18 آبان 1393

نمایشگاه مطبوعات در دوران تعطیلی ۴ هزار نشریه

18 آبان 1393

دویچه وله

همزمان با گشایش بیستمین نمایشگاه مطبوعات در تهران، دبیر همایش مدیریت رسانه اعلام کرد ۴ هزار نشریه مجوزدار در ایران منتشر نمی‌شوند. سهم موسسه‌ها و روزنامه‌ها در نمایشگاه امسال ۵۶ غرفه بیشتر نیست.

بیستمین نمایشگاه مطبوعات جمهوری اسلامی و نخستین دوره این رویداد در دولت یازدهم روز شنبه، ۱۷ آبان کار خود را در مصلی تهران آغاز کرد.

بر اساس آمار ستاد خبری نمایشگاه، در مجموع ۴۴۰ رسانه برای دریافت غرفه در مصلی ثبت‌نام کرده‌اند که در میان آنها رسانه‌های حوزه "آموزشی و تخصصی" با ۸۰ غرفه بیشتر سهم را دارند.

ترکیب رسانه‌هایی که در نمایشگاه امسال حضور دارند فقر فعالیت‌های مطبوعاتی در ایران را آشکارتر می‌کند. در این کشور ۶ هزار نشریه مجوز انتشار دارند اما تعداد روزنامه‌های حاضر در این دوره ۳۲ و شمار موسسه‌های مطبوعاتی ۲۴ غرفه بیشتر نیست.

تعطیلی دو سوم نشریه‌ها

محمود اسعدی، دبیر همایش مدیریت رسانه که نشست خبری نخستین دوره آن همزمان با بیستمین نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، یکی از معضلات فعالیت مطبوعاتی در ایران را مفقود بودن حلقه ارتباط میان فرهنگ و اقتصاد عنوان می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر اسعدی در این نشست گفت: «شش هزار مجوز نشریه صادر شده اما دو هزار نشریه در سراسر کشور فعالیت می‌کنند و چهار هزار نشریه دیگر تعطیل‌اند. ما می‌خواهیم در همایش مدیریت رسانه، به بررسی این معضلات بپردازیم.»

دبیر همایش مدیریت رسانه یکی از این معضلات را عدم استقلال مالی عنوان کرد: «رسانه‌ها در ایران یا دولتی هستند یا مورد حمایت ویژه دولت قرار می‌گیرند، کمتر رسانه‌ای وجود دارد که هم پویا باشد و هم به لحاظ اقتصادی، چرخ خود را بچرخاند.»

به گفته‌ی او مسئله در ارتباط با نویسندگان نیز صادق است و در ایران شمار نویسندگانی که از راه نوشتن زندگی خود را می‌گذرانند بسیار اندک است.

یکی دیگر از موضوع‌هایی که قرار است در این همایش دو روزه (۱۸ و ۱۹ آبان) طرح شود راه‌های جذب مخاطب برای مطبوعات مستقل است زیرا وابستگی اقتصادی به نهادهای دولتی استقلال مطبوعات را خدشه‌دار می‌کند.

انتقاد از ناهماهنگی‌ها

در بیستمین نمایشگاه مطبوعات ۲۰ غرفه به خبرگزاری‌ها تعلق دارد که همه به یکی از نهادهای دولتی و حکومتی وابسته‌اند. در این میان بیشترین سهم از آن خبرگزاری‌های وابسته به سپاه پاسداران مانند فارس و تسنیم است.

روز گشایش نمایشگاه هنوز بسیاری از رسانه‌ها در غرفه‌های خود جا نگرفته‌اند و آماده‌سازی برخی دیگر از غرفه‌ها همچنان ادامه دارد.

یکی از این غرفه‌ها به خبرگزاری مهر تعلق دارد که مسئولان آن زمان‌بندی گشایش نمایشگاه را با توجه به تعطیلات ماه محرم نامناسب ارزیابی می‌کنند.

ابراهیم غلام‌پور، مسئول غرفه خبرگزاری پانا نیز ضمن انتقاد از تاریخ برگزاری نمایشگاه به "مشکلات عدیده‌ای" اشاره کرد که به گفته‌ی او به دلیل ضعف سازماندهی و اطلاع‌رسانی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به وجود آمده است.

خبرگزاری فارس از قول غلام‌پور نوشت: «خبرگزاری پانا غرفه‌ای با متراژ ۸۴ متر را برای نمایشگاه، ثبت‌نام کرد اما به دلیل عدم برنامه‌ریزی در معاونت مطبوعاتی، متراژ غرفه این خبرگزاری به ۲۴ متر کاهش یافت و این امر ناشی از ناهماهنگی‌ها بود.»

مسئول غرفه خبرگزاری پانا این ناهمانگی‌ها و آماده نبودن بسیاری از غرفه‌ها را به کم‌تجربگی مسئولان نسبت می‌دهد و می‌گوید: «با چنین تفاسیری می‌توان گفت عدم برگزاری بیستمین دوره نمایشگاه مطبوعات بهتر از برگزاری آن با چنین شرایط و کیفیتی بود.»

نخستین نمایشگاه مطبوعات در دولت یازدهم که کار خود را با شعار "رسانه، آزادی مسئولانه" آغاز کرد تا ۲۳ آبان ماه ادامه خواهد داشت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)