7 آبان 1393

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد: اسیدپاشی؛ بهانه‌ای دیگر برای سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران

7 آبان 1393

دویچه وله

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه تازه‌ای گفته است حکومت ایران در پی اسیدپاشی به زنان در اصفهان فشار خود بر رسانه‌ها را بیشتر کرده تا خبرها و گزارش‌های مربوط به این رویداد را منتشر نکنند.

این سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران و مطبوعات در جهان، در بیانیه خود به نمونه‌های مختلفی از واکنش بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی ایران در برابر رویداد اسیدپاشی و حمله آن‌ها به رسانه‌ها و تهدید و بازداشت روزنامه‌نگاران، از جمله سخنان احمد خاتمی، عضو شورای نگهبان، ابراهیم رئیسی، دادستان کل، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران و رسانه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از این میان تسنیم و فارس‌نیوز، اشاره کرده است.

به‌تازگی چند مورد اسیدپاشی به زنان در اصفهان گزارش شد که دست‌کم بخشی از افکار عمومی بر این باور است این اسیدپاشی با هدف مقابله با «بدحجابی» انجام شده، موضوعی که البته مسئولان جمهوری اسلامی آن را تأیید نمی‌کنند و مرتبط دانستن اسیدپاشی‌ها با امر به معروف و نهی از منکر را «توطئه ضد انقلاب» می‌دانند.

سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین به بازداشت آریا جعفری، عکاس خبرنگار همکار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در اصفهان و چهار تن دیگر از خبرنگاران ایسنا در این شهر اشاره کرده است.

بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی گزارشگران بدون مرز، تعدادی از روزنامه‌نگاران به‌ویژه در دو شهر تهران و اصفهان از سوی نهادهای امنیتی با احضار و یا با تماس تلفنی تهدید شده‌اند تا «پرونده اسیدپاشی را پیگیری نکنند و در این‌باره ننویسند.»

به‌گفته رضا معینی، مسئول دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز، «بیلان چهار سال گذشته‌ ایران در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی فاجعه‌بار است».

رضا معینی گفته است گزارشگران بدون مرز در آستانه بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر سازمان ملل ( یو‌پی‌ار) که در ٣١ اکتبر در ژنو برگزار می‌شود، خواهان توجه شورای حقوق بشر به وضعیت نگران‌کننده فعالان رسانه‌ای در این ایران است.

وی افزوده است: «حمله‌های نظام‌مند مسئولان جمهوری اسلامی علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران حرفه‌ای یا شهروندخبرنگاران نشانگر عدم تعهد مسئولان این نظام در برابر الزامات بین‌المللی کشور در عرصه حقوق بشر است.»

گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی ایران را یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی می‌داند که با ۴٨ زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران است.

در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات این سازمان، ایران در سال ٢٠١۴، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)