17 آبان 1393

محمد سرافراز رئیس سازمان صدا و سیما شد

17 آبان 1393

بی بی سی فارسی

با پایان یافتن دومین دوره پنج ساله عزت الله ضرغامی با حکم آیت الله علی خامنه‌ای٬ رهبر ایران محمد سرافراز به ریاست سازمان صدا و سیما منصوب شد.

محمد سرافراز که در سال‌های اخیر معاونت برون مرزی آقای ضرغامی را برعهده داشت٬ از مدیران باسابقه این سازمان بوده است.

طبق اصل ۱۷۵ قانون اساسی نصب و عزل رئیس سازمان صدا و سیما در حوزه اختیارات رهبر ایران است و شورایی مرکب از نمایندگان رئیس جمهور و قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی (هر کدام دو نفر) به عنوان بازوی نظارتی عملکرد این سازمان را به رهبر ایران گزارش می‌دهند. در باره عملکرد ده ساله ضرغامی چه فکر می‌کنید؟

تمدید ریاست سازمان صدا و سیما محدودیت ندارد٬ ولی از زمان رهبری آیت‌الله خامنه‌ای معمول بوده است که روسای بسیاری از نهادهایی که زیر نظر مستقیم او اداره می شوند، پس از ده سال با دستور رهبری جای خود را به مدیران دیگر بدهند.

در این مورد می توان به دوره های ده ساله مدیریت و ریاست کسانی چون علی لاریجانی و عزت الله ضرغامی (سازمان صدا و سیما)، محمد یزدی و محمود هاشمی شاهرودی (قوه قضائیه) و یحیی رحیم صفوی (فرمانده سپاه پاسداران) اشاره کرد.

آقای صفوی پس از برکناری‌اش از فرماندهی سپاه در سال ۱۳۸۶ ضمن رد شایعه استعفایش گفته بود: "احکام حضرت آقا (آیت الله خامنه ای) بیشتر از ۱۰ سال طول نمی‌کشد و نمونه آن را در حکم علی لاریجانی در زمان تصدی ریاست سازمان صدا و سیما شاهد بودیم."

ریاست آقای ضرغامی در حالی پایان می‌یابد که هنوز انحصار پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در انحصار صدا و سیماست و هنوز شبکه‌های خصوصی مجوز فعالیت ندارند. محمد سرافراز که بیش از دو دهه از مدیران ارشد سازمان صدا و سیما بوده در سال‌های اخیر معاون برون مرزی این سازمان بوده٬ نقش مهمی در راه اندازی شبکه‌های برون مرزی این سازمان از جمله پرس تی‌وی٬ هیسپان تی‌وی و العالم داشته است. او فرزند یک روحانی به نام ابوالفضل سرافراز است که مدتی نمایندگی ولی فقیه در سازمان هواپیمایی کشور را بر عهده داشت.

دو برادر او پس از انقلاب کشته شدند. جواد که از اعضای حزب جمهوری اسلامی و رئیس دفتر محمد حسینی بهشتی٬ دبیرکل این حزب بود در بمبگذاری در دفتر حزب در ۷ تیر ۱۳۶۰ کشته شد و علی٬ برادر دیگرش در جریان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۵ در شلمچه کشته شد. آقای سرافراز پیشتر از سوی رهبر ایران به عضویت شورای‌ عالی فضای مجازی در آمده بود. سازمان صدا و سیما که پیش از انقلاب رادیو و تلویزیون ملی ایران نام داشت٬ از بزرگترین و پرهزینه‌ترین رسانه‌ها در خاورمیانه محسوب می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)