15 آبان 1393

زمان اعلام وضعیت پرونده خبرنگار واشنگتن پست

15 آبان 1393

دبیر ستاد حقوق بشر قویه قضاییه درباره دستگیری جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست گفت: وضعیت پرونده خبرنگار دستگیر شده واشنگتن پست در ایران کمتر از یک ماه دیگر مشخص می شود که یا از اتهامات تبرئه شده و یا پرونده او به دادگاه برای تصمیم گیری نهایی ارسال می شود.

به گزارش ایسنا، محمد جواد لاریجانی که در رأس یک هیأت برای شرکت در بیستمین نشست گروه کاری یو.پی.آر به ژنو رفته بود در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز درخصوص علت دستگیری رضائیان گفت: من در جایگاه قضاوت قرار ندارم. من تنها گزارش می‌دهم که مقامات امنیتی اتهاماتی را علیه وی مطرح کرده‌اند مبنی بر آنکه او در فعالیت‌هایی ورای حرفه روزنامه نگاری شرکت داشته است.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار یورونیوز که گفت آخرین گزارش او از ایران درباره این بوده است که مردم ایران بیس بال دوست دارند و آیا این امنیت کشور را به خطر انداخته است؟ گفت: قطعا این موضوع هیچ اتهامی را علیه او به همراه نیاورده است. اجازه بدهید این بحث را همین جا با بیان این موضوع که دادستان برای دستگیری او شواهد و دلایل کافی در اختیار داشته متوقف کنم. شما می‌دانید که اگر اتهامی علیه شخصی مطرح شود، نظام قضایی باید حکم بازداشت وی را صادر کند. ماموران امنیتی درست مانند، آمریکا و انگلیس، نمی‌توانند خودشان یک فرد را دستگیر کنند. بنابراین این دادستان او را دستگیر کرد و مجدداً بازداشت وی را تجدید کرد زیرا پرونده آماده نبود اما فکر می‌کنم این پرونده به مرحله تکمیل نزدیک می‌شود و سپس فرصت مفصلی برای او وجود دارد که در دادگاه از خود دفاع کند. امید من آن است که قبل از آغاز فرایند دادگاه، دادستان پرونده را ببندد چرا که ممکن است اتهامات مطرح شده خیلی مهم نباشد. اما در هر صورت این که پرونده به دادگاه فرستاده شود، به تصمیم او بستگی دارد. چندین مورد پرونده قبل از این وجود داشته است که دادگاه یا پرونده را مختومه اعلام کرده یا اینکه به چندین دلیل، اعلام جرم کرده است.

خبرنگار یورونیوز در ادامه گفت که خانواده رضائیان می‌گویند که اتهامات وارده علیه او هیچ اساسی ندارد و فکر می‌کنند این اتهامات کاملاً بی‌اساس است که لاریجانی در پاسخ به او می‌گوید: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ما یک خبرنگار را دستگیر کنیم....ده‌ها خبرنگار وجود دارند که از کشورهای خارجی به ایران می‌آیند و برمی‌گردند. دستگیری او چه نفعی دارد؟ اگر ما او را دستگیر نمی‌کردیم، آن‌ها گزارشات خوبی در این کشور می‌نوشتند، بنابراین دلیلی نمی‌بینم که نظام امنیتی بخواهد در این زمینه تقلب کند.

خبر نگار یورو نیوز در ادامه پرسید چقدر احتمال دارد که او به زودی آزاد شود؟ که لاریجانی پاسخ داد: نمی‌دانم اما انتظار می‌رود که پرونده او یا به مرحله نهایی برسید، یا به طور کامل رفع اتهام شود یا اینکه به دادگاه فرستاده شود و آنگاه دادگاه تصمیم نهایی را اعلام خواهد کرد.

جیمز فرینی، گزارشگر یورونیوز در ادامه به جریان عفو در ایران اشاره می کندو می پرسد آیا اگر رضائیان محکوم شود امیدی به اجرای مکانیزم عفو در خصوص او هست یا خیر و لاریجانی می گوید: جریان عفو بدین صورت نیست و قوانین و روند خود را دارد. نخست باید پرونده در دادگاه مطرح شود. ممکن است دادگاه راسا او را عفو کرده و حکم تبرئه اش را صادر کند و همه چیز تمام شود. در غیر این صورت اگر او محکوم شود، ممکن است قسمت دوم، یعنی جریان عفو شروع شود. ما باید این جریان را طی کنیم و اینگونه نیست که مستقیما صورت گیرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)