18 آبان 1393

رئیس جدید «صدا و سیما» در فهرست تحریم‌شدگان اتحادیه اروپا

18 آبان 1393

دویچه وله

با پایان دوران ریاست ضرغامی، رهبر جمهوری اسلامی طی حکمی محمد سرافراز را به ریاست "صدا و سیما" منصوب کرد. اتحادیه اروپا در مارس ۲۰۱۳ نام محمد سرافراز را به اتهام نقض حقوق بشر در فهرست تحریم قرار داده بود.

محمد سرافراز، یکی از مدیران قدیمی سازمان "صدا و سیمای ایران" طی حکمی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به سمت ریاست این سازمان انتخاب شد.

سرافراز ۵۳ ساله در راه‌اندازی شبکه‌ی انگلیسی زبان "پرس تی‌وی" و شبکه‌ی عربی زبان "العالم" که از رسانه‌های رسمی برون‌مرزی جمهوری اسلامی‌اند، نقش مستقیم داشته است. دوره‌ی دوم ۵ ساله‌ی ماموریت عزت‌الله ضرغامی به عنوان رئیس صداوسیما به پایان رسید و سرافراز به جای او سکان هدایت این سازمان مهم را در دست خواهد گرفت.

سرافراز یکی از مدیرانی است که مسئولیت معاونت برون‌مرزی سازمان صداو سیما را برعهده دارد.

"آی فیلم"، شبکه‌ای تلویزیونی تحت مدیریت صدا و سیما که به نمایش ۲۴ساعته‌ی فیلم می‌پردازد، تحت مدیریت محمد سرافراز افتتاح شد. شبکه‌ی اسپانیایی زبان "هیسپیان" نیز با نقش مستقیم او کار خود را آغاز کرد.

علی خامنه‌ای در متن پیام خود با "تقدیر از زحمات ضرغامی" ابراز امیدواری کرده که محمد سرافراز بتواند با مدیریت خود بر این سازمان در گسترش "دین، اخلاق و امید" و ترویج زندگی"اسلامی-ایرانی" بکوشد.

متهم به نقض حقوق بشر

در پی گسترش فهرست اتحادیه اروپا در رابطه با افراد تحریم‌شده ایرانی که در ۱۲ مارس ۲۰۱۳ (۲۲ اسفند ۹۲) به تصویب وزیران خارجه اتحادیه اروپا رسید، ۹ نفر به جمع تحریم‌شدگان افزوده شدند. بدین‌گونه در آن زمان شمار متهمان به نقض حقوق بشر در لیست تحریم اتحادیه اروپا به ۸۷ نفر رسید.

در این فهرست نام محمد سرافراز، به عنوان مدیر بخش برون‌مرزی صدا و سیما و رئیس پرس‌تی‌وی، شبکه تلویزیونی برون‌مرزی جمهوری اسلامی، نیز به چشم می‌خورد. در آن زمان محمد سرافراز به اتهام همکاری با نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در پخش "اعتراف‌های تلویزیونی" دستگیرشدگان معترض به نتایج رسمی اعلام‌شده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته بود.

پیشینه و چشم‌انداز

محمد سرافراز دکترای خود را در رشته‌ی علوم سیاسی از دانشگاه بیروت گرفته است و رسانه‌های داخل ایران گزارش می‌دهند که به زبان‌های انگلیسی و عربی تسلط دارد.

یکی از برادرهای او در حادثه‌ی انفجار دفترحزب "جمهوری اسلامی" در سال ۱۳۶۰ کشته شد و برادر دیگر او در دوران جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داد.

سرافراز یکی از مدیران این سازمان است که گرایش سیاسی مشخص ندارد و عضو هیچ یک از احزاب کشور نیست. برخی تحلیل‌گران این ویژگی او را عاملی مثبت می‌دانند که می‌تواند رابطه پرچالش دولت یازدهم با سازمان صداوسیما را بهبود بخشد. برخی دیگر این ویژگی او را عامل ضعف وی می‌دانند.

دوره‌ی ۱۰ساله‌ی ریاست عزت‌الله ضرغامی بر سازمان صداوسیما با انتقادهای فراوانی از سوی برخی چهره‌های دولتی چه در دولت محمود احمدی‌نژاد و چه در دولت حسن روحانی همراه بود. دولت روحانی این سازمان و مدیریت آن را متهم می‌کند که با جانبداری نسبت به این دولت عمل می‌کند.

محمد سرافراز پنجمین مدیر این سازمان در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی محسوب می‌شود. پیش از این عزت‌الله ضرغامی، علی لاریجانی، محمد هاشمی و صادق قطب‌زاده ریاست سازمان صداوسیما را عهده‌دار بودند که یکی از کلیدی‌ترین نهادهای ایران محسوب می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)