15 مهر 1393

وزیر ارتباطات: «وایبر» را ما کُند نکردیم

15 مهر 1393

ایسنا

محمود واعظی صبح دیروز در حاشیه مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه تله‌کام در جمع خبرنگاران درباره صحبت‌هایی مبنی بر اینکه «وزارت ارتباطات طی روزهای گذشته سرعت وایبر را کاهش داده است»، توضیح داد: من چنین موضوعی را شنیده و اخباری را در این‌باره در یک یا دو سایت مطالعه کرده‌ام اما آنچه می‌توان گفت آنکه هیچ کندی‌ای روی وایبر ایجاد نشده و ما چنین قصدی نداریم. وی افزود: البته از نظر منافع اقتصادی اگر قرار باشد فعالیت‌های وایبر ادامه داشته باشد، درآمدهای ما کم می‌شود اما با این حال از سوی ما کندی خاصی روی این شبکه ایجاد نشده است.

واعظی درباره زمان حل مشکلات اینترنت و موبایل مردم نیز اظهار کرد: این موضوع یکی از سیاست‌های جدی وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات است چراکه مساله کیفیت خدمات به مردم مربوط می‌شود و بر همین اساس اپراتورها به‌طور دایم رصد می‌شوند و این رصدها در آینده نیز ادامه خواهد داشت. البته طی یک‌ماه گذشته دو اپراتور اول کشور برای ارایه خدمات نسل‌های بالاتر در حال ایجاد تغییراتی روی btsهای خود بودند که این موضوع گاه در برخی نقاط اختلالاتی را برای مردم به‌همراه می‌آورد.

وی یادآور شد: نسبت به سال گذشته وضعیت در این حوزه کمی بهبود پیدا کرده اما با این وجود هنوز از شرایط راضی نیستیم و جلسات متعددی با اپراتورها داریم که البته با ارایه نسل‌های سوم و بالاتر خودبه‌خود خدمات این اپراتورها کیفیت بهتری پیدا خواهد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره خدمات شرکت‌های اینترنتی اظهار کرد: با پیگیری‌های ما این شرکت‌ها موظف به ارایه تخفیف ۲۰ درصدی به مردم شده‌اند و کیفیت آنها نیز به‌نسبت گذشته کمی بهبود پیدا کرده است. اما همچنان این شرایط برای ما راضی‌کننده نیست و ما به مردم اعلام کرده‌ایم که می‌توانند شکایات خود نسبت به کیفیت سرویس و اختلالات را از طریق سامانه تلفنی ۱۹۵ اطلاع‌رسانی کنند.

واعظی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده می‌شود یکی از اپراتورها خدمات رومینگ خود را قطع کرده، اظهار کرد: بر اساس توافقاتی که سه اپراتور با یکدیگر امضا کرده‌اند موظف به ارایه این خدمات هستند و خدمات رومینگ به مرور زمان کیفیت بهتری نیز پیدا می‌کند اما این مساله را که رومینگ قطع شده برای اولین‌بار است که می‌شنوم. چراکه اکنون مردم از خدمات رومینگ ملی بسیار راضی هستند و ما امیدواریم به مرور زمان و با تکمیل خدمات رومینگ در مرحله بعد وارد مرحله ترابردپذیری شماره‌ها شویم.

واعظی همچنین یادآور شد: اینکه گاهی مشترکان تلفن همراه در تهران می‌گویند که خدمات رومینگ را دریافت نمی‌کنند تا حدی به این مساله برمی‌گردد که خدمات این بخش مربوط به زمانی است که اپراتوری در قسمتی پوشش شبکه‌ای نداشته باشد اما معمولا اکثر نقاط تهران تحت پوشش شبکه اپراتورهای مختلف قرار دارد.

وی درباره ارایه مجوزهای اپراتور چهارم مجازی موبایل هم توضیح داد: در این زمینه کارگروهی تشکیل شده و مشاورانی هم برای آن گرفته شده و کار در حال نهایی‌شدن است و فکر می‌کنم نتیجه کار این کارگروه مثبت بوده و در آینده و حدود یک‌سال آینده شاهد شکل‌گیری اپراتورهای مجازی در حوزه موبایل خواهیم بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین وضعیت پیگیری پارازیت‌ها نیز توضیح داد: در این زمینه جلسات متعددی با وزیر بهداشت، وزیر دفاع، رییس سازمان محیط‌زیست و چند بخش مرتبط دیگر داشته‌ایم و این مساله از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز در حال پیگیری است و این سازمان در تهران، برخی نقاط را که گفته می‌شد میزان تشعشعات آن بالاست، مورد بررسی قرار داده و به تهیه گزارش‌های میدانی پرداخته است؛ در نهایت نتایج بررسی‌های صورت‌گرفته با هفت امضا برای ریاست محترم جمهوری ارسال شده که هنوز از موضع‌گیری و عملکرد ریاست‌جمهوری در این خصوص اطلاعی نداریم اما تا آنجا که من می‌دانم، میزان تشعشعات در برخی نقاط کاهش هم پیدا کرده است.

واعظی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره ارایه مجوز IP مدیا که قرار بود هفته گذشته برای یک شرکت خصوصی صادر شود اما این اتفاق نیفتاد، اظهار کرد: درباره IP تی‌وی آنچه به وزارت ارتباطات مرتبط است اینکه مردم باید بتوانند در منزل از خدمات مختلف برای تماشای فیلم‌های سینمایی، آموزشی و... اقدام کنند به همین دلیل ما در سه‌جلسه در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اصول حاکم بر این حوزه را تصویب کردیم و اکنون آمادگی مذاکره با شرکت‌های مرتبط با این بخش را که با وزارت ارشاد نیز هماهنگ هستند، داریم. هفته گذشته نیز مجوزی که قرار بود صادر شود به دلیل برخی مسایل فنی با تاخیر مواجه شد که ما منتظر حل این مشکلات هستیم.

وی در پاسخ به این سوال ایسنا که آیا در این خصوص داستان قدیمی انحصارطلبی صداوسیما مانعی برای ادامه کار نخواهد بود، اظهار کرد: آنچه صداوسیما به عنوان محتوا تولید می‌کند و مربوط به این سازمان است، ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارد اما ما در وزارت ارتباطات مسوولیت‌هایی داریم که در این زمینه مواردی را در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تدوین کرده‌ایم تا زیرساخت‌هایی که قرار است برای انتقال صدا و تصویر به کار گرفته شود، فراهم شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در عین حال تاکید کرد: از نظر ما نباید این خدمات در انحصار یک سازمان یا یک مرکز خاص قرار گیرد؛ از نظر ما هر شرکتی که توان خدمات‌رسانی به مردم را داشته باشد، می‌تواند با دریافت مجوزهای لازم به ارایه این خدمات بپردازد و درخصوص محتواهایی که در صداوسیما یا مراکز دیگر تولید شده‌اند، مجوزهای مربوطه را از بخش‌های مرتبط دریافت کند اما به‌هرحال ما هیچ اعتقادی به انحصاری‌بودن خدمات نداریم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)