27 مهر 1393

انتقاد از «تخریب و تمسخر» نمایندگان مجلس در تلویزیون

27 مهر 1393

دویچه وله

پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس در گزارشی به بازتاب سخنان شماری از نمایندگان پرداخته که از عملکرد صدا و سیما به شدت ناراضی‌اند. در این گزارش «رسانه ملی» متهم به همسویی با «رسانه‌های بیگانه» شده است.

دو عضو هیئت رئیسه و شش نماینده مجلس شورای اسلامی در بررسی عملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی مدیران و رئیس این مجموعه، عزت‌الله ضرغامی را به برخورد مغرضانه و تخریب و تمسخر قوه قانون‌گذاری متهم کردند.

پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی مجلس (خانه ملت) در گزارشی که شنبه، ۲۶ مهرماه منتشر شد به چند مورد در برنامه‌های اخیر تلویزیون اشاره کرد و نوشت: «حکایت موضع گیری‌های صدا و سیما در برابر مجلس البته داستان دیروز و امروز نیست.»

بنابر این گزارش در برنامه‌ای که دو شب پیش از تلویزیون پخش شد قطع لحظه‌ای میکروفون در هنگام پخش سرود ملی در نشست مشترک دولت و مجلس به تمسخر گرفته شد و در برنامه‌ی مختلفی سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه به کنایه تعطیلات طولانی آنها وانمود شده است.

«رذایل اخلاقی در رسانه ضرغامی»

کمال‌الدین پیرموذن، از صدا و سیما انتقاد می‌کند که به جایگاه مجلس با احترام برخورد نمی‌کند و عملکرد اخیر این مجموعه نشان می‌دهد "رسانه ملی به رسانه ضرغامی" تبدیل شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: «این رسانه تنها به فکر کسب درآمد بوده و توجهی به سلامت مردم ندارد، بعضا در چند وقت اخیر دیده شده بسیاری از شرکت‌های کلاهبردار به راحتی در رسانه ملی تبلیغ می‌کنند و مدیران عالی این سازمان از نظارت بر امور عاجز هستند.»

پیرموذن خواستاز تحقیق و تفحص از عملکرد صدا و سیما در مجلس شده و خاطر نشان می‌کند که این کار "به روشن شدن بسیاری از موضوعات منجر می‌شود".

ایرج ندیمی، نماینده لاهیجان و سیاهکل نیز برنامه‌های طنز صدا و سیما را لودگی خواند و گفت: «نمی‌توان بر روی تمسخر و تحقیر و دست انداختن اسم نقد گذاشت و این از رذایل اخلاقی است.»

در گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس، به نقل از نمایندگانی که با آنها گفت‌وگو شده "همسویی برنامه‌های صدا و سیما با رسانه‌های بیگانه برای تضعیف نظام" با انتقاد شدید روبرو می‌شود.

حیات خلوت افراد خاص

نمایندگان در این گفت‌وگو تصریح کرده‌اند که برخورد تخریبی و نامناسب صدا و سیما فقط منحصر به مجلس نیست و شامل دولت و دستگاه قضائی نیز می‌شود.

رئیس جمهور، حسن روحانی حدود دو ماه پیش از صدا و سیما انتقاد کرد که "خدمات دولت را برای مردم تببین نمی‌کند" و وعده داد: «درباره این‌که چرا نمی‌گذارند همه خدمات دولت برای مردم تبیین شود، به موقع سخن خواهم گفت.»

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت می‌گوید: «انتقادات مغرضانه صدا و سیما تنها متوجه دولت و نمایندگان مجلس نیست؛ رسانه ملی بعضا سیستم قضایی و قضات زحمتکش کشور را نیز مورد تخریب قرار می‌دهد که جای تاسف دارد و این امر حتی موجب گلایه علنی رئیس دستگاه قضا نیز شد.»

صادق لاریجانی تیرماه امسال با انتقاد از تخریب قوه قضائیه در تلویزیون گفت: «سازمان صدا و سیما رسانه ملی است و نباید حیاط خلوت برخی افراد خاص شود.» منظور از افراد خاص می‌تواند اصولگرایان تندرو در جبهه پایداری و تشکل‌های وابسته به سپاه پاسداران باشد که گفته می‌شود تهیه‌کنندگان اصلی برنامه‌های "شبکه افق" هستند.

پایان دوران منصوب خامنه‌ای؟

حسن سبحانی‌نیا، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از صدا و سیما می‌خواهد خارج از حیطه نفوذ گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و احزاب سیاسی عمل کند و از گرایش‌ها و انگیزه‌های سیاسی تاثیر نگیرد.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به پایگاه خبری "خانه ملت" گفته است: «رسانه ملی به عنوان یک رسانه اثرگذار باید توجه بیشتری به عملکرد سه قوه و انعکاس فعالیت‌های آنها داشته باشد ضمن اینکه از آقای ضرغامی که خود سال‌ها معاون پارلمانی صدا و سیما در مجلس شورای سلامی بوده است انتظار می‌رود جلوی فرافکنی‌ها را بگیرد و ضرورت دارد در رفتار و مدیریت خود بازنگری کند.»

ضرغامی خرداد ۸۳ به حکم رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای به ریاست سازمان صدا و سیما منسوب شد. این حکم ۱۶ آبان ماه ۸۸ برای یک دوره پنج‌ساله دیگر تمدید شده است. درباره ابقای احتمالی ضرغامی یا تعیین جانشینی برای او هنوز خبری منتشر نشده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)