24 مهر 1393

۴۶ درصد کاربران اینترنت در ایران عضو فیس بوک هستند

24 مهر 1393

معاون فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با بیان اینکه ۴۶ درصد کاربران اینترنت در ایران متصل به فیس بوک هستند، گفت: رویکرد آسیبی و رویکرد راهبردی به فضای مجازی وجود دارد که باید در این زمینه رویکرد راهبردی را مد نظر قرار دهیم.

به گزارش فارس حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی پیش از ظهر امروز در نشست هم اندیشی نخبگان تبلیغی فضای مجازی، فرصت‌ها و تهدید‌ها که در سالن همایش‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد اظهار کرد: فضای مجازی عرصه دوم زندگی بوده که در ارتباط با عرصه اول زندگی انسان است بنابراین بیش از هر موضوعی به این امر نیاز داریم.

وی خاطرنشان کرد: همه داده‌ها و اطلاعات موجود در فضای مجازی به هم پیوسته است و جنبه‌ خوشه‌ای دارد و جهان مجازی نیز ادامه جهان ذهن است.

معاون فناوری اطلاعات دانشگاه تهران یادآور شد: اکنون به عرصه جدیدی از ارتباطات وارد شدیم که کار آن ارتباط با دیگران است، ‌ باید در نظر داشت که ظهور عرصه ارتباطات مهم است، زیرا در این عرصه ارتباط با افراد غایب در فاصله بی‌‌‌نهایت صورت می‌گیرد.

وی عنوان کرد: جهانی شدن محصول ارتباطات و سرعت گرفتن صنعت است و دو طرف به صورت اتوماتیک با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

عاملی با بیان اینکه فضای مجازی تنها اطلاعات نیست بلکه تبدیل اطلاعات به داده در این فضا صورت می‌گیرد گفت: خدماتی که برای شهر تهران شناسایی شده اکثر آن‌ها از طریق فضای مجازی امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: بخش فراوانی از خدمات در دوران کنونی از جمله پزشکی، مهندسی و... از طریق مجازی امکان‌پذیر است.

معاون فناوری اطلاعات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون کاربر اینترنت در دنیا داریم که طی ۱۰ سال آینده به ۶ میلیارد کاربر می‌رسد.

وی ادامه داد: تبادل بیش از ۱۱۲ میلیارد ایمیل در روز انجام می‌شود که نشان‌دهنده اوج پیشرفت در دنیای مجازی است.

عاملی با اشاره به اهمیت فضای مجازی گفت: فضای مجازی ظرفیت بزرگی است که می‌توان از این فضا برای ترویج عمل صالح و جلوگیری از تخریب محیط زیست استفاده کرد، به عنوان مثال در شهرهای دنیا شهرهایی هوشمند برای جلوگیری از تخریب طبیعت ایجاد کردند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون با تصاعد مجازی مواجه هستیم و هر اندازه از این فضا استفاده می‌کنیم این فضا کم نمی‌شود و تمایل به بی‌‌‌نهایت پیدا کرده است.

معاون فناوری اطلاعات دانشگاه تهران با بیان اینکه فعالیت در فضای مجازی با فعالیت در فضای فیزیکی متفاوت است گفت: فاصله در فضای مجازی حذف می‌شود و حرکت بی‌معناست، صف در این فضا معنایی ندارد، بلکه همه در یک صف مقدم قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: در دولت‌هایی مانند هلند ۵۰ درصد منابع را به فناوری اطلاعات اختصاص دادند، باید در نظر داشت که در انرژی‌های فیزیکی با استهلاک مواجه هستیم ولی انرژی مجازی متمایل به بی‌‌‌نهایت بوده و پویاست.

عاملی با اشاره به مسئله فرهنگ گفت: جامعه‌شناسانی که فرهنگ را در کوچه پس کوچه‌های شهر پیگیری می‌کنند، راه را اشتباه رفته‌اند.

وی با بیان اینکه ۴۶ درصد کاربران اینترنت در ایران متصل به فیس بوک هستند عنوان کرد: رویکرد آسیبی و رویکرد راهبردی به فضای مجازی وجود دارد که باید در این زمینه رویکرد راهبردی را مورد توجه قرار دهیم.

معاون فناوری اطلاعات دانشگاه تهران یادآور شد: زمانی که مقام معظم رهبری از پیشرفت صحبت می‌کنند، به فکر ابدیت هستند و با رویکرد دنیا و آخرت به مسئله نگاه می‌کنند، بنابراین باید یک دانش یکپارچه درست کنیم و به همه ظرفیت‌های هستی در برنامه‌ریزی توجه کنیم.

وی با بیان اینکه امروز فضای مجازی فعالیت ذهن‌ها را کم کرده است گفت: جهان مادی و معنوی وجود دارد که جهان معنوی روز به روز برای دانشمندان تجربی دنیا پررنگ‌تر می‌شود و به آن اهمیت بیشتری می‌دهند، بنابراین باید در مدل جهان‌بینی و دانش یکپارچه اسلامی به ظرفیت دوتایی که در این جهان است، توجه کنیم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)