12 آبان 1393

دسترسی امن به فیس‌بوک از طریق شبکه ناشناس TOR

12 آبان 1393

ایران وایر

شبکه اجتماعی فیس‌بوک، که شهرت چندان زیادی در نگهداری و حفظ حریم خصوصی کاربران خود ندارد، به تازگی با پیوستن به شبکه‌ی ناشناس «TOR» دسترسی امنی را برای آن دسته از کاربرانی که حفظ حریم خصوصی برایشان اهمیت بسزایی دارد فراهم کرده است.

تور، شبکه‌ای از تونل‌های مجازی است که به افراد و گروه‌ها اجازه می‌دهد تا امنیت و حریم خصوصی‌شان در اینترنت را بالا ببرند. این شبکه، از سرویس دهنده‌هایی تشکیل شده که می‌تواند داده‌هایی از کاربران، مانند جایگاه و نشانی پروتکل اینترنت را پنهان کند و به همین دلیل کسانی که از این شبکه استفاده می‌کنند، از امکان ردگیری و شنود توسط دیگران تا حد بسیار زیادی در امان می مانند.

به گزارش تارنمای وایرد، فیس‌بوک روز جمعه اعلام کرده از این پس کاربران این شبکه اجتماعی، می‌توانند با استفاده از مرورگر تور به صورت کاملا امن و ناشناس به فیس‌بوک متصل شوند و از ردیابی در امان بمانند.

فیسبوک در یک سال گذشته، امکان اتصال به شبکه‌ی مجازی تور را از کاربران خود گرفته بود. بر اساس سیاست‌های گذشته‌ی فیس‌بوک، کاربران باید به این شرکت اجتماعی اجازه می‌دادند تا محل جغرافیایی آن‌ها مشخص شود و از آن‌جایی که هر کاربر شناسه‌ی مشخصی دارد، گمنامی در این ارتباط بی‌معنی است و در صورت استفاده از چنین رویکردی، فیسبوک آن‌ را فعالیت مخرب تشخیص می‌داد.

اما اکنون و با تصمیم تازه‌ی فیس‌بوک مبنی بر همکار با شبکه‌ی تور، کاربران این شبکه قادر خواهند بود که با استفاده از نرم‌افزار تور به فیس‌بوک متصل شوند و حتی یک حساب کاربری جدید در این شبکه ایجاد کنند.

در همین زمینه، آلکس مافت، از مدیران بخش امنیت در فیس‌بوک در پیامی در این شبکه اجتماعی نوشته است که برای فیس‌بوک، دسترسی امن همگان در این شبکه اهمیت بسزایی دارد. او گفته است که از این پس تعیین محل جغرافیایی به دلیل استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر تور، برای کاربران در استفاده از این شبکه محبوب، اختلال ایجاد نخواهد کرد.

به طور معمول سازوکارهای امنیتی فیسبوک طوری طراحی شده‌اند که به طور مثال اگر فردی همیشه از استرالیا به حساب کاربری خود دسترسی پیدا می‌کرد، اگر به صورت ناگهانی مکان جغرافیایی وی تغییر می‌کرد، فیسبوک احتمال می‌داد این حساب کاربری دچار مشکل شده و یا احتمالاً نفوذگران کنترل این حساب کاربری را در دست گرفته‌اند.

بر اساس گزارش تارنمای وایرد، فیس‌بوک برای سرویس اتصال به شبکه‌ی تور، گواهی‌نامه‌ی SSL ایجاد کرده است تا کاربران مطمئن باشند که واقعاً با وب‌گاه فیسبوک در ارتباط هستند. در واقع این نخستین بار است که برای یک سرویس onion گواهی‌نامه‌ی دیجیتال معتبر ایجاد شده است.

چندی پیش فیس‌بوک اعلام کرد که به کاربرانش اجازه خواهد داد تا با هویت غیر واقعی نیز در این شبکه‌ی اجتماعی ثبت نام کنند. این در حالی بود که تا پیش از آن در قوانین فیس‌بوک حق ثبت نام با نام مستعار گنجانده نشده بود؛ هرچند که عملا نیز ساز و کاری برای مشخص کردن نام واقعی از مستعار وجود نداشت.

با این حال اکنون فعالان حقوق بشر معتقدند که اعلام همکاری تور و فیس‌بوک پس از تغییر سیاست‌های این شبکه‌ی اجتماعی مبنی بر به رسمیت شناختن حق استفاده کاربران با هویت مستعار، گام مهمی در راستای رعایت حریم خصوصی در این شبکه اجتماعی به شمار می‌رود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)