19 آبان 1393

تلاش وزارت ارتباطات برای ارتقای فیلترینگ هوشمند در ایران

19 آبان 1393

رادیو زمانه

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکشنبه ۱۸ آبان، از اجرای کامل طرح «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های اینترنتی ظرف شش‌ماه آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمود واعظی در حاشیه سمینار تشریح برنامه‌های وزارت ارتباطات برای گذر به نسل جدید آدرس های عددی اینترنت گفته «سیاست ما این نیست که از یک پژوهشگاه برای اجرای این پروژه استفاده کنیم و قصد داریم از بخش های علمی و پژوهشی کشور برای راه اندازی فیلترینگ هوشمند بهره ببریم.»

وزیر ارتباطات دولت موسوم به اعتدال با تأکید بر نگاه جدی دولت، اعلام کرد که فاز نخست فیلترینگ هوشمند سایت‌های اینترنتی ظرف ماه آینده اجرا می‌شود.

فیلترینگ هوشمند چیست؟

بنابر اظهارات مسئولان ایرانی، فیلترینگ هوشمند، سیستمی‌ است که بجای فیلتر کردن تمام یک وب‌سایت بر روی اینترنت، به فیلتر بخش‌ها و صفحات به زعم مراجع قضایی «نامطلوب» می‌پردازد.

با نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند تصویر، فیلم و متن، تشخیص محتوای وب‌سایت‌های مختلف و اعمال سانسور بر آن دسته از صفحاتی که از سوی مرکز ملی فضای مجازی دارای «محتوای نامناسب» خوانده شده‌اند، بدون نیاز به بستن کل دامنه ممکن می‌شود.

پیشتر قوه قضائیه با ایراد به وزارت ارتباطات، مدعی شده بود که از زمان طرح این موضوع، تعریف مشخصی درباره «فیلترینگ هوشمند» صورت نگرفته است.

محمود واعظی ادامه داد که «بحث فیلترینگ هوشمند سایت‌های مستهجن و ضد اخلاقی موضوعی است که مورد درخواست مردم و خانواده های آنها می‌باشد.»

همچنین او دلیل توافق شرکت ارتباطات زیر ساخت و پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات را که در ماه گذشته صورت پذیرفت، رصد سایت‌های ضداخلاقی و فیلترشکن‌ها دانست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)