15 آبان 1393

دور جدید ’احضار و بازداشت’ فعالان شبکه‌های مجازی در ایران

15 آبان 1393

بی بی سی فارسی

فعالان حقوق بشر می‌گویند طی هفته‌های اخیر موج جدید بازداشت فعالان شبکه‌های مجازی آغاز شده است.

آتنا دایمی فعال مدنی، که در اواخر مهرماه بازداشت شده، از جمله این بازداشت‌شدگان است. ماموران امنیتی در هنگام بازداشت خانم دایمی گفتند "فعالیتش در شبکه‌های مجازی زیاد" بوده است.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر با اعلام این خبر گفت: "در دو هفته اخیر روند احضار، بازجویی و بازداشت فعالان شبکه‌های مجازی وارد فاز جدیدی شده است و بسیاری از این افراد یا خانواده‌های آنها به دلیل نگرانی از بحرانی‌تر شدن وضعیت حاضر به اطلاع رسانی نیستند."

آقای قائمی با اشاره به بازداشت آتنا دایمی، فعال مدنی که در ۲۹ مهرماه بازداشت شده، گفت: "اتهام این فعال مدنی مشخص نیست. ماموران امنیتی در زمان بازداشت او گفتند که در شبکه های مجازی مانند فیسبوک ’زیاد فعالیت’ داشته است."

یک منبع آگاه در خصوص وضعیت خانم دایمی به کمپین حقوق بشر گفته است: "آتنا در سلول انفرادی زندان اوین به سر می برد و همچنان در حال بازجویی است. در این مدت فقط دو بار تماس تلفنی با خانواده اش داشته است. در دومین تماس تلفنی (۱۴ آبان ماه) پس از یازده روز بی خبری با خانواده اش داشته گفته که با رسانه ها مصاحبه نکنند و هر روز به دادسرای اوین برای پیگیری حال او نروند."

در بخشی از این گزارش آمده است: "آتنا دچار ناراحتی قلبی است و در دو تماس تلفنی که با خانواده اش داشته حالش خوب نبوده است و به همین دلیل خانواده اش به شدت نگران حال او هستند."

براساس گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر "چند نفر از ماموران امنیتی به منزل خانم دایمی رفته و پس از توقیف لپ تاپ، کتاب ها و موبایلش او را با خود برده اند اما هیچ توضیحی درباره اتهام و دلیل بازداشتش عنوان نکرده اند. فقط غیر مستقیم در یک جمله گفته اند که او در فیسبوک خیلی فعال بوده است."

همچنین گفته شده که خانم دایمی در اعتراضات اجتماعی علیه حقوق کودکان مانند تظاهرات برای بچه های کوبانی نیز شرکت کرده و بیانیه های را در صفحه فیسبوک خود در حمایت از کودکان کوبانی منتشر کرده است. صفحه فیسبوک او پس از بازداشتش بسته شده است. آتنا دایمی، ۲۶ ساله، دارای مدرک دیپلم و در باشگاه ورزشی انقلاب شاغل بوده است. او همچنین فعالیت های مدنی داوطلبانه در حوزه کودکان مانند برپا کردن کلاس های آموزش نقاشی یا نمایشگاه های نقاشی برای کودکان کار و خیابان داشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)