19 مهر 1393

روزنامه‌نگاران زندانی و حقوقدانان دولت بنفش

19 مهر 1393

جرس- مرتضی کاظمیان

چند روزی از اظهارنظر غریب رییس قوه مجریه در مورد فقدان روزنامه‌نگار زندانی در جمهوری اسلامی ـ در مصاحبه با سی‌ان‌ان ـ نگذشته، معاون حقوقی روحانی نیز همین عبارت را مورد تأیید قرار داده و تکرار کرده است.

الهام امین‌زاده که انتصاب وی به عنوان معاون حقوقی رییس جمهور، از همان ابتدا نیز مورد انتقاد حقوقدانان مستقل و متخصص قرار گرفته بود، در مصاحبه با "تسنیم"، تصریح کرده که «هیچ روزنامه‌نگاری در کشور به‌دلیل روزنامه‌نگاری دستگیر نشده است.» وی همچنین ضمن تکرار ارزیابی عجیب روحانی، در سخن تأمل برانگیزی افزوده است: «چیز جزیی در این زمینه نمی‌توانم بگویم، یعنی چیزی نداریم که بگوییم.»

معاون حقوقی رییس مجریه به شکل شگفت‌انگیزی حتی از اشاره به این نکته که قوه مجریه مستقل از قوه قضاییه است، و دستگاه قضایی باید در این خصوص پاسخ‌گو باشد، پرهیز می‌کند.

و این مستقل از یک ملاحظه‌ی مهم است: آیا رییس جمهور و معاون حقوقی وی، روند قضایی طی شده در مورد روزنامه‌نگاران زندانی را مورد تأیید قرار می‌دهند؟ آیا هیچ‌یک از روزنامه‌نگاران محبوس، در دادگاهی صالح، به‌صورت علنی و با حضور هیأت منصفه، محاکمه شده‌اند؟

روحانی و معاون حقوقی وی، از کنار مهمترین مشکل روزنامه‌نگاران زندانی می‌گذرند. صرف‌نظر از این‌که اتهام کسانی چون علیرضا رجایی و احمد زیدآبادی و مسعود باستانی و چند ده روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای دیگر، سیاسی است یا مطبوعاتی، آیا رییس جمهور و معاون حقوقی وی، به سیر رسیدگی به پرونده اتهامی آنان، چنان‌که مسئولیت دارند، به‌گونه‌ای منصفانه رسیدگی کرده‌اند؟ آیا روحانی و حقوقدانان همراه وی در دولت بنفش، سوگند رییس جمهور برای پاسداری از حقوق اساسی شهروندان را حرمت می‌نهند؟

باوری نکردنی است اگر رییس قوه مجریه و حقوقدانان همراه وی از این واقعیت بی‌خبر باشند که: کمتر روزنامه‌نگاری است که در سال‌های گذشته احضار شده باشد و فعالیت رسانه‌ای وی، در چهارچوب اتهاماتی سیاسی ـ امنیتی، مورد استناد واقع نشده باشد. همه‌ی احضارها و بازداشت‌ها و تهدیدهای امنیتی ـ اطلاعاتی و قضایی، منتهی شده به دو اتهام اصلی: تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت نظام.

فهرست روزنامه‌نگارانی که به این دو اتهام در سال‌های اخیر احضار، بازداشت و محاکمه و زندانی شده‌اند، چنان طویل و مشهور است که نه امکان مرور آن هست و نه حتی نیازی به بازخوانی‌اش.

نگارنده خود تنها یکی از قربانیان این اتهام‌ها و سرکوب امنیتی روزنامه‌نگاران است. در جریان بازداشت فله‌ای فعالان ملی ـ مذهبی در زمستان ۱۳۷۹، روزها و شب‌های بسیار از بازجویی، به پرسش در مورد چرایی نوشتن برخی یادداشت‌ها و توضیح خواستن از نگارنده در مورد فعالیت‌های مطبوعاتی‌اش (از جامعه و توس تا خرداد و فتح و ...) گذشت. کپی یادداشت‌ها و مصاحبه‌های نگارنده، بخش مهمی از پرونده‌ی امنیتی ـ سیاسی را سامان می‌داد که درنهایت منتهی به صدور حکم ۴ سال زندان توسط دادگاه انقلاب شد.

همین اتفاق در جریان بازداشت فله‌ای کنشگران سیاسی و مطبوعاتی حامی جنبش سبز، فردای عاشورای خونین ۱۳۸۸ رخ داد. بخش مهمی از تمرکز بازجوها، فعالیت رسانه‌ای نگارنده (یادداشت‌های منتشر شده در مطبوعات داخلی و سایت‌ها و مصاحبه‌ها) بود. پرونده‌ای که درنهایت، باز منتهی به صدور حکم مجازات زندان شد.

این نمونه (شاهدی که اینجاست!) چنان‌که ذکر شد، تنها یک مورد از لشکر روزنامه‌نگارانی است که هدف سرکوب قرار گرفته‌اند. در این خیل، برخی روزنامه‌نگاران به‌طور مشخص در رابطه با مطالب و فعالیت رسانه‌ای خود مورد بازخواست و مجازات واقع شده‌اند، و بعضی روزنامه‌نگاران به بهانه‌ی سیاسی احضار و بازداشت شده، و بعد ناگزیر به توضیح در مورد فعالیت‌های حرفه‌ای خود شده‌اند. فرجام هر دو، یکی بوده: صدور حکم محکومیت و مجازات زندان و ممنوعیت از فعالیت رسانه‌ای (به میزان‌های مختلف).

صحبت‌های معاون حقوقی رییس جمهور را که تکرار و تایید حرف‌های غریب مقام ارشد خود (حسن روحانی) است، کسی از جمع ناظران و شهروندان آگاه نخواهد پذیرفت. این‌چنین، امین‌زاده جراحتی دیگر بر پیکر گله‌مند و مجروح روزنامه‌نگاران وارد می‌کند که هنوز از اظهارنظر رییس دولت بنفش در حیرت و تأسف‌اند.

یک بعد تلخ دیگر ماجرا همین‌جاست؛ دولت بنفش بجای تلاش برای تصحیح سخن اشتباه رییس خود، و بجای کوشش برای جلب نظر روزنامه‌نگاران معترض و منتقد (که ازجمله در نامه‌ی سرگشاده‌ی ۱۳۵ روزنامه‌نگار به روحانی متبلور شد)، بر داوری خود در موضوع حبس روزنامه‌نگاران، اصرار و، ادعای نادرست مطرح شده را تکرار می‌کند.

این، چیزی از واقعیت نمی‌کاهد؛ تحریف حقیقت تنها به زیان دولت بنفش تمام خواهد شد. دولتی که با ریزش یا انفعال بدنه‌ی اجتماعی حامی و همراه خود مواجه شود، در چانه‌زنی با هسته اصلی قدرت، و برای پیشبرد پروژه‌های دیگر خود نیز، دچار مشکل و مانع جدی خواهد شد.

اگر نه حتی به‌خاطر «حقیقت»، برای «مصلحت» دولت بنفش هم که شده، روحانی باید روزنامه‌نگاران مستقل را دریابد و پاس دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)