11 آبان 1393

معرفی ده جنایت بدون مجازات از سوی گزارشگران بدون مرز

11 آبان 1393

رادیو زمانه

به مناسبت دوم نوامبر (١١ آبان) نخستین روز جهانی «پایان دادن به مصونیت از مجازات عاملان جنایت علیه روزنامه‌نگاران»، سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش جدید خود، به پرونده ۱۰ تن از روزنامه نگاران جانباخته، ناپدیدشده و زندانی پرداخته است که عاملان جنایت علیه آنان تحت هیچگونه پیگرد، معرفی و مجازات قرار نگرفته‌اند.

١٨ دسامبر ٢٠١٣ مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قعطنامه‌ای، روز دوم نوامبر را «روز جهانی پایان دادن به مصونیت از مجازات عاملان جنایت علیه روزنامه‌نگاران»، نام نهاد.

در این روز دو گزارشگر رادیو فرانسه به هنگام انجام وظیفه در مالی کشته شدند.

سازمان گزارشگران بدون مرز به همین بهانه، ۱۰ مورد مصونیت از مجازات در سراسر جهان را در پیوند با روزنامه‌نگاران به شکل نمادین معرفی کرده است.

در این ۱۰ نمونه، یا هیچ تحقیق و دادرسی رسمی برای روشن شدن حقیقت انجام نشده یا اگر اقدامی صورت گرفته، ناچیز و ناکافی بوده‌ است.

در ١٠ جنایت مصون از مجازاتی که در تارنمای «# مبارزه‌با‌مصونیت» معرفی شده است، برخی از روزنامه‌نگاران ناپدید شده‌اند، هم‌چون روزنامه‌نگار و کنشگر مکزیکی ماریا استر اگیلار کازیمبی، روزنامه‌نگار فرانسوی کانادایی‌تبار گی آندره کی‌فر، روزنامه‌نگار ایرانی پیروز دوانی (که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای در ایران ناپدید شد) و تحلیل‌گر سیاسی و کاریکاتوریست سریلانکایی پراگته اکنل‌گودا.

برخی دیگر به مانند روزنامه‌نگار پاکستانی سلیم شه‌زاد، روزنامه‌نگار صربستانی دادا وژازینوف، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر لبنانی‌تبار فرانسوی سمیر قیصر و روزنامه‌نگار داغستانی احمدنبی احمدنبیوف کشته شده‌اند.

دو روزنامه‌نگار دیگر نیز قربانی زندان و شکنجه‌ هستند: روزنامه‌نگار اریتره‌ای‌تبار سوئدی داوید اسحاق که بیش از ١٣ سال است که در زندان‌های اریتره زندانی است و نازیه سیعد گزارشگر بحرینی که از سوی ماموران پلیس به سبب گزارش‌دهی از اعتراض‌های دمکراسی‌خواهان به شدت شکنجه شده است.

گزارشی از جهان، آنگونه که هست

کریستف دو لوار دبیر اول سازمان گزارشگران بدون مرز در پیوند با گزارش اخیر این سازمان گفته است: «نباید روزنامه‌نگاران قربانی جنایت را، حتی پس از مرگشان فراموش کنیم. ده موردی که ما معرفی کرده‌ایم، نمادهایی از دهشتناکی مصونیت از مجازات هستند، و در اصل قربانی عدم تمایل برخی از مسئولان در سرکوب جنایات علیه کسانی شده‌اند که تلاش‌ کرده‌اند جهان را آنگونه که هست نشان دهند. این حد از مصونیت، در عمل تشویق عاملان جنایت است.»

۱۰ روزنامه‌نگار یادشده به دلیل کنشگری دربار‌ه‌ فساد، قاچاق‌ مواد مخدر، انتقاد از مقامات حکومتی و نهادهای امنیتی و افشای نقض حقوق بشر هدف قرار گرفته‌اند.

گزارشگران بدون مرز ضعف پلیس و دستگاه قضائی کشورها را در عدم شناسایی و معرفی آمران و عاملان این جنایت‌ها محکوم کرده است.

در ۱۰ سال گذشته، نزدیک به ٨٠٠ روزنامه‌نگار به هنگام انجام وطیفه خود جان باخته‌اند.

سال ٢٠١٢ با ٨٨ روزنامه‌نگار کشته شده، سالی مرگبار برای روزنامه نگاران بود. در سال ٢٠١٣ شمار کشته‌شدگان کاهشی نسبی داشت، اما حمله و تهدید علیه روزنامه‌نگاران افزایشی چشمگیر پیدا کرد و تا امروز ۵۶ روزنامه‌نگار از آغاز سال میلادی ٢٠١۴ جان باخته‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)