤسسات عمومی موظفند که جز اطلاعات دارای طبقه‌بندی [محرمانه]، دست‌کم سالانه اطلاعات عمومی شامل عملکرد خود را با استفاده از امکانات رایانه‌ای و حتی‌الامکان در یک کتاب راهنما منتشر کنند و در صورت درخواست شهروند با اخذ هزینه به او تحویل دهند.

این اطلاعات باید شامل مواردی چون مکانیسم شکایت شهروندان از تصمیمات یا اقدامات آن مؤسسه، اطلاعاتی که در آن مؤسسه نگهداری می‌شود و آئین‌نامه‌ها باشد.

بر اساس این قانون، «کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» به دستور رئیس جمهور و با حضور اعضایی از جمله وزیر ارشاد، وزیر اطلاعات، وزیر دفاع، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، رئیس دیوان عدالت اداری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل می‌شود.

این کمیسیون باید هر ساله گزارشی از رعایت این قانون در مؤسسات مشمول این قانون و فعالیت‌های خود را به مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور تقدیم کند.

رضا باقری اصل، معاون دولت الكترونيكی سازمان فناوری اطلاعات ايران، روز شنبه، اول شهریور، از تشکیل کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خبر داده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)