21 مهر 1393

سه خبرنگار آلمانی در ترکیه بازداشت شدند

21 مهر 1393

دویچه وله

سه خبرنگار عکاس آلمانی که قصد داشتند از اعتراض‌های کردهای ترکیه گزارشی تهیه کنند در شهر دیار بکر دستگیر شدند. گفته می‌شود این سه خبرنگار عصر روز شنبه به همراه دوهمکار دیگر غیرآلمانی خود دستگیر شده‌اند.

سه خبرنگار عکاس آلمانی عصر روز شنبه (۱۹ مهر / ۱۱ اکتبر) در شهر دیار بکر دستگیر شده و به زندانی در این شهر که در جنوب شرقی آناتولی واقع است، منتقل شده‌اند. این سه بیورن کیتسمان، خبرنگار عکاس و همکاران‌اش روبن مارتین و کریستیان گرودوتسکی هستند.

دو خبرنگار دیگر نیز که تابعیت کشور دیگری را دارند به همراه این شهروندن آلمانی در زندان به سر می‌برند. بیورن کیتسمان یکی از این سه خبرنگار عصر روز شنبه (۱۹ مهر / ۱۱ اکتبر) در صفحه تویتر خود این خبر را منتشر کرده و دلیل دستگیری‌شان را نیز اعلام کرده است.

کیتسمان در این باره نوشته است: «به این دلیل که ما می‌خواستیم در باره اعتراض ‌کردها خبررسانی کنیم دستگیر شدیم.»

پس از ارسال این پیام دیگر هیچ خبری از این خبرنگار و همراهان‌اش نرسیده است. بنیامین هیلر، یک عکاس برلینی، به همراه گروهی وظیفه خبررسانی در باره خبرنگاران دستگیر شده را به عهده گرفته است.

هیلر روز یکشنبه (۲۰ مهر / ۱۲ اکتبر) در ارتباط با این حادثه گفت: «من دیشب کمی قبل از سال ۲۳ از طریق فیسبوک با این افراد ارتباط داشتم.» او در ادامه تاکید کرد که "آنها پس از این ارتباط، دیگر تلفنی در دسترس نبودند."

بنیامین هیلر می‌گوید این سه خبرنگار در جلوی یک مرکز خرید در شهر دیار بکر با افرادی مصاحبه می‌کردند که دستگیر شدند.

امکان اخراج خبرنگاران از ترکیه وجود دارد

گروه حامیان این سه خبرنگار در آلمان اعلام کرده است که پلیس ترکیه به این سه شهروند آلمان اتهام جاسوسی زده است. بنیامین هیلر به نقل از وکلای ترکیه می‌گوید این خبرنگاران باید صبح روز دوشنبه (۲۱ مهر / ۱۳ اکتبر) در دادگاه حاضر شوند و احتمال اخراج آنها از ترکیه وجود دارد.

گروه حامیان این سه خبرنگار در آلمان اعلام کرده که این خبر را به اطلاع وزارت امور خارجه آلمان و سازمان گزارشگران بدون مرز رسانده است. وزارت امور خارجه آلمان به پرسش "اشپیگل آنلاین" پاسخ داده و اعلام کرده است: «سفارت آلمان در آنکارا از این موضوع اطلاع یافته و ارتباط با شهروندان دستگیر شده و همچنین ادارات ترکیه برقرار است.»

مسئولان وزارت امور خارجه در ادامه گفته‌اند که کوشش خواهند کرد هر چه زودتر این موضوع روشن شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)