27 مهر 1393

نجیب الله مسافر عکاسی که تصویر گر امید به زندگی است

27 مهر 1393

رادیو فرانسه-بیژن برهمندی

محمد سرور رجائی روزنامه نگار مقیم تهران با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس نجیب الله مسافر در تهران می گوید در ایران کسی اطلاع چندانی درباره عکاسان خلاق افغانستانی نداشت. اتفاقی که افتاده این است که ما این بار سوژه عکاسی نباشیم ، بلکه عکاسی باشیم برای ثبت تصاویر افغانستانی های امیدوار به زندگی.

نجیب الله مسافر عکاس برجسته افغانستانی که تا کنون نمایشگاههای متعددی از اثارش در داخل و خارج از کشور برگزار شده است، این هفته برای اولین بار آثارش را در تهران به صحنه آورد.

این نمایشگاه که از هفته پیش در خانه عکاسان ایران برگزار شد، شامل 55 قطعه عکس بود که گر چه سوژه واحدی داشتند و کودک افغان و دنیای شاد و کودکانه افغان ها مضمون و متن اصلی آنها بشمار می رفتند، ولی آنها را می توان اثار مشترک دو عکاس دانست که اولی نجیب الله مسافر عکاس صاحب نام افغانستانی و دیگری خانم بهارک زرگروفا عکاس ایرانی بود.

نجیب الله مسافر به خبرنگار خبرگزاری بخدی در باره سوژه اصلی عکس هایش که کودکان افغانستان هستند توضیح می دهد که "جنگ های مداوم افغانستان باعث شده بود روحیه کودکان افغانستان روحیه خوب، امیدوار و با نشاطی نباشد و این ناملایمات در روحیه آنها تاثیر گذاشته بود. اما در در یک دهه اخیر در افغانستان شاهد این هستیم که کودکان بشاش و امیدوار شده اند."

در گفتگوئی با محمد سرور رجائی شاعر و روزنامه نگار افغانستانی مقیم تهران که خود از این نمایشگاه دیدن کرده است، وی درباره مراسم افتتاح این نمایشگاه می گوید بسیاری از مهاجران افغان مقیم تهران در کنار بقیه مردم از این نمایشگاه دیدن کردند. او از قول برخی از بینندگان این نمایشگاه بر تاثیر مثبت این عکس ها بر مردم تاکید دارد.

رجائی می گوید مضمون اصلی عکس های این نمایشگاه حضور چشمگیر امید و شادی کودکان است. این تصاویر منعکس کننده این واقعیت اند که پس از سال ها ناملایمات جنگ اینک خنده و شادی دوباره بر چهره کودکان افغانستان نقش بسته است.

رجائی یاد آوری می کند که این اولین بار بود که نمایشگاه عکس نجیب الله مسافر در تهران برگزار شد. بعقیده او عنوان زیبای " بادبادک سفید " که برای این نمایشگاه انتخاب شده بود نشانگر محوریت بازی های شادی آفرین کودکان افغانستان است.

محمد سرور رجائی می گوید در تهران کسی اطلاع چندانی درباره عکاسان خلاق افغانستانی نداشت. او معتقد است اتفاقی که افتاده این است که ما این بار سوژه عکاسی نباشیم، بلکه عکاسی باشیم برای ثبت تصاویر افغانستانی های امیدوار به زندگی، افغانستانی هائی که می خواهند بعد از این با لبخندی بر چهره، به اینده بصورت امیدوارانه نگاه کنند. به این گفتگو گوش کنید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)