12 آبان 1393

فدراسیون فوتبال ایران با صدا و سیما به توافق رسید

12 آبان 1393

رادیو زمانه

مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران اعلام کرد که با مسئولان صدا و سیما به توافق رسیده‌اند و از هفته چهاردهم بازی‌های لیگ برتر فوتبال از تلویزیون پخش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی تاج گفت: «بعد از چند نشست سرانجام مدیران فدراسیون فوتبال و صدا و سیما به توافق رسیدند و قرار شد با افزایش ۳۰ درصدی رقم قرارداد سال گذشته، بازی‌های لیگ برتر چهاردهم فوتبال از این هفته مجددا پخش مستقیم شود.»

براساس توافق فدراسیون فوتبال ایران با صدا و سیما، رقم قبلی توافق طرفین که ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود، به ۲۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

موضوع حق پخش بازی‌های فوتبال در روزهای گذشته یکی از خبرسازترین موضوعات ورزشی در ایران بود و صدا و سیما و فدراسیون فوتبال همچنان بر مواضع خود پافشاری می‌کردند.

فدراسیون فوتبال چندی پیش هم‌زمان با هفته دوازدهم لیگ برتر و مرحله یک شانزدهم نهایی مسابقات جام حذفی فوتبال، به دلیل آن‌چه پرداخت نشدن واقعی حق پخش بازی‌های فوتبال از صدا و سیما به فدراسیون اعلام شد، مانع ورود دوربین‌های صدا و سیما به ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات شد.

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران اواخر مهرماه سال جاری در نامه‌ای به مهدی تاج نوشت: «حق پخش تلویزیونی به‌عنوان اساسی‌ترین منبع درآمد باشگاه‌ها به حساب می‌رود و با توجه به تأکیدهای کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر الزام فدراسیون‌های عضو و باشگاه‌های حرفه‌ای به دریافت این حقوق و تحقق نیافتن آن تا این لحظه»، از هفته جاری مسابقات لیگ برتر فوتبال، ورود هرگونه دوربین و تجهیزات صدا و سیما برای ضبط و پخش مستقیم و غیرمسقیم مسابقات فوتبال، تهیه گزارش و خبر از روند برگزاری مسابقات جلوگیری خواهد شد.

این در حالی بود که حسن تقدس‌نژاد، معاون مالی و اداری سازمان صدا و سیما درباره مبلغ خرید حق پخش مسابقات فوتبال گفته بود: «سال گذشته ۱۷ و نیم میلیارد دادیم، امسال هم ۲۲ میلیارد می‌دهیم و در همین حد، بیشتر نمی‌دهیم.»

این اختلافات چنان ادامه یافت که موضوع به هیأت دولت نیز کشیده شد.

بر اساس برآوردهای تقریبی فدراسیون فوتبال و همراهانش، صدا و سیما به‌عنوان رسانه‌ای بی‌رقیب در ایران سالیانه بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان از پخش تلویزیونی لیگ برتر فوتبال درآمد دارد اما تنها حاضر است که ۲۲ میلیارد تومان برای یک فصل مسابقات، به فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های لیگ برتری پرداخت کند.

پخش تمام مسابقات دو تیم پرسپولیس و استقلال برای صدا و سیما، سالیانه درآمدی در حدود ۸۰ میلیارد تومان دارد.

بر اساس تعرفه‌ها، صدا و سیما برای هر ثانیه پخش آگهی بازرگانی در شرایط مختلف رقمی بین دو تا ۸۸۵ هزار تومان در ثانیه پول دریافت می‌کند. این تعرفه برای مسابقات فوتبال نیز متغیر است. به‌طور معمول برای بازی‌های معمولی لیگ برتر فوتبال که یک طرف آن دو تیم فوتبال استقلال یا پرسپولیس باشد، هر ثانیه تبلیغ، رقمی در حدود ۵۸۵ هزار تومان است. با توجه به این‌که استقلال و پرسپولیس دو تیم پرطرفدار ایران محسوب می‌شوند و در سال حدود ۷۰ بازی در لیگ و جام حذفی انجام می‌دهند، پخش تمام مسابقات این دو تیم برای صدا و سیما، سالانه درآمدی در حدود ۸۰ میلیارد تومان دارد.

این مبلغ درآمد تنها مختص ۷۰ بازی از ۵۱۲ بازی لیگ است که به‌طور معمول از شبکه سه پخش می‌شود و بقیه مسابقات نیز از کانال‌های ورزش، شبکه‌های استانی و شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

مشکل عدم توافق؛ دولتی بودن رسانه و فوتبال

دست‌اندرکاران فوتبال ایران در این ماجرا به‌طور عمومی از فدراسیون دفاع کردند و با تصمیم جلوگیری از پخش مسابقات موافق بودند.

بسیاری از منتقدان نیز نبود تلویزیون خصوصی در ایران و انحصاری بودن حق پخش مسابقات فوتبال در دست صدا و سیما را یکی از دلایلی می‌دانند که موجب شده مسئولان رسانه دولتی از این حق «سوء‌استفاده» کنند.

با این حال مسئولان صدا و سیمای دولتی معتقد بودند که روی تمامی درآمدهای ناشی از لیگ و جام حذفی برنامه‌ریزی کرده‌اند و نمی‌توانند مبلغی بیشتر از ۲۲ میلیارد تومان در یک فصل به فدراسیون فوتبال پرداخت کنند و اضافه پرداخت به فدراسیون باید در بودجه سالانه صدا و سیما قید شود.

همچنین صدا و سیما معتقد است که بودجه باشگاه‌های ایران از طرف دولت تأمین می‌شود و این رسانه نمی‌تواند از بودجه خود مبلغی اضافه بر سازمان برای پخش بازی‌های فوتبال لیگ برتر پرداخت کند.

بدین ترتیب دولتی بودن صدا و سیما و باشگاه‌های فوتبال ایران به یکی از معضلات دو طرفه این مناقشه تبدیل شده بود که چگونگی حل آن نیز به دولت کشیده شد.

در سال‌های گذشته از تعداد تماشاگران فوتبال در ورزشگاه‌های ایران روز به روز کاسته شده است و بسیاری از آن‌ها بازی‌های تیم محبوب‌شان را از کانال‌های مختلف تلویزیونی دنبال می‌کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)