15 مهر 1393

واتس‌اَپ به قیمت ۲۲ میلیارد دلار به فیس‌بوک فروخته شد

15 مهر 1393

صدای آمریکا

فیس‌بوک سرویس واتس‌اپ برای ارسال پیام‌ روی تلفن‌های همراه را به قیمت ۲۲ میلیارد دلار خرید. در معامله نهایی که روز دوشنبه انجام شد، قیمت این اپ با توجه به بالارفتن ارزش سهام فیس‌بوک در ماه‌های اخیر، در حدود سه میلیارد دلار بیشتر از قبل تعیین شد.

به نوشته رویترز، جَن کوئوم، بنیانگذار واتس‌اپ در حدود دو میلیارد دلار از این مبلغ را به صورت سهام و در طی چهار سال دریافت می‌کند. گفته می‌شود این اقدام به عنوان انگیزه‌ای برای ماندن او در شرکت انجام گرفته است.

خرید واتس‌اپ – که فیس‌بوک در ماه فوریه (بهمن ماه) اعلام کرد و تأییدیه آن را به تازگی در اروپا دریافت کرد – نشان‌دهنده بالا رفتن نجومیِ ارزشِ تازه‌های بازار اینترنت با آهنگ رشدی بسیار شتابان، و تمایل بازیگران جافتاده در عرصه اینترنت مثل فیس‌بوک و گوگل برای خرید و تملک اپلیکیشن‌های جدید اینترنتی است.

واتس‌اپ، که در ماه بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر دارد، از محصولات جدید ارسال پیام روی تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی است که روز به روز در میان کاربران جوان طرفداران بیشتری پیدا می‌کند.

اسنپ‌چت، یک اپ دیگر برای گوشی‌های هوشمند است که مالک خصوصی دارد. این اپ به کاربران اجازه می‌دهد عکس‌های خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند – عکس‌ها بعد از چند لحظه از روی اسنپ‌چت محو می‌شود. به گزارش رسانه‌ها این اپ هم در حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.

فیس‌بوک برای تملک واتس‌اپ علاوه بر پرداخت ۴.۵۹ میلیارد دلار به صورت نقدی و ۱۷۸میلیون سهم، ۴۶ میلیون واحد از سهام محدود خود را به کارکنان واتس‌اپ اهدا کرد – که در طول چهار سال به آن‌ها منتقل می‌شود. روز دوشنبه هر سهم فیس‌بوک در بازار بورس نیویورک به قیمت ۷۷.۱۷ دلار فروخته شد؛ و با این حساب، ارزش توافق فیس‌بوک با واتس‌اپ ۲۱.۸ میلیارد دلار می شود.

حقوق جَن کوئوم در مقام مدیر اجرایی واتس‌اپ و یکی از مدیران فیس‌بوک، سالی یک میلیارد دلار خواهد بود – مثل حقوق مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس‌بوک. وی همچنین ۲۴.۹ میلیون واحد از سهام محدود فیس‌بوک را – که با قیمت روز دو شنبه سهام این شرکت تقریباً ۱.۹ میلیارد دلار می‌شود، دریافت خواهد کرد.

شرکت واتس‌اپ، که بیش از ۷۰ کارمند دارد، همچنان در شهر مانتین‌ویو در کالیفرنیا به کار خود ادامه می‌دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)