6 آبان 1393

جواد لاریجانی: فیلترینگ مثل در و دیوار خانه‌تان است

6 آبان 1393

رادیو زمانه

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران گفت به‌شدت طرفدار به کارگیری «شبکه ملی اینترنت» است. او تأکید کرد: «ما باید به مردم یاد بدهیم از این تکنولوژی چگونه استفاده کنند» و «نباید مهارمان را دست چند “شنگول” بدهیم».

جواد لاریجانی با خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت اینترنت و موضوع فیلترینگ در ایران صحبت کرد و گفت: «روش مدرن استفاده از تکنولوژی این است که شما تکنولوژی را بشناسید و آن را در جهتی که می‌خواهید به‌کار بگیرید.»

وی فیلترینگ را یکی از مسائلی دانست که «همه دنیا دارند». او گفت: «فیلترینگ مثل در و پیکری است که شما به خانه‌تان می‌گذارید. طبیعتا وقتی در می‌گذارید، یک قفل هم پشت آن می‌گذارید. دزد باز این در را می‌تواند باز کند، منتهی مقداری باید حرفه‌ای‌تر باشد، به‌خاطر این‌که بعضی دزدها در را باز می‌کنند، شما دربهای خانه‌تان را بر نمی‌دارید، یا دیوار را بر نمی‌دارید، فیلترینگ هم این‌طور است.»

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران درباره شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک و توئیتر گفت: «من قویا معتقدم این تکنولوژی‌ها کاربرد خوبی دارند به شرطی که خودمان این را توسعه بدهیم. اگر ما فقط کاربر باشیم، مقهور آن‌ها هستیم، اما اگر خودمان این را توسعه بدهیم برکات بسیاری دارد.»

جواد لاریجانی افزود: «ما وقتی آدم‌های مدرنی هستیم که این تکنولوژی‌ها مثل انگشتر در دست‌مان باشد، سوار آن بشویم، مسلط بشویم و زیر و بم‌اش را یاد بگیریم… مدرنیته اولین ویژگی‌اش باید عقلانیت باشد، نباید مهارمان را دست چند “شنگول” بدهیم تا آن‌ها ما را راه ببرند.»

حساسیت حکومت ایران در زمینه دسترسی آزاد کاربران به فضای مجازی و تبادل آزاد اطلاعات با کنترل شدید سایت‌ها و فیلتر کردن آنها صورت می‌گیرد.

اکنون بسیاری از وب‌سایت‌های اینترنتی در ایران فیلتر هستند و تنها راه ورود به آنها استفاده از فیلترشکن است. بدین ترتیب در حالی که کاربران در تلاش برای ورود به وب‌سایت‌های دلخواه دچار مشکل‌اند، پیدا کردن راه‌های جایگزین یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های آنهاست و در این راه دستیابی به جدیدترین نرم‌افزارهای مقابله با فیلترینگ به یک تلاش روزانه تبدیل شده است.

در پی تصویب «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی در کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی، هفته گذشته اعلام شد که مرحله نخست اجرای این سامانه در ایران آغاز شده است.

با بهره‌گیری از این سامانه امکان تفکیک، سانسور و فیلتر صفحات زیرمجموعه سایت‌های اینترنتی فراهم شده و این سایت‌ها به‌شکل کامل مسدود نمی‌شوند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)