9 آبان 1393

وزیر کار: روزنامه‌نگاران نیازمند یک اتحادیه صنفی قوی هستند

9 آبان 1393

وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به مشکلات ساختاری فعالیت در شغل روزنامه‌نگاری، نیاز امروز روزنامه‌نگاران ایرانی را فعالیت در قالب تعاونی‌ها و تشکیل یک اتحادیه صنفی قدرتمند دانست.

علی ربیعی وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وظایف وزارتخانه متبوعش در قبال روزنامه‌نگارانی که به دلیل از دست دادن شغل خود در اثر تعطیلی یا توقیف رسانه‌شان، موقعیت بیمه‌ای آنها به خطر می‌افتد، گفت: وزارت ارشاد تا چندی پیش از محل بودجه‌ای که تامین اعتبار شده بود، خبرنگاران را بیمه می‌کرد اما مدتی این تامین اعتبار با وقفه مواجه شد، البته خوشبختانه این مشکل بعد از مدتی حل شد و این روند همچنان توسط وزارت ارشاد ادامه دارد.

وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی افزود: اما مشکل اصلی که وجود دارد این است که مدیران مسئول برخی از روزنامه‌ها، به خاطر فشاری که حق بیمه به کارفرما وارد می‌کند، خبرنگارانشان را بیمه نمی‌کنند و تمایلی به این کار ندارند.

وی در مورد بیمه درمانی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران هم گفت: آن دسته از اهالی رسانه که از طریق وزارت ارشاد بیمه شده‌اند، کماکان می‌توانند از خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند و چنانچه چنین امکانی برای آنها وجود نداشته باشد، می‌توانند دفترچه درمانی خود را در قالب طرح نظام جامع سلامت، دریافت کنند. اما ظاهراً بر اساس آنچه در دستور کار وزارت ارشاد است، معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه آنهایی را که به تازگی قصد دارند از طریق دولت بیمه شوند، به رسانه‌هایشان ارجاع می‌دهد تا از طریق آنها بیمه شوند.

ربیعی گفت: ما حدود ۷۰۰۰ نفر از خبرنگاران را با کمک اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد شناسایی کرده‌ایم و مکاتبات مربوط به تامین اعتبار لازم برای بیمه آنها را با سازمان مدیریت انجام داده‌ایم و با یک سازمان بیمه‌گر تکمیلی به نام «آتیه‌سازان حافظ» هم که می‌تواند خدمات بهتر را با قیمت پائین‌تر ارائه کند، در این خصوص به توافق رسیده‌ایم و چنانچه اعتبار لازم در این مورد تامین شود، به احتمال بسیار زیاد با این سازمان بیمه‌گر در مورد بیمه تکمیلی این ۷۰۰۰ نفر اقدام خواهد شد.

وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی در ادامه به برخی مشکلات ساختاری فعالیت در شغل روزنامه‌نگاری پرداخت و اضافه کرد: به طور کلی فعالیت روزنامه‌نگاری در کشور ما گرفتار مشکلاتی است؛ اولاً آنها یک اتحادیه صنفی قدرتمند ندارند. اهالی مطبوعات برای دریافت هر نوع خدمات اجتماعی باید پایه‌های یک مشارکت فراگیر را بگذارند و این تنها از طریق یک اتحادیه قوی، ممکن است. مسئله دوم اینکه هنوز فعالیت مطبوعاتی برای صاحبان مطبوعات، به یک کار اقتصادی تبدیل نشده و به همین خاطر است که کمتر رسانه‌ای پیدا می‌کنید که بتواند به خوبی روی پای خود بایستد.

وی ادامه داد: مسئله دیگر این است که بر اساس آمارهایی که من به آنها رجوع کرده‌ام، روزنامه‌های ما این روزها بیشتر به سمت برون‌سپاری فعالیت‌هایشان مبادرت می‌کنند و این باعث شده که روزنامه‌نگاران در رسانه‌های مختلفی مطلب می‌نویسند و همین مسئله باعث آسیب دیدن هویت رسانه‌ای آنها (روزنامه‌نگاران) شده است، من حتی کسانی را می‌شناسم که به دلیل مشکلات معیشتی در روزنامه‌هایی با انواع گرایش‌ها قلم می‌زنند.

ربیعی با بیان اینکه هزینه کار آزاد مطبوعاتی در ایران بالاست، گفت: ما باید این هزینه‌ها را کاهش بدهیم و آنها را به حداقل برسانیم طوری که در صورت تعطیلی یک نشریه یا توقیف آن، یک نظام بیمه‌ای وجود داشته باشد تا از تعطیلی زندگی روزمره ده‌ها خبرنگاری که بر اثر این مسائل بیکار می‌شوند، جلوگیری کند.

وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی که عضو شورای پول و اعتبار نیز هست، همچنین در بخش دیگری از این گفتگو، خبر رد شدن وام مسکن خبرنگاران را در جلسه اخیر این شورا که در برخی رسانه‌ها منتشر شد، رد کرد و گفت: تنها وامی که دچار مقداری تغییرات شد، وام مسکن روستائیان بود که تعرفه‌های آن قدری بالاتر رفت و شورای پول و اعتبار هیچ مصوبه‌ای در خصوص وام مسکن خبرنگاران نداشته است. در هر حال اگر روزنامه‌نگاران در قالب تعاونی‌هایی هم تشکل یابند، ما آماده ایم که وام‌های مربوطه را به آنها هم پرداخت کنیم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)