14 مهر 1390

بازداشت 22 فعال رسانه ای در دو ماه

افزايش فشار بر روزنامه نگاران ايراني

14 مهر 1390

خبرنگاران ايران - این روزها در ایران هر اتفاقی که می افتد، در نهایت روزنامه نگاران هستند كه قربانی می شوند. حتی اگر اتفاقی هم نیافتد باز قربانی خبرنگار است. افراد و گروه های وابسته به قدرت اختلاس می کنند، روزنامه نگار بازداشت می شود. تظاهرات و راهپیمایی برگزاری می شود، عکاس و خبرنگار به زندان می رود. دعوا بر سر قدرت بالا می گیرد، روزنامه نگار مورد هدف است. حتی اگر عده ای زندانی سیاسی هم آزاد شوند نه تنها خبرنگاری دربین آنها نخواهد بود كه باز هم روزنامه نگاري ديگر به بهانه اي بازداشت می شود . این روزها روزهای بازداشت خبرنگاران در ايران است. روزهای محدود سازی اطلاع رسانی و خبرنگاران .

حال باید ضرب المثل پارسی« مرگ شتری است در خانه هر فردی می خوابد» را برای جامعه روزنامه نگاران مستقل امروز ایران اینگونه تغییر داد: «زندان! شتری است که در خانه هر خبرنگار مستقلی می خوابد.»

موج جدید بازداشت خبرنگاران بار دیگر آغاز شده است. هم اکنون نزدیک 40 خبرنگار در زندان بسر می برند و تنها در دو ماه اخیر 22 خبرنگار و فعال رسانه ای بازداشت شده اند و چه بسا خبرنگارانی باشند که در این مدت بازداشت و تهدید شده باشند اما ترجیح داده اند که این خبر را رسانه ای نكنند. مروری بر وضعيت خبرنگاران بازداشت شده از اوایل شهریور تا 13 مهر سال جاري نشان می دهد که خبرنگاران حوزه اقتصادی بيش از ديگران در تیررس بازداشت ها بوده اند.

اقتصاد دان دست به قلم

اوایل شهریور «علی دینی ترکمانی» نویسنده و اقتصاددان و همکار سایت البرز نت در تهران بازداشت شد. وی اقتصاددان برجسته و عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، بود. وی فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه تهران است که در طول دو دهه گذشته نزدیک به ده جلد کتاب ترجمه و تالیف کرده و نزدیک به ۱۰۰ مقاله در نشریات علمی و جراید کشور به چاپ رسانده است. «دینی» از منتقدین سیاست‌های تعدیل اقتصادی در کشور است که در این زمینه مقالات متعددی به چاپ رسانده است. علت دستگیری او نامعلوم است. آخرین نوشته او یادداشتی است که در سوگ مهندس عزت‌الله سحابی نوشته است.

هادی احمدی، خبرنگار اقتصادی ایسنا

اواخر شهریور «هادی احمدی» خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران ، ایسنا بازداشت شد. وی برای ارائه توضیحاتی احضار شده بود اما این احضار به بازداشت وی ختم شد. هرچند این خبرنگار 5 روز بعد از بازداشت با خانواده خود تماس تلفنی داشته اما هنوز علت بازداشتش اعلام نشده است. هادی احمدی از سال ۸۵ در سرویس اقتصادی ایسنا فعالیت می‌كرد.

یک خبرنگار و فعال مدنی زن

در روز 12 شهریور «فرانک فرید» نویسنده مترجم، عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز نسبت زنان و همکار سایت مدرسه فمینیستی در تبریز بازداشت شد. این فعال مدنی در پی شلوغی های شهر تبریز در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در منطقه سه راه امین تبریز بازداشت شد. ماموران منزل این فعال حقوق زنان را نیز تفتیش کرده اند. هنوز از علت بازداشت این فعال تبریزی اطلاعی در دست نیست.

امیرعلی علامه‌زاده، خبرنگار سابق ایلنا

اواخر شهریور «امیرعلی علامه زاده» خبرنگار سابق ایلنا بازداشت شد. علامه‌زاده دبیر سرویس بین‌الملل ایلنا بود. دلیل بازداشت وی هنوز مشخص نیست.

خبرنگاران شیرازی ایسنا

در روزهای اخیر در شیراز نیز ۴ روزنامه نگار و عکاس خبرگزاری ایسنا بازداشت شده اند. بازداشت شدگان عبارتند از:سعید نظری ، فرزاد صدری،علی نظام الملکی و هخامنش یونسی. اطلاعات بیشتری درباره دلیل بازداشت این خبرنگاران ارائه نشده است.

خبرنگاران شهرستانی روزنامه های محلی

«حمید موذنی» روزنامه‌نگار، وب‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های محلی در بوشهر و «ابراهیم رشیدی» همکار روزنامه‌های آذربایجان در اردبیل، در هفته های اخیر بازداشت شدند.

خبرنگاران سایت مجذوبان نور

در تاریخ ١٤ و ١٥ شهریور ماموران وزارت اطلاعات مدیران سایت مجذوبان نور، سایت نزدیک به درویشان گنابادی را بازداشت کردند. دستگیر شدگان عبارت بودند از علی رضا روشن روزنامه‌نگار صفحات کتاب روزنامه شرق ، علی اکرمی، علی استرکی، مهدی حسینی، مهدی اسانلو، حمید مرادی، مهران رهبری، مصطفی عبدی، نصرت طبسی، علی معظمی، رضا انتصاری. هفت نفر از این افراد در تاریخ 10 مهر با قرار کفالت از زندان آزاد شدند.

مهدی افشار نیک، خبرنگار حوزه نفت روزنامه اعتماد

روز 13 مهر «مهدی افشار نیک» از خبرنگاران حوزه نفت و انرژی روزنامه اعتماد بازداشت شد. از این روزنامه‌نگار یادداشتی با عنوان «پیوند نفت و خرافه» در شماره ۲۲۷۷ روزنامه اعتماد، در روز بازداشت منتشر شده است. همچنین افشارنیک که پدرش را در جنگ هشت ساله ایران و عراق از دست داده، سابقه فعالیت خبری در حوزه دولت را نیز در کارنامه مطبوعاتی خود دارد و به عنوان کارشناس انرژی در «اقتصاد سیاسی» صاحب نظر است.

علی اکرمی، خبرنگار آزاد و فعال سیاسی

روز 13 مهر «علی اکرمی» که مدت ها فعالیت مطبوعاتی داشت نیز بازداشت شد. وی که علاوه بر فعالیت مطبوعاتی، مسوول دفتر سیاسی حزب نهضت آزادی بود پیش‏‏تر نیز سابقه بازداشت در سال ۱۳۸۲ دارد. وی از جمله جوانانی بود که بازداشتگاه توحید را پیش از تبدیل شدن آن به موزه تجربه کرد. اکرمی در سال‌های اخیر به صورت پراکنده با روزنامه‏‏هایی چون اعتماد ملی و اعتماد همکاری داشت.

محمد حیدری خبرنگار قدیمی روزنامه های اصلاح طلب

13 مهر «محمد حیدری»، روزنامه نگار و فعال ملی مذهبی هم بازداشت شد. محمد حیدری فعالیت های حرفه ای روزنامه نگاری خود را با «خرداد» به مدیرمسئولی عبدالله نوری شروع کرد. گزارش های تاریخی و سیاسی وی بعدا در «فتح»، «یاس نو»، «وقایع اتفاقیه»، «نوروز»، «شرق» و بسیاری دیگر از روزنامه های اصلاح طلب منتشر شد. ماموران پس از بازداشت همسرش در محل کار، او را به خانه آورده و ضمن تفتیش منزل، برخی وسایل شخصی آنها از جمله هارد کامپیوتر و اسناد و مدارک را با خود برده اند.

چه سخت جانند روزنامه نگاران در ايراان !

بعد از انتخابات سال 1388 در مرحله های مختلف خبرنگاران رسانه های بازداشت شده اند و بیشترین حکم های زندان و محرومیت های اجتماعی نصیب این قشر از جامعه شد. طبق آمارهای منتشر شده تا قبل از این موج جدید بازداشت ها 108 خبرنگار در دو سال اخیر به زندان رفته اند که البته این آمار مربوط به خبرنگارانی می شود که خبر بازداشت آنها رسانه ای شد چه هستند خبرنگارانی که در سکوت بازداشت شده و به دادگاه رفتند.

عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، احمد زیدآبادی، مهدی محمودیان، بهمن احمدی امویی، محمد داوری ،احسان مهرابي ،سیامک قادری و... از این جمله خبرنگارانی هستند که در طول دوسال اخیر بازداشت شده اند و همچنان در زندان به سر می برند و به حبس های سنگین محکوم شده اند.

بیش از انتخابات سال 1388 و در زمانی که هنوز موج بازداشت خبرنگاران به اینگونه آغاز نشده بود، عیسی سحرخیز که هم اکنون بیش از دو سال است بدون یک روز مرخصی در زندان بسر می برد در هشتمین سالگرد توقیف فله ای مطبوعات نوشت: عجب سخت جانیم ما روزنامه نگاران و اهالی مطبوعات!

او اینگونه این سخت جانی را توصیف کرد: «اینکه می گویم جان سختیم، منظورم این است که هر چه دایره ی محاصره ی فعالیت مطبوعاتی را محدود می ‏کنند، امنیت شغلی را کمتر و فضای کار را پرخطرتر، اما باز هستند بسیاری از روزنامه نگاران که از ‏مواضع خود کوتاه نمی آیند، کماکان آستین ها بالا می زنند، می گویند و می نویسند، بر تاریکخانه ها نور می ‏تابانند و پلیدی ها، ناتوانی ها، ناکارایی ها و نادانی ها را جلوی چشم ملت عیان می کنند. هستند بسیاری که با ‏جان کندن هم که شده باشد رسالت مطبوعاتی خود را، وظیفه ی روشنگری و اطلاع رسانی را انجام می دهند. ‏حکومت در را که می بندد، آنها از پنجره وارد می شود. فضای کار در داخل را که مسدود می کند، راهی دیار ‏غربت می شوند. وثیقه های سنگین می بندند و احکام اعدام، زندان و شلاق سنگین تر صادر می کنند، باز، ‏هستند بسیاری از اهالی مطبوعات که خم به ابرو نمی آورند، قلم بر زمین نمی گذارند و از “نون و القلم”‌ می ‏گویند و می نویسند؛ بر باور و ایمان خود بر قسمی که خداوند در قرآن مجید بر “حرف”، “کلمه” و بر وسیله ‏و ابزار نگارش این حرف و کلمه خورده است، تاکید می کنند. البته، هزینه های فراوان این کار ارزشمند را ‏هم به جان خریده و می پردازند، چه در محیط دانشگاه در کار آماتور و غیرموظف، چه در میان مردم و ‏جامعه به عنوان شغل و انجام وظیفه. ‏»

و حال با موج جدید بازداشت ها باز هم روزنامه نگارها در ايران اين روزها به يكديگر مي گويند : «عجب سخت جانیم ما روزنامه نگاران و اهالی مطبوعات!»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.