1 آبان 1393

جایزه معتبر روزنامه‌نگاری آلمان برای گلینه عطایی، گزارشگری ایرانی‌تبار

1 آبان 1393

دویچه وله

یکی از معتبرترین جایزه‌ها در زمینه روزنامه‌نگاری به گلینه عطایی تعلق گرفت. عطایی در سال‌های اخیر با گزارش‌های منصفانه از جنگ اسرائیل و لبنان، عراق، مصر و بحران اوکراین، بینندگان تلویزیون آلمان را مجذوب خود کرده است.

روز پنجشنبه (۲۳ اکتبر / یکم آبان) جایزه هانس یوآخیم فریدریش به گلینه عطایی اهدا شد. این جایزه که یکی از معتبرترین جایزه‌ها در زمینه روزنامه‌نگاری در آلمان به‌شمار می‌رود، نصیب کسانی می‌‌شود که در روزنامه‌نگاری فعالیت فوق‌العاده‌ای کرده باشند.

هیئت داوران جایزه هانس یوآخیم فریدریش در توجیه انتخاب عطایی می‌گوید که این ژورنالیست زبده با "جدیت" کار خود را انجام می‌دهد و دارای "اراده‌ای قوی برای روشنگری" بییندگان است.

گزارشگر بحران

گلینه عطایی از سال ۲۰۰۶ موفق شد با گزارش‌های پرمایه و عادلانه، از جنگ اسرائيل و لبنان، شهروندان آلمان را با واقعیت جنگ در آن گوشه دنیا آشنا کند.

او از عراق هم گزارش می‌داد و پس از آن، تا سال ۲۰۰۸ در پایتخت مصر برای کانال اول تلویزیون آلمان گزارش تهیه می‌کرد. عطایی به تدریج به یکی از گزارشگران چهرآشنای شبکه یک تلویزیون آلمان تبدیل شد.

زمانی که بحران اوکراین به اوج خود رسیده بود و مخالفان دولت در "میدان" کیف شبانه‌روز به اعتراضات خیابانی دست‌می‌زدند، گلینه عطایی تقریبا هر شب بر صفحه تلویزیون ظاهر می‌شد و تازه‌ترین رویدادهای این شهر پر تب و تاب را به اطلاع بینندگان می‌رساند.

گلینه عطایی از ۱۵ ماه پیش گزارشگر شبکه یک تلویزیون آلمان ("آ ار د") در مسکو است. عطایی بی‌طرفانه گزارش می‌دهد و این خصلت را دارد که اگر موضوعی پیچیده باشد و او و تیم همراهش از آن سردرنیاورند، رو به دوربین کند و صادقانه بگوید که موضوع برای او خیلی پیچیده و ناشفاف است. این صراحتی است که برخی از همکاران عطایی از آن بی‌بهره‌اند و گمان می‌کنند که باید هر طور شده، از نظر خبری بییندگان خود را تغذیه کنند، حتی اگر خود از صحت خبری که منتشر می‌کنند، اطمینان کامل نداشته باشند.

مهاجرت به آلمان

گلینه پنج ساله بود که به همراه خانواده‌اش وارد آلمان شد. او تحصیلات ابتدایی خود را در شهر هوفمنهایم گذراند و سپس در هایدلبرگ آلمان و لیل فرانسه تحصیلات عالی‌اش را در رشته‌های علوم سیاسی و ایران‌شناسی ادامه داد. او پس از دانشگاه به روزنامه‌نگاری روی آورد و در مدت کوتاهی توانست، در دنیای رسانه‌ای آلمان جا بیفتد.

گلینه در سال ۱۳۵۳ در تهران متولد شده و به شش زبان مسلط است. او هنوز با ایران و ایرانیان ارتباط دارد و در برنامه‌های گوناگون ایرانیان، چه فرهنگی و چه در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران، شرکت می‌کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)