28 مهر 1393

مرگ خبرنگار پرس تی‌وی در ترکیه «مشکوک» اعلام شد

28 مهر 1393

رادیو زمانه

حمیدرضا عمادی، مدیر اتاق خبر شبکه پرس تی‌وی، تلویزیون انگلیسی‌زبان جمهوری اسلامی ایران، مرگ «سرنا شیم» خبرنگار این شبکه را در ترکیه «مشکوک» اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، عمادی گفت: «دولت ترکیه باید پاسخگوی افکار عمومی دنیا و خبرنگاران باشد چرا که خانم شیم بعد از یک دوره گزارش‌های انتقادی، در حادثه‌ای مشکوک جان می‌بازد.»

وی افزود: «شبکه پرس تی‌وی حق خود را برای پیگیری کامل موضوع مرگ خبرنگار خود از کشور ترکیه محفوظ می‌داند.»

سرنا شیم که در داخل ترکیه و در نزدیکی مرز ترکیه – سوریه اخبار مرتبط به گروه «دولت اسلامی» (داعش) را پوشش می‌داد، روز یکشنبه ۲۷ مهر در تصادف رانندگی جان خود را از دست داد. همراه سرنا شیم، فیلمبردار پرس تی‌وی نیز زخمی شد که به بیمارستان منتقل شده است.

سرنا شیم، روز جمعه در مقابل دوربین پرس تی‌وی گفته بود که مقامات امنیتی ترکیه او را به جاسوسی متهم کرده‌اند. او تأکید کرد که او هرگز کاری به جز روزنامه‌نگاری نکرده است و با این‌حال با توجه به برخوردهای مقامات امنیتی ترکیه با روزنامه‌نگاران، ترسیده است.

در هنگام مرگ، سرنا شیم از تهیه گزارشی در منطقه اورفه و در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه باز می‌گشت که ماشین او با یک وسیله نقلیه سنگین (ماشین میکسر بتون‌ساز) برخورد می‌کند.

سرنا شیم پیش ‌از این، خبرنگار پرس تی‌وی در لبنان، عراق، و اوکراین بوده است. او خبرنگار لبنانی – آمریکایی پرس تی‌وی بود، ۳۰ سال سن داشت و به همراه همسر و دو فرزندش زندگی می‌کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)