23 مهر 1393

گفت و گو با علی مطهری و استفاده از رنگ سبز؛ علت توقیف نشریه پژواک

23 مهر 1393

پس از توقیف نشریه دانشجویی «پژواک» معاون فرهنگی و رئیس کمیته نظارت برمطبوعات دانشگاه شاهد درتلاش است ازهرگونه فعالیت هیات تحریریه این نشریه جلوگیری کند.

به گزارش نشریه نیمکت، «پژواک» ۳ خردادماه با دستورمحسن فرمهینی‌فراهانی، معاون فرهنگی دانشگاه شاهد توقیف شده است.

یکی از نویسنده‌های این نشریه توضیح می‌دهد:«ابتدا به ما گفتند اگر می‌خواهید این نشریه را ادامه دهید باید اسم آن را عوض کنید.»

او این واهمه ازنام«پژواک» را به‌دلیل جا افتاده بودن آن دربین دانشجویان مرتبط دانست و افزود:«بعدازمخالفت ما اعلام کردند که سردبیر و مدیرمسوول فعلی باید برکنار شوند وازاعضای شورای مرکزی شورای صنفی انتخاب شوند.»

با وجود این‌که دانشجویان فعال این دانشگاه سردبیر و مدیرمسوول را طبق خواسته غیرقانونی کمیته نظارت برنشریات تغییر دادند، ممانعت‌های معاون فرهنگی تمام نشد. این دانشجوی دانشگاه صنعتی شاهد ادامه داد: «شهریورماه برای جشن جدیدالورودها قصد از سرگیری نشریه را داشتیم و می‌خواستیم دراین جشن یک شماره توزیع کنیم. اما بدون اعلام هیچ‌گونه دلیل رسمی و هیچ حکم کتبی سردبیر جدید را نپذیرفتند و اجازه ادامه فعالیت ندادند.»

او توضیح می‌دهد: «نشریه «پژواک» تنها نشریه‌ منتقد در دانشگاه شاهد و متعلق به شورای صنفی دانشگاه بود که به جرم مصاحبه با علی مطهری نماینده مجلس و استفاده از رنگ سبز توقیف شد. مسوولان دانشگاه از ابتدای انتشاراین نشریه همواره به دنبال یافتن فرصت و بهانه‌ای برای تعطیلی آن بودند اما به دلیل محبوبیت آن در میان دانشجویان از این کار پرهیز می‌کردند.»

به گفته این دانشجو «اکنون فقط بسیج و انجمن مستقل اسلامی دارای نشریه در دانشگاه شاهد هستند.»

محسن فراهانی، معاون فرهنگی دانشگاه درباره این رفتارخلاف آیین‌نامه با دانشجویان توضیح می‌دهد:«این دانشجوها افراد جدیدی را معرفی کردند. اگر با شروع فعالیت پژواک مخالفت کردیم به این دلیل بود که جواب استعلام آموزشی و حراست حوزه‌ها هنوز نیامده است.»

او افزود: «ما حتی این موضوع را کتبا به آن‌ها اعلام کردیم. دانشجویان از منظرخودشان به قضیه نگاه می‌کنند. از شما هم می‌خواهیم این موضوع را پوشش ندهید.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)