27 مهر 1393

وعده رییس دانشگاه علامه طباطبایی برای تاسیس دانشکده علوم ارتباطات

27 مهر 1393

رییس دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: طی یکی - دو سال آینده زمینه‌های تأسیس واقعی دانشکده علوم ارتباطات در این دانشگاه فراهم می‌شود.

حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره‌ی امکان حضور مجدد استادانی که در سال‌های گذشته از دانشکده علوم ارتباطات خارج شده‌اند، اظهار کرد: ممکن است استادی خودش قهر کرده باشد، اما تا جایی که یادم می‌آید در دوره‌های گذشته هم هیچ استادی در حوزه علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری، به دلایل سیاسی حذف نشده است؛ بنابراین برای حضور استادان متخصص در علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری در این دانشگاه منعی وجود ندارد.

او در ادامه درباره برنامه دانشگاه علامه طباطبایی برای تأسیس دانشکده علوم ارتباطات به صورت دانشکده‌ای مجزا از دانشکده علوم اجتماعی گفت: ما به طور جدی به دنبال این هستیم که دانشکده علوم ارتباطات واقعا تأسیس شود و وجود داشته باشد. چون در حال حاضر تابلوی دانشکده علوم ارتباطات وجود دارد، ولی تأسیس یک دانشکده به طور واقعی، سه لازمه اصلی دارد که ما امیدواریم ظرف یکی - دو سال بتوانیم آنها را فراهم کنیم. اول داشتن سه گروه آموزشی. یعنی وقتی دانشکده تأسیس می‌شود، باید سه گروه آموزشی متفاوت داشته باشد که چون الآن فقط یک گروه وجود دارد، عملا ایجاد یک دانشکده مشکل است. لازمه دوم این است که یک دانشکده مستقل باید یک ساختمان مجزا داشته باشد. سومین لازمه نیز این است که باید برای دانشکده ساختار اداری و تشکیلاتی مجزا شکل بگیرد. این سه اتفاق در دانشکده ارتباطات که رشته‌هایی مثل روزنامه‌نگاری زیر پوشش آن هستند، تا به حال نیفتاده است.

سلیمی سپس اعلام کرد: ما فردی را برای راه‌اندازی دانشکده علوم ارتباطات منصوب می‌کنیم. به فکر ساختمان دانشکده و تأسیس گروه‌های جدیدش خواهیم بود. با جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه که از طریق فراخوان وزارت علوم انجام می‌شود، تعدادی از استادان جدید به این گروه ملحق می‌شوند. تعدادی از استادانی که ارتقائاتشان باقی مانده بود، ارتقا پیدا می‌کنند. همچنین حتما از چهره‌های برجسته علمی در حوزه علوم ارتباطات حتما در این حوزه استفاده می‌شود. فکر می‌کنم با تمهیداتی که فراهم شده، انشاءالله شاهد یک ارتقای کیفی در حوزه‌های مختلف روزنامه‌نگاری و علوم ارتباطات خواهیم بود. امیدوارم در همین دوره مدیریتی ما شرایط سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تأسیس واقعی دانشکده علوم ارتباطات فراهم می‌شود.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه در پاسخ به این سؤال که همکاری دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با افرادی که از چهره‌های برجسته حوزه روزنامه‌نگاری هستند، اما مدرک دکتری ندارند، به چه شکلی خواهد بود، گفت: در زمینه دعوت از استادان برای همکاری به صورت حق‌التدریس، منعی وجود ندارد، اما برای استخدام، قوانین کشور به مسئولان دانشگاه اجازه نمی‌دهد که هر وقت اراده کردند هر کسی را با هر شرایطی، به عنوان استاد وارد کنند.

او ادامه داد: هر کس بخواهد به عنوان استاد وارد دانشگاه علامه طباطبایی یا هر دانشگاه دیگری در کشور شود، اول باید فراخوان جذب هیات علمی را در وزارت علوم پر کند. اینها را از طریق هیات جذب مرکزی برای ما می‌فرستند، ما مصاحبه‌های علمی صورت می‌دهیم و بعد هیات اجراییِ جذب صلاحیت‌های آنها را بررسی می‌کند و آنها استاد خواهند شد؛ البته استادانی که می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، شرایطی دارند؛ مثلا سنشان نباید به ۴۰ و سه - چهار سال رسیده باشد. قانون ۴۵ سال است، ولی تا دوره‌های استخدامی طی شود به همان ۴۵ سال می‌رسند. یا مثلا باید مدرک دکترای تخصصی داشته باشند. باید به تعداد کافی کتاب و مقاله تخصصی نوشته باشد. صلاحیت عمومی‌شان باید به تأیید هیات اجرایی برسد. هر استادی از این مراحل عبور کند و صلاحیت‌های لازم را داشته باشد، مقدمش در دانشگاه علامه طباطبایی گرامی است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)