20 آبان 1393

شمس الواعظین: در سال‌های اخیر سوگواره مطبوعات داشتیم نه جشنواره

20 آبان 1393

رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران میانگین تیراژ مطبوعات نسبت به جمعیت کشور را ناخوشایند توصیف و تأکید کرد این وضعیت و چرایی آن باید بررسی شود.

ماشاءالله شمس‌الواعظین با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات از غرفه ایسنا بازدید کرد و در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه خبرگزاری دانشجویان، درباره وضعیت تیراژ مطبوعات امروز کشور اظهار کرد: در حال حاضر تیراژ روزنامه‌های یومیه کشور به گفته معاون مطبوعاتی به نیم میلیون نسخه هم نمی‌رسد، معنای این موضوع این است که به نسبتِ جمعیت، سرانه مطبوعات در ایران برای مردم آماری حیرت‌آور را از منظر توسعه‌نیافتگی مطبوعات در مخاطب‌سازی به نمایش می‌گذارد.

او افزود: این آمار خیلی خطرناک است. باید آقایان این وضعیت و چرایی آن را بررسی کنند. باید بتوانیم بگوییم ما در غرب آسیا با توجه به اینکه کشوری کهن با ادبیات و فرهنگ ژرف هستیم و کتاب‌ها و خلاقیت‌های ابداعی که در شعر و فرهنگ و رمان و همه چیز داریم، دارای بیشترین تیراژ مطبوعات هستیم، اما متاسفانه چنین چیزی اکنون وجود ندارد. در حالی که این جز از طریق گشودن بستر آزادی بیان و آزادی گردش اطلاعات میسر نخواهد شد.

وی با اشاره به رشد کمّی نمایشگاه مطبوعات عنوان کرد: فرد خوشبینی هستم و خوشحالم که رشد کمّی در کشور در عرصه مطبوعات در حال وقوع است.

این مدرس ارتباطات در بخش دیگری از گفت‌وگو با ایسنا، از یک خوشحالی صحبت کرد که نمی‌تواند آن را پنهان کند و گفت: خوشحالم از این که عنوان جشنواره مطبوعات حذف شده و جایش را نمایشگاه مطبوعات گرفته است. این عنوان هم سالم‌تر است و هم حرفه‌ای‌تر. مطبوعات زمانی جشن می‌گیرند که دوران طلایی و شکوفایی‌شان را طی می‌کنند، ولی ما طی سال‌های اخیر جشنواره مطبوعات نداشتیم، سوگواره مطبوعات داشتیم، یعنی هر سال سالگرد مرگ یک مطبوعه را برگزار می‌کردیم.

شمس‌الواعظین همچنین اظهار کرد: رشد کمّی در مطبوعات و رسانه‌ها در این نمایشگاه زیاد می‌بینم، اما رشد کیفی نیاز به مطالعه، تحقیق، پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات دارد که خیلی زمان می‌برد.

او اظهار کرد: نمی‌دانم در یک سال اخیر با روی کار آمدن دولت روحانی چه اتفاق محتوایی و کیفی افتاده است، اما مسلما رشد کمّی عاملی است برای رشد کیفی.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)