14 آبان 1393

محمد سرافراز جانشین احتمالی عزت‌الله ضرغامی در صداوسیما

14 آبان 1393

دویچه وله

براساس گمانه‌زنی‌های رسانه‌های ایرانی، محمد سرافراز به زودی حکم ریاست بر سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی را دریافت می‌کند. دوران ریاست عزت‌الله ضرغامی در نیمه آبان به پایان می‌رسد.

محمد سرافراز، معاون برون‌مرزی صدا وسیمای جمهوری اسلامی از ابتدای هفته گذشته به‌عنوان جدی‌ترین گزینه برای ریاست بر سازمان صداوسیما از سوی رسانه‌های ایرانی معرفی شده است.

حکم ریاست صداوسیمای جمهوری اسلامی هر پنج سال یکبار صادر می‌شود و تنها یکبار قابل تمدید است. نیمه دوم آبان‌ماه امسال دومین دوره ۵ ساله ماموریت عزت‌الله ضرعامی به‌پایان می‌رسد. به‌این ترتیب، ضرغامی که سیاست‌هایش در صدا و سیما تاکنون اعتراضات زیادی را برانگیخته است، باید به‌زودی جای خود را به رئیس جدید واگذار کند.

هفته گذشته رسانه‌های ایرانی از قطعی شدن حضور محمد سرافراز به عنوان رئیس جدید رسانه دولتی ایران یاد کردند. خبر ریاست سرافراز روز گذشته (۱۲ آبان/ ۳ نوامبر) در سایت خبرآنلاین، رسانه منتسب به علی لاریجانی، رئیس فعلی مجلس و رئیس سابق صداو سیما هم منتشر شد. علی لاریجانی به رهبر جمهوری اسلامی نزدیک است.

رئيس جدید هم از دل صداوسیما می‌آید

عزت‌الله ضرغامی، از معاونان پیشین صداوسیما در زمان ریاست علی لاریجانی بر تلویزیون دولتی ایران بود که از سوم خرداد ۱۳۸۳ با حکم علی خامنه‌ای ریاست این سازمان را برعهده گرفت. ۱۶ آبان سال ۱۳۸۸ در بحبوحه شلوغی‌های پس از انتخابات آن سال، ماموریت او برای یک دوره ۵ ساله دیگر تمدید شد.

محمد سرافراز که هم اینک مدیر شبکه‌های پرس تی‌وی و معاونت برون‌مرزی صداوسیما و عضو شورای عالی فضای مجازی است، از زمان ریاست محمد هاشمی رفسنجانی در سازمان صداوسیما مشغول به فعالیت است. وی از سال ۱۳۷۱ معاونت برون‌مرزی صداوسیمای جمهوری اسلامی را که مقرش در برلین پایتخت آلمان است، برعهده دارد.

گزینه‌های ریاست بر سازمان صداوسیما چه کسانی بودند؟

براساس گزارش‌ها، نام‌هایی چون غلامعلی حدادعادل، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، علی دارابی، محمدحسین صفارهرندی، محمد حسینی، محمدباقر قالیباف، محمدرضا مخبردزفولی، رمضان شجاعی‌کیاسری و محمد سرافراز از جمله گزینه‌های ریاست بر سازمان صداوسیما بودند که رکود برنامه‌هایش سبب گسترش استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای در ایران شده است. در میان اسامی مطرح شده تنها عبدالرضا رحمانی فضلی، گزینه‌ای بود که به تکذیب خبر حضورش در سازمان صداو سیما پرداخت. او پیش از این در زمان ریاست علی لاریجانی بر صداوسیما، چندین سال معاونت سیاسی این سازمان را برعهده داشت.

محمد سرافراز دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت است و به زبان‌های انگلیسی و عربی تسلط دارد. شبکه پرس تی وی، العالم، آی فیلم و هیسپان تی وی چهار شبکه‌ای است که وی آن‌ها را در سال‌های اخیر در مجموعه سازمان صدا و سیما راه‌اندازی کرده است.

ضرغامی از کجا آمد؟ اختلافش با دولت چه بود؟

عزت‌الله ضرغامی از دانشجویانی بود که در اشغال سفارت آمریکا شرکت داشتند و پیشنهاد اشغال سفارت شوروی را دادند که با مخالفت بقیه دانشجویان و مقامات وقت روبرو شد. وی در دههٔ ۶۰ با سپاه پاسداران و نیروی انتظامی همکاری داشت.

ضرغامی در دوران وزارت علی‌ لاریجانی و مصطفی میرسلیم معاونت امور سینمایی وزارت ارشاد و معاونت صداوسیما در امور حقوقی، استان‌ها و مجلس وزارت ارشاد را نیز در گذشته به‌عهده داشته است.

از زمان روی کار آمدن دولت روحانی که اتفاقا با سال پایانی حضور ضرغامی در صداوسیما مصادف شده بود، روابط دولت و صداوسیما چندان خوب نبود. در یکی از نخستین گفت‌وگوهای حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در رسانه دولتی، اختلاف میان آنان چنان بالا گرفت که پخش مصاحبه زنده رئیس‌جمهور با بیش از نیم ساعت تاخیر روی آنتن رفت.

بعدها مشخص شد که اختلاف دولت و صداوسیما برسر گزینش مجری برنامه بوده و هیچ یک از طرفین حاضر به کوتاه آمدن نبوده‌اند. فردای آن روز ضرغامی در نامه‌ای به شورای نظارت بر سازمان صداوسیما، در خصوص حق انتخاب مجری برای مصاحبه با رئیس‌جمهور کسب تکلیف کرد تا دلیل اختلاف و تاخیر در پخش مصاحبه رئیس‌جمهور علنی شود.

در عین حال، رئیس صدا و سیما یکی از اعضای هیأت دولت به حساب می‌آید و خبر‌ها حاکی از مناسب نبودن رابطه عزت‌الله ضرغامی با حسن روحانی در یک سال گذشته بوده است.

البته تنش در رابطه صدا و سیما و دولت بی‌سابقه نبوده و در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی هم وجود داشت. در آن زمان محمد خاتمی از ورود علی لاریجانی رئیس وقت صدا و سیما به جلسات دولت جلوگیری کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)