7 آبان 1393

انتظامی خبر داد؛ بررسی عملکرد دو خبرگزاری در ماجرای اسیدپاشی

7 آبان 1393

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از بررسی عملکرد دو خبرگزاری در جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات خبر داد و گفت: قرار است در این مورد تحقیق شود تا مشخص گردد کدام رسانه التهاب ایجاد کرده است و کدام یک این اتفاقات را به موضوعات سیاسی دیگر ربط داده‌اند؟

به گزارش خبرنگار مهر، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته (سه‌شنبه 6 آبان) میهمان تلفنی برنامه «متن، حاشیه» شبکه سه سیما بود و در این برنامه زنده تلویزیونی درباره عملکرد رسانه‌ها پیرامون مسئله اسیدپاشی صحبت کرد.

در این برنامه ابتدا گزارشی درباره عملکرد رسانه‌ها پیرامون ماجرای اسیدپاشی‌های اخیر شهر اصفهان پخش شد و سپس مجری برنامه در ارتباطی تلفنی با حسین انتظامی از او پرسید که رسانه‌ها چقدر در تشویش اذهان عمومی نقش داشتند؟ و انتظامی پاسخ گفت: این موضوع از چند زاویه قابل بحث است. نخست اینکه وظیفه رسانه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی است. در کارویژه‌ه ای که برای کار رسانه‌ای تعریف شده است، آمده که رسانه‌ها باید مخاطرات اجتماعی را مطرح کنند و سواد زیست اجتماعی را بالا ببرند.

مدیر مسئول پیشین روزنامه‌های جام‌جم و همشهری افزود: از این جهت درست نیست که رسانه‌ها به تحولات اجتماعی بی‌تفاوت باشند چون نمایندگی افکار عمومی را بر عهده دارند.

معاون مطبوعاتی دولت یازدهم همچنین گفت: در کشور ما این ایراد هست که خیلی از اشکالات را به گردن رسانه‌ها می‌اندازیم. یک نفر رای نمی‌آورد، به گردن تیم رسانه‌ای‌اش می‌اندازد، مردم در برخی مشارکت های اجتماعی شرکت نمی‌کنند، به گردن رسانه‌ها می‌اندازیم، در واقع رسانه‌ها مرغ عروسی و عزا شده‌اند که باید به هر حال سرشان بریده شود.

انتظامی ادامه داد: در بحث روزنامه‌نگاری، بحث روزنامه‌نگاریِ بحران را داریم که افراد باید مهارت داشته باشند. اصلاً یکی از تفاوت‌های رسانه حرفه‌ای با رسانه‌های آماتور مثل وبلاگ و ... در این است که در رسانه حرفه‌ای افراد حرفه‌ای مشغول فعالیت هستند. کسانی که مهارت کافی و قدرت تحلیل بالا دارند و مخصوصاً در مواقع بحران احساساتی نمی‌شوند.

به گفته وی، جلوگیری از التهاب در جامعه، یکی از وظایف روزنامه‌نگاری بحران است که در عین اطلاع‌رسانی، آرامش‌بخشی هم بکند. در این نوع روزنامه‌نگاری حتی در مواقعی بحث خود سانسوری هم مطرح می‌شود.

در این لحظه مجری برنامه به آنچه تشویش اذهان عمومی توسط دو خبرگزاری نامید، اشاره کرد و نظر انتظامی را درباره عملکرد این دو رسانه جویا شد و معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم از بررسی این عملکردها در جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات خبر داد و گفت: قرار است در این مورد تحقیق شود تا مشخص گردد کدام رسانه التهاب ایجاد کرده است و کدام یک این اتفاقات را به موضوعات سیاسی دیگر ربط داده‌اند.

او با بیان اینکه «رسانه‌ها باید مراقبت کنند که التهاب به وجود نیاورند و بین اتفاقات روابط غیرمنطقی ایجاد نکنند چون این کار از ویژگی‌های رسانه‌های زرد است و از مدار فعالیت‌های یک رسانه حرفه‌ای خارج می‌شود» بار دیگر تاکید کرد: موضوع این دو رسانه در حال بررسی است و ما نمی‌توانیم شتاب‌زده رفتار کنیم. هیئت نظارت بر مطبوعات فرادستگاهی است و بر عملکرد رسانه‌ها نظارت می‌کند و وقتی می‌خواهد موضوعی را بررسی کند، باید همه جوانب مورد بررسی قرار داده شود.

در ادامه مجری برنامه از معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد پرسید که آیا این کار تعلل در تذکر به این رسانه‌ها نیست؟ و انتظامی باز هم تاکید کرد که نباید احساساتی برخورد کرد.

در پایان این برنامه مجری از حسین انتظامی پرسید آیا شما مدیرمسئول خبرگزاری خبرآنلاین هستید که او پاسخ داد: خیر من مدیرمسئول روزنامه جام‌جم و همشهری و پنج دوره نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات بوده‌ام.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)