21 مهر 1393

یک حقوقدان در واکنش به سخنان صادق لاریجانی: طبق قانون مطبوعات کسب و انتشار اخبار از حقوق اساسی مطبوعات است

21 مهر 1393

خبرنگاران ایران

کامبیز نوروزی حقوقدان و روزنامه نگار به سخنان صادق آملی لاریجانی رئیس قویه قضاییه که خواستار پیگیری و تعقیب رسانه‌های «متخلف» که به گفته او نسبت به انعکاس مفاسد «بزرگ‌نمایی» می‌کنند، بود واکنش نشان داد.

این حقوقدان با استناد به قانون مطبوعات در صفحه فیس بوک خود نوشت: «به طور خلاصه طبق قانون مطبوعات کسب و انتشار اخبار از حقوق اساسی مطبوعات است و کسی نمی تواند برای انتشار یا عدم انتشار مطلبی به نشریات فشار آورد.»

وی اضافه کرده است که نشریات از انتشار اخبار دروغ و افشای اسناد طبقه بندی شده منع شده اند ولی وقتی خبر راستی را که محرمانه هم نیست منتشر می کنند، اتهامی نمی توان به آنها وارد و با آنها برخورد کرد.

او با مخاطب قرار دادن رئیس قویه قضاییه می گوید: «با این حساب چه جای عتاب و خطاب آقای رئیس دستگاه قضائیه است به نشریاتی که اخبار مربوط به فساد اداری را منتشر می کنند؟ اخباری که منابع آنها اغلب یا مقامات اجرایی اند، یا نمایندگان مجلس یا خود مقامات قضایی.»

صادق آملی لاریجانی روز یک‌شنبه ۲۰ مهر گفت: «این یک کار غیرمنصفانه است که پرونده هنوز در دادسرا است ولی روزنامه‌های زنجیره‌ای می‌آیند اسم فردی را مطرح می‌کنند، چند وزیر را هم اضافه می‌کنند و بعد تیتر می‌زنند «ردپای چند وزیر در پرونده...»

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «برخی فکر می‌کنند که بزرگ‌نمایی فساد کار خوبی است. برخی رسانه‌ها داد از فساد می‌زنند و معلوم نیست چه می‌خواهند بگویند. می‌خواهند به گردن دیگران بیاندازند.»

وی اضافه کرد: «این واقعا تخلف است و من به دادستان تهران دستور دادم که تمامی این موارد را رصد کند و در آنچه که خلاف قانون است، متخلفان را از هر مرتبه‌ای که باشند احضار کند.»

رئیس قوه قضائیه بدون نام بردن از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات آنان گفت: «اینکه نماینده محترمی حسب وظیفه‌اش باید در کمیسیون قضایی یا جای دیگری موضوعی را رسیدگی کند درست است اما نماینده حق ندارد در پرونده‌های قضایی ورود کند. این یک اشتباه است که برخی دارند مرتکب می‌شوند.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)