27 مهر 1393

یارانه رسانه‌ها چگونه تقسیم می‌شود

27 مهر 1393

اعتماد-سهیل سراییان

ماجرای تقسیم یارانه مطبوعات پس از انتشار بذل و بخشش‌های دولت نهم و دهم تبدیل به یکی از مهم‌ترین موضوعات حوزه رسانه شد. معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، برای آنچه شفاف‌سازی عنوان کرد، جدول یارانه‌های روزنامه‌ها از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ را اعلام کرد و براساس این گزارش روزنامه‌های «کیهان» و «ایران» در دولت احمدی‌نژاد علاوه بر دریافت‌های دلاری، هر کدام بیش از ۱۰ میلیارد تومان یارانه دریافت کرده‌اند. روزنامه‌های خصوصی در سال‌هایی که فشار تورم در جامعه زیاد بود و هزینه کاغذ هرروز بیشتر می‌شد به سختی توانستند بار هزینه را به دوش بکشند و در این راه بعضی روزنامه‌ها تصمیم گرفتند که دیگر فعالیت نکنند. همچنین در سال ۱۳۹۱، یک‌سوم کل یارانه اعطایی به هفت نشریه خاص و دوسوم مابقی به ۱۶۴ نشریه دیگر تعلق گرفته است. پس از این اتفاقات معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد تصمیم بر این گرفت که با اصلاح قوانین تقسیم یارانه مطبوعاتی این یارانه را به شیوه عادلانه‌تری نسبت به گذشته در میان رسانه‌ها پخش کند تا از این طریق بر کیفیت رسانه‌ها افزوده شود.

به همین خاطر تصمیم بر حذف یارانه برای رسانه‌های دولتی گرفت و بیشتر این یارانه‌ها را به رسانه‌های خصوصی اختصاص داد. پس از انتشار یارانه دریافتی مطبوعات در سه ماهه نخست سال ۹۳ و حذف برخی رسانه‌ها از لیست یارانه بگیران، این رسانه‌ها نسبت به این ماجرا معترض شدند و دولت را متهم به حمایت از رسانه‌های خودشان کردند، این در صورتی است که براساس دستورالعمل تازه توزیع یارانه مطبوعات، این یارانه با ملاک‌های تازه‌یی توزیع می‌شود اما صدا و سیما که مطابق ماه‌های گذشته نسبت به سیاست‌های دولت با جهت‌گیری‌های خاص حرکت می‌کند توزیع سه ماهه اول یارانه مطبوعات را غیرعادلانه توصیف کرد. پس از روی کار آمدن دولت روحانی قرار است که توجه بیشتری به روزنامه‌ها و نشریات بخش خصوصی صورت گیرد تا از این شرایط سخت رهایی پیدا کنند و آمار کامل دریافت یارانه توسط نشریات در سایت معاونت مطبوعات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل رویت است.

بودجه صدا و سیما چقدر است؟

صدا و سیما که این روز‌ها اصلیترین منتقد سیاست‌های معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد است در سال‌های اخیر جزو نهادهایی بود که دچار ضررهای زیادی شده و در لایحه برای این سازمان، بودجه برای کمک زیان در نظر گرفته شد، با این حال صدا و سیما این‌گونه قضاوت می‌کند که باید رسانه‌های خصوصی را تامین نکرد و بیشتر به رسانه‌های دولتی بها داد اما با نگاهی اجمالی به بودجه خود رسانه ملی متوجه می‌شویم که آن‌ها هم از پس هزینه‌ها برنیامده‌اند چه برسد به رسانه‌های خصوصی. بودجه صدا و سیما در سال ۱۳۹۰ حدود ۶۸۹ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۱ حدود ۹۲۰میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۲ حدود ۹۰۵میلیارد تومان بوده است که این بودجه در دولت روحانی به رقم ۹۶۷ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است و این بودجه در کنار درآمد از تبلیغات برای صدا و سیما قرار دارد. البته صدا و سیما در سال ۹۱ تنها یک سوم بودجه سالیانه خود را دریافت کرده و بودجه تلویزیون هم در پی بحران‌های مالی کشور کاهش یافته است. برخی منابع آگاه اعلام کرده‌اند با تصمیم سران بلندپایه نظام، دولت موظف شده بود ماهیانه ۱۴ میلیارد تومان به صدا و سیما پرداخت کند. دولت ماه اول پس از این ابلاغ رسمی هفت میلیارد تومان و در ماه بعدی تنها سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به صدا و سیما پرداخت کرد.

بودجه سال ۹۰ سازمان صدا و سیما ۱۱۲۰ میلیارد تومان بود. صدا و سیما در لایحه بودجه شرکتی سودده ارزیابی شده بود ولی در لایحه نهایی، رقمی معادل ۶۰۷ میلیارد کمک زیان برای سازمان در نظر گرفته شده بود. کل هزینه‌های رسانه‌یی کشور طی یک‌سال ۱۸۰ میلیارد تومان است اما تنها هزینه‌های توسعه مراکز استانی، نوسازی تجهیزات صدا و سیما، احداث ساختمان معاونت سیاسی، افزایش پوشش شبکه سراسری رادیو ۱۲۶ میلیارد تومان برآورد می‌شود. شورای نظارت بر صدا و سیما هم سالیانه ۹۸۴ میلیون تومان بودجه دریافت می‌کند. در سال ۹۱ هم میزان استفاده صدا و سیما از بودجه عمومی ۹۹۳ میلیارد تومان بوده است. رقم اسمی افزایش میزان بودجه صدا و سیما ۴۴ درصد بوده است.

براساس بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس درلایحه بودجه سال ۱۳۹۱، کل منابع صدا و سیما در لایحه بودجه مبلغی معادل ۱۶۲۲ میلیارد تومان است. میزان ۶۲۸ میلیارد تومان آن از محل درآمد یا منابع داخلی صدا و سیما، ۸۴۰ میلیارد تومان آن به صورت کمک و ۸/۱۵۳ میلیارد تومان آن از محل طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌یی تامین خواهد شد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود می‌نویسد: «از مجموع منابع مالی ۱۶۲۲ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای صدا و سیما، ۱۴۶۸ میلیارد تومان مربوط می‌شود به هزینه‌های عمومی و جاری و ۸/۱۵۳ میلیارد تومان دیگر هم قرار است برای سرمایه‌گذاری و تملک دارایی‌های سرمایه‌یی (خرید و ساخت ساختمان و تجهیزات و...) مورد استفاده قرار گیرد.

حدود ۱۰ درصد بودجه صدا و سیما در سال ۹۱ قرار است برای زیرساخت‌ها و ۹۰ درصد دیگر هم برای پرداخت حقوق پرسنل، هزینه‌های جاری و تولید گزارش، فیلم، نگهداشت و... مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به قانون بودجه سال ۱۳۹۰ هزینه‌های عمومی (حقوق کارمند و ساخت فیلم، سریال، برنامه و...) این سازمان در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰ با افزایش ۳۴۸ میلیارد تومانی و رشد ۳۱ درصدی روبه‌رو بود. همچنین سرمایه لازم برای تملک دارایی‌های سرمایه‌یی نیز با رشد ۸۶ درصدی دارای افزایش ۷۱ میلیارد تومانی است. مجموع منابع عمومی صدا و سیما در لایحه ۱۳۹۱ نسبت به قانون ۱۳۹۰ رشدی معادل ۳۴ درصد داشته است.» تمام پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد بودجه سال ۹۱ صدا و سیما به سرانجام نرسید. صدا و سیما ۴۷ هزار کارمند دارد که ۱۲ هزار نفر از آن‌ها تنها به صورت «برنامه‌ای» با این نهاد همکاری می‌کنند. بخش مهمی از درآمدهای صدا و سیما که قرار بود از طریق جذب آگهی‌ها تامین شود، در سال ۹۱ محقق نشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)