7 آبان 1393

خبرنگاران ایسنا آزاد شدند

7 آبان 1393

ایران وایر- ماهرخ غلامحسین پور

یک منبع مطلع به خبرنگار ایران وایر گفت که صبح امروز خانم زهرا محمدی، سردبیر دفتر ایسنا در اصفهان و خانم «صنم فارسی» ، دبیر اجتماعی این خبرگزاری با قید کفالت از زندان آزاد شدند.

خانم زهرا محمدی و صنم فارسی روز دوشنبه پنجم آبان ماه به همراه دو تن دیگر از کارکنان این خبرگزاری در شهر اصفهان با تلفن به یکی از نهادهای امنیتی احضار شده و بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفتند. چند ساعت پس از احضار تلفنی ، دو نفر از کارکنان محلی ایسنا آزاد شدند. آریا جعفری، عکاس ایسنا که روز یکم آبان ماه در خانه اش توسط نیروهای امنیتی اصفهان بازداشت شد، کماکان در حبس به سر می برد.

پیش از این، یک منبع مطلع به ایران وایر گفته بود دستگیری «زهرا محمدی» سردبیر ایسنای اصفهان و «صنم فارسی» دبیر اجتماعی این خبرگزاری در اصفهان در پی احضار تلفنی آنها انجام شد.

سردبیر ایسنای اصفهان پس از احضار تلفنی در یک مشاوره از راه دور با مدیر عامل این خبرگزاری ، از او کسب تکلیف کرده و مدیر عامل خبرگزاری ایسنا گفته است که تا زمان دریافت احضاریه رسمی، لزومی به معرفی خودشان به هیچ مرجع قانونی نیست اما به نظر می رسد کارکنان ایسنا در پی فشارهای وارده در نهایت به احضارهای تلفنی پاسخ مثبت داده و به محل درخواست شده مراجعه می کنند.

این اتفاق چند روز پس از بازداشت آریا جعفری، مسئول عکس خبرگزاری ایسنا در اصفهان رخ داد که در پی انتشار عکس هایی از تجمعات مردمی در اعتراض به ماجرای اسیدپاشی در اصفهان، در روز پنجشنبه یکم آبان ماه در منزلش بازداشت شده بود.

گر چه مسوولان شهر اصفهان به خانواده این عکاس وعده داده بودند که او یک روز پس از بازداشت به قید وثیقه آزاد خواهد شد اما کماکان از شرایط و محل نگهداری او و اتهامات احتمالی اش خبری در دست نیست. این منبع آگاه گفت دستگیری های اخیر که به جای اسیدپاشان متخلف، روزنامه نگاران و اهالی رسانه را نشانه رفته، توسط نیروهای سپاه شهر اصفهان انجام شده است.

در طول هفته گذشته خبرگزاری ایسنا به خاطر پوشش خبری تجمعات مردم اصفهان در اعتراض به اسیدپاشی زنان رهگذر اصفهانی توسط مهاجم یا مهاجمان اسیدپاش ، از سوی نیروهای امنیتی مورد انتقاد بوده به شکلی که تنها یک روز بعد از انتشار خبر ایسنا ، دبیرخانه شورای امنیت ملی با ارسال نامه ای تذکر آمیز خطاب به ایسنا و سایر رسانه های فعال در شهر اصفهان ، به خبرنگاران تذکر داد از تنظیم خبرهایی حاکی از ارتباط مابین اسیدپاشی های اخیر با مسئله بدحجابی پرهیز کنند.

پس از آن آیت الله احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم خواستار برخورد با رسانه های متخلفی شد که نظام اسلامی و نیروهای مومن را مورد اتهام قرار داده اند.

گفتنی است خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز ششم آبان ماه در واکنش به حمایت سراسری خبرنگاران داخلی و خارجی و اعتراض به دستگیری این عکاس خبری، او را یک عکاس آزاد و حق التصویر خواند که با ایسنا همکاری داشته و صدور هر گونه بیانیه از سوی خبرنگاران خارج از کشور در حمایت از آریا جعفری را مردود و مورد تایید این خبرگزاری ندانست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)