23 مهر 1393

"دولت اسلامی" در پی شکار روزنامه‌نگاران محلی

23 مهر 1393

دویچه وله

گروه تروریستی "دولت اسلامی"، تنها به کشتن و سربریدن روزنامه‌نگاران خارجی بسنده نمی‌کند. بیشترین قربانیهای این افراط‌گرایان سنی، روزنامه‌نگاران محلی هستند که در صورت عدم همکاری با آنان در مناطق اشغالی، اعدام می‌شوند.

پس از قتل فجیع روزنامه‌نگار آمریکایی جمیز فولی درماه اوت و استفان سوتلف در سپتامبر ۲۰۱۴، جهان از برخوردهای بربرمنشانه‌ی این گروه نسبت به نمایندگان رسانه‌های جهانی آگاه شد. آنچه کمتر مطرح می‌شود، رفتار این افراط‌گرایان سنی با خبرنگاران محلی است.

قتل‌های زنجیره‌ای

بنا بر گزارش سازمان "گزارشگران بدون مرز"، روزنامه‌نگاران محلی در مناطق تحت حکومت "دولت اسلامی"، به‌طور مستقیم مورد آزار و اذیت و پیگرد این گروه قرار می‌گیرند. در تازه‌ترین گزارش‌های این سازمان آمده است که تنها در روزهای گذشته، ۲ روزنامه‌نگار عراقی از سوی این تروریست‌ها به قتل رسیده‌ا‌ند.

همین گزارش حاکی است که رعاد محمد عصاوی، فیلمبردار عراقی، نیز روز یکشنبه(۱۲ اکتبر) در شهر سامره در ملاء عام به‌گونهای فجیع به قتل رسیده است. این فیلمبردار که ۳ فرزند از خود بر جای گذاشته، در ماه سپتامبر در بغداد ربوده شده بود.

افراط‌گرایان سنی بارها از وی خواسته بودند، در بخش تبلیغات این گروه با آنان همکاری کند. ولی به دلیل این که رعاد محمد عصاوی پیوسته از این کار خودداری کرده بود، او را گردن زدند.

دوشنبه (۱۳ اکتبر) نیز موهند اکیدی، خبرنگار عراقی در شهر موصل به قتل رسیده است. او در ماه ژوئن در روستای "دوهک" عراق ربوده شده بود. بر روی جسد این روزنامه‌نگار، نشانه‌های شکنجه دیده می‌شد.

شاهدان عینی خبر می‌دهند که تروریست‌های سنی، هنگام کشتن وی ‌چندین بار به سر او شلیک کرده‌اند.

به‌گفته‌ی خویشان این خبرنگار، موهند اکیدی در زندان منطقه‌ی "بادوش" در ۳۰ کیلومتری شهر موصل نگهداری می‌شد.

در این زندان، دهها زندانی ایزدی‌مسلک نیز حبس بودند. به گزارش خبرگزاری‌ها، هنگامیکه تروریست‌ها در ماه ژوئن به این زندان حمله بردند تا از جمله هواداران خود را آزاد کنند، ۳۰۰ زندانی را به قتل رساندند.

بخشنامه‌ی لازم‌الاجرا

"گزارشگران بدون مرز" هشدار می‌دهد که "دولت اسلامی"، سیاستی "بیرحمانه" در برابر خبرنگاران در پیش گرفته است. لوسی موریون، مسئول بخش پژوهش این سازمان مستقل می‌گوید که «افراط‌گرایان سنی، از ربودن، شکنجه‌کردن و کشتن خبرنگاران ابایی ندارند.» بر اساس گزارش "دیلی سوریا"، به نقل از خبرنگاران شهر "دیار سور"، گروه تروریستی "دولت اسلامی" در مناطق تحت اشغال خود، بخشنامه‌یی متشکل از ۱۱ ماده صادر و روزنامه‌نگاران را به رعایت آن مجبور می‌کند.

موافق بند نخست این بخشنامه، روزنامه‌نگاران باید ابتدا رهبری ابوبکر بغدادی، رییس گروه را به رسمیت بشناسند و با یاد کردن سوگند وفاداری به او، در جهت خدمت به اهداف "دولت اسلامی" فعالیت کنند.

بر اساس مفاد این بخشنامه، باید تمام گزارشهای روزنامه‌نگاران محلی، ابتدا از سوی "دفتر رسانه‌ای" این گروه تایید شود.

در این بخشنامه همچنین آمده است که روزنامه‌نگاران خاطی، "شدیدا مجازات" می‌شوند. در بسیاری از موارد، مجازات مرگ در انتظار "روزنامه‌نگاران متمرد" است.

روزنامه‌نگاران اسیر

به گزارش این نهاد جهانی حمایت از روزنامه‌نگاران، "دولت اسلامی" تنها در چند ماهه‌ی اخیر در عراق، ۹ خبرنگار را ربوده است.

در حال حاضر، یک خبرنگار بریتانیایی و ۹ روزنامه‌نگار سوری در سوریه در اسارت این گروه بسر می‌برند. این سازمان همچنین یادآور می‌شود که از سرنوشت افراد ربوده شده، هیچ خبری در دست نیست.

علاوه بر سازمان "گزارشگران بدون مرز"، نهادها و تشکیلات فرهنگی و رسانه‌ای جهان رفتار بربرمنشانه‌ی این گروه تروریستی نسبت به خبرنگاران را محکوم کرده‌اند.

پس از قتل فجیع روزنامه‌نگاران آمریکایی، هشت سازمان معتبر جهان اسلام، از جمله، عالمان مسلمان در مصر، قطر، اندونزی، فرانسه، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و کانادا، نسبت به اقدام‌های غیرانسانی "دولت اسلامی" علیه شهروندان غیرنظامی، به ویژه روزنامه‌نگاران سوری و خارجی در عراق و سوریه معترض شدند.

آنها با امضای فراخوان "گزارشگران بدون مرز"، جنایتهای جنگی این گروه تروریستی علیه روزنامه‌نگاران را محکوم کردند.

در این فراخوان، با اشاره به زیان‌های استفاده‌ی ابزاری از اسلام برای هدف‌های سیاسی و توسعه‌طلبانه‌ی "دولت اسلامی"، از این سازمان تروریستی خواسته شده "به تجارت خونین گروگانگیری" پایان دهد و شهروندان غیر نظامی و همه‌ی روزنامه‌نگاران به اسارات گرفته شده را آزاد کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)