16 آبان 1393

برندگان جایزه «آزادی رسانه‌ها»ی گزارشگران بدون مرز معرفی شدند

16 آبان 1393

دویچه وله

روزنامه‌نگارانی از مکزیک و عربستان سعودی جایزه «آزادی رسانه‌ها» ی سازمان گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۴ را به خود اختصاص دادند. روزنامه «فرونت‌پیچ آفریکا» از لیبریا دیگر برگزیده جایزه امسال است.

«سانجوانا مارتینز» روزنامه‌نگار مکزیکی، «رائف بدوی» وبلاگ‌نویس سعودی و روزنامه «فرونت‌پیچ آفریکا» از لیبریا، در بیست و سومین مراسم اهدای جایزه گزارشگران بدون مرز به عنوان برندگان سال ٢٠١۴ جایزه آزادی رسانه‌ها معرفی شدند.

جایزه «آزادی رسانه‌ها» ی سازمان گزارشگران بدون مرز از سال ٢٠١١ اعطا می‌شود و هدف آن تشویق و شناساندن تلاش و کار روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و شهروند وب‌نگاران و حمایت از کسانی ا‌ست که به شکلی عیان از آزادی اطلاع‌رسانی و گسترش آن در جهان دفاع می‌کنند.

«کریستف دولوار» دبیر اول سازمان گزارشگران بدون مرز در این مراسم گفت: «ارج‌گذاری به تلاش روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و شهروند وب‌نگاران که کاری قهرمانانه برای حق دانستن میلیون‌ها انسان در جهان می‌کنند، دو چندان پر اهمیت است؛ چرا که امسال خشونت علیه روزنامه‌نگاران به سرحد وحشتناکی با ابعاد غیرقابل تصور رسیده است.»

هیات داوران جایزه «آزادی رسانه‌ها» را ٣۵ نفر از روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر، از ٢۶ کشور جهان تشکیل می‌دهند. در هیات داوران امسال شیرین عبادی، برنده صلح نوبل، روبرتو ساوینو روزنامه‌نگار نامدار ایتالیایی و میشل مونتاس روزنامه‌نگار و سخنگوی سابق «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد حضور داشتند.

تهدید به مرگ توسط کشیش‌ها و کسب عنوان ۵۰ زن پرنفوذ مکزیک

سانجوانا مارتینز، روزنامه‌نگار مستقل مکزیکی، و همکار روزنامه La Jornada، بار‌ها برای انجام وظیفه اطلاع رسانی و حمایت‌اش از زنان و کودکان قربانی بدرفتاری و آزار جنسی، مورد تهدید جدی قرار گرفته است. وی تاکنون چندین جایزه ملی و منطقه‌ای را نیز به‌دست آورده است.

او برای انتشار کتابی از گزیده گزارش‌هایش در باره «آزارهای جنسی کودکان» از سوی روحانیون کاتولیک در مکزیک به مرگ تهدید شده بود و گزارش‌های تحقیقی درباره قاچاقچیان مواد مخدر و مهاجران به آمریکا را هم منتشر کرده است. نشریه آمریکایی فوربیس، سانجوانا مارتینز را از جمله ۵٠ زن پرنفوذ مکزیک نامیده است.

مکزیک یکی از خطرناک‌ترین کشورهای قاره آمریکا برای روزنامه‌نگاران است. از سال ٢٠٠٠ تا امروز بیش از ٨٠ روزنامه‌نگار، آشکار و پنهان در رابطه با انجام حرفه‌شان به قتل رسیده‌اند.

وبلاگ‌نویس سعودی زیر حکم ۱۰۰۰ ضربه شلاق

رائف بدوی وبلاگ‌نویس و فعال حقوق مدنی در عربستان سعودی، بنیان‌گذار سایت اینترنتی شبکه لیبرال‌ سعودی (اللیبرالیون السعودیون)، شبکه‌ای برای تشویق مباحث علنی در باره مسائل سیاسی و مذهبی و اجتماعی است.

وی درماه ژوئن ٢٠١٢ به اتهام نقض ماده شش قانون جرایم رایانه‌ای در عربستان سعودی و به اتهام «ایجاد وبسایتی با محتوای توهین به اسلام» بازداشت شد. در دادگاه نخست به هفت سال و سه ماه زندان و ۶۰۰ ضربه شلاق محکوم شده بود، اما دادگاه تجدیدنظر حکم او را به ده سال زندان و هزار ضربه شلاق افزایش داد.

عربستان سعودی در رده بندی آزادی رسانه‌های گزارشگران بدون مرز در سال ٢٠١۴، در میان ١٨٠ کشور جهان در رتبه ١۶۴قرار دارد.

روزنامه‌ای مورد اطمینان، فرا‌تر از مرزهای لیبریا

روزنامه «فرونت‌پیچ آفریکا» سال‌هاست که به عنوان یکی از روزنامه‌های جدی در عرصه روزنامه‌نگاری تحقیقی مطرح شده است. این روزنامه با روشنگری‌هایش درباره فساد در میان سیاستمداران لیبریایی، مشهور شده و اطمینان به گزارش‌های روزنامه از مرزهای لیبریا فرا‌تر رفته و در منطقه و یا در کشورهای اروپایی موضوع‌های ممنوعه این روزنامه باز انتشار می‌یابند.

روزنامه «فرونت‌پیچ آفریکا» در سال ٢٠١٣ به دلیل بازداشت سردبیرش «روندی سیی‌یه» به مدت سه ماه از انتشار بازماند.

لیبریا در رده بندی آزادی رسانه‌های گزارش‌گران بدون مرز در سال ٢٠١۴، در میان ١٨٠ کشور جهان در رتبه ٨٠ قرار دارد.

دو روزنامه‌نگار ایرانی و دو رسانه ‌افغان در فهرست برندگان جایزه گزارش‌گران بدون مرز قرار دارند. رضا علیجانی (٢٠٠١) و رضا تاجیک (٢٠١٠)، تلویزیون طلوع (٢٠٠۵) و روزنامه هشت صبح (٢٠١٢) تاکنون موفق به دریافت اینجایزه شده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)