11 آبان 1393

بخش فارسی خبرگزاری دولتی سوریه آغاز به کار کرد

11 آبان 1393

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) اعلام کرد که بخش انتشار اخبار و گزارش های آن به زبان های فارسی و عبری از امروز (یکشنبه) آغاز به کار می کند.

این خبر توسط ایرنا منتشر شده و خبرگزاری دولتی ایران در ادامه نوشت: ’سانا’ که منبع اصلی اخبار رسمی در سوریه است، پیش از این گزارش های خبری خود را به زبان های عربی، انگلیسی، فرانسوی، روسی، ترکی، چینی و اسپانیائی منتشر می کرد.

به گزارش خبرنگاران ایران، این خبرگزاری سوری کاملا دولتی است و از سال ۱۹۶۵ در این کشور فعالیت می کند. به نظر می رسد با توجه به تنش های موجود در سوریه و در رقابت رسانه ای بین گروه های مخالف بشار اسد رییس جمهور سوریه، این خبرگزاری زبان فارسی و عبری را هم به زبان های موجود در رسانه اضافه کرده است.

اما مدیرعامل سانا دلیل راه اندازه این بخش به زبان فارسی و عبری را در گفت و گویی که با ایرنا داشت اینگونه شرح می دهد: «تلاش می کنیم حقایق و وقایع سوریه را به طور مستقیم در اختیار افکار عمومی جهان و به ویژه کشورها و ملت های دوست و حتی دشمن قرار دهیم، تا از دریافت اخبار سوریه از طرف سوم به ویژه رسانه های غربی جلوگیری کنیم.»

’احمد ضوا’ در این گفت وگو همچنین اضافه می کند: «سرویس های خبری فارسی و عبری پس از دو ماه کار فشرده جوانان سوری که در زمینه زبان های یاد شده تخصص پیدا کرده اند، طراحی و راه اندازی شده است.»

این درحالی است که وضعیت رسانه ها و روزنامه نگاران در این کشور درگیر جنگ مناسب نیست. سازمان گزارش‌گران بدون مرز در ماه اگوست (مرداد ۱۳۹۳) اعلام کرده بود که هفت گزارش‌گر خارجی در سوریه ناپدیدبودند که از بین آنها سه تن به گروگان گرفته شده‌اند اما از چهار تن دیگر هیچ خبری در دست نیست. همچنین این سازمان اعلام کرده بود که بیش از بیست گزارش‌گر حرفه‌ای و شهروند‌خبرنگار، در اسارت گروه‌های مسلح هستند. بیش از سی روزنامه‌نگار با وجود اعلام عفو عمومی از سوی بشار اسد اما همچنان در زندان‌های رسمی سوریه زندانی هستند. ٣٩ روزنامه‌نگار از آغاز منازعه در ماه مارس ٢٠١١ ، به هنگام انجام وظیفه اطلاع رسانی کشته شده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)