4 آبان 1393

شرایط اعطای مجوز تلویزیون اینترنتی اعلام شد

4 آبان 1393

ایران وایر- سعید جعفری

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، شرایط اعطای مجوز تلویزیون اینترنتی در ایران را اعلام کرده است که بر اساس آن، متقاضیان دریافت مجوز ارائه این خدمات، باید علاوه بر سازمان صدا و سیما، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مجوز بگیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، میزبانی محتوای تلویزیون اینترنتی که مجوز لازم را کسب می‌کند، باید در داخل کشور باشد.

گزارش شده که حداکثر تعرفه اشتراک ماهیانه شرکتی که مجوز راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی را دریافت می‌کند، مبلغ ۲۰ هزار تومان خواهد بود. بدین‌ترتیب کاربران داخل ایران می‌توانند با مبلغی کمتر از ۲۰ هزار تومان، مشترک تلویزیون اینترنتی در داخل کشور شوند.

تلویوزیون اینترنتی در ایران

در ایران «تلویوزیون اینترنتی» مانند کشورهای دیگر چندان مرسوم نیست و به نظر می‌رسد شروع اعطای رسمی مجوز برای پخش برنامه‌های آنلاین، تلاش تازه‌ی دولت حسن روحانی برای خصوصی‌سازی تلویزیون‌ در داخل کشور باشد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمانی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که «تلاش برای رونق بخشیدن به بخش خصوصی» از وظایف اصلی این سازمان اعلام شده و در اساسنامه آن نیز تاکید شده است.

این سازمان به منظور اجرای مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تاسیس شده و رئیس آن نیز معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

جزئیات شرایط اعطای مجوز تلویزیون اینترنتی

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، متقاضی پروانه‌ی پخش برنامه‌های اینترنتی، باید یک شرکت غیردولتی بوده و در ایران به ثبت رسیده باشد.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مدت اعتبار پروانه را از زمان صدور به مدت ۱۰ سال تعیین کرده و این مجوز برای دوره‌های بعدی بر اساس شرایط و ضوابطی که توسط کمیسیون تصویب می‌شود، قابل تمدید خواهد بود.

براساس این گزارش، دارنده پروانه موظف است حداکثر یکسال پس از دریافت پروانه نسبت به شروع ارائه خدمات موضوع پروانه اقدام کند و باید طرح تجاری خود را به سازمان ارایه و بر اساس این طرح سازمان تعهدات اجرا و توسعه را برای دارنده پروانه مشخص خواهد کرد.

دارنده پروانه موظف است ۵ درصد درآمد هر اشتراک ماهیانه را به عنوان مبلغ تسهیم درآمد در پایان هر سال قراردادی به دولت پرداخت کند.

این گزارش می‌افزاید که دارندگان پروانه باید قبل از شروع ارایه خدمات، در خصوص شرایط ارایه، از جمله تعرفه، نحوه ادامه، خاتمه، قطع خدمات و در صورت درخواست مشترک، فعالسازی مجدد خدمات، به صورت شفاف به مشترک در ابتدای ارایه خدمات اطلاع رسانی کند و در خصوص ادامه ارایه خدمت از مشترک تایید مجدد بگیرد.

پخش برنامه‌های آنلاین با اینترنت فعلی؛ افسانه یا واقعیت؟

خبر اعطای مجوز تلویزیون اینترنتی به متقاضیان در شرایطی اعلام شده که بر اساس آمار، ایران به لحاظ سرعت اینترنت در بین کشورهای جهان، به عنوان یکی از بدترین کشورها شناخته می‌شود.

خدمات اینترنتی در ایران علاوه بر پایین بودن کیفیت، هزینه ی بالایی را نسبت به کشورهای دیگر دارد.

علاوه بر این، تولیدکنندگان محتوا در اینترنت، طبق قانون موظفند که اطلاعات شخصی خود و ویژگی‌های فنی سایت خود را نزد دولت ثبت کنند که با توجه به سابقه‌ی سرکوب مخالفین و منتقدین در ایران، بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند که از سرویس‌دهنده‌های خارج از کشور استفاده کنند و اطلاعات خود را نه به دولت خود، که به دولت‌های دیگر کشورها بدهند.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد خبر اعطای مجوز تلویزیون اینترنتی در شرایط فعلی، تنها یک پروپاگاندا (تبلیغات سیاسی)‌ باشد تا یک واقعیت عینی.

منتقدان دلایلی همچون عدم توسعه پهنای باند در ایران، عدم گسترش فیبر نوری و عدم مدیریت صحیح در شرکت ارتباطات زیرساخت را از جمله دلایل کیفیت پایین سرویس‌های اینترنتی بر شمرده‌اند. برخی نیز بر این عقیده‌اند که تمامی این سیاست‌ها از سوی حکومت ایران به صورت عمدی اجرا می‌شود تا ایرانیان دسترسی محدودی به اینترنت داشته باشند.

در شرایطی که بسیاری از شهروندان، دنبال کردن برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را به تلویزیون دولتی ایران ترجیح می‌دهند، به نظر می‌رسد تلویزیون آنلاینی که نیازمند به «اخذ مجوز از صدا و سیما» باشد، با استقبال چندانی از سوی کاربران اینترنتی مواجه نشود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)