14 مهر 1393

تصمیم ‎کمیته‎ فیلترینگ‎ برای‌ VPNها

14 مهر 1393

مهر: حجت الاسلام محمدرضا آقامیری با بیان اینکه حدود سه سال پیش در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی کمیته ای شکل گرفت که مسئول ساماندهی وضعیت vpn در کشور بود، اما به جهت ابهامی که در مسئولیت برخی نهادها در حوزه رمز وجود داشت این کارگروه، کار میدانی را آغاز نکرد، اظهار داشت: در آخرین جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی با رفع ابهام توسط همان نهاد، مقرر شد مقدمات واگذاری ساماندهی به وضعیت VPN به کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی صورت پذیرفته و همان کمیسیون شکل یافته سابق با همان اعضای تعیین شده به ساماندهی این وضعیت در کشور مبادرت ورزد.

عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی در مورد آخرین وضعیت پروژه VPN قانونی که از حدود 3 سال پیش در کشور مطرح شد، اما شکل عملیاتی به خود نگرفت نیز گفت: استفاده از پروتکل VPN به صورت قانونی موضوع مبهمی است که باید مطالعه مدونی روی آن صورت گیرد و زمان بیشتری صرف آن شود چرا که هنوز مشخص نیست قانون در چه مواقع و در چه جاهایی اجازه استفاده از VPN را می دهد.

وی با اشاره به استفاده افراد حقیقی و حقوقی از فضای رمزنگاری با VPN و ورود به دنیای اینترنت گفت: در حال حاضر اطلاعات بانکها برای انتقال، نیازمند پروتکل های VPN است اما از طرفی از این پروتکل برای دور زدن سایتهای مسدود شده نیز استقاده می شود؛ از این رو اینکه اجازه دهیم VPN به صورت آزاد در اختیار افراد قرار گیرد، موضوعی است که هنوز برای آن تصمیم گیری به عمل نیامده است.

این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، با تاکید براینکه ایجاد یک تونل از مبدا داخل کشور به سرورهای خارجی که انتقال اطلاعات رمزنگاری شده را ممکن کند برای ما مشکلات امنیتی به همراه خواهد داشت، ادامه داد: مشکلات دور زدن سایتهای فیلتر شده نیز از دیگر موارد مورد بحث در این پروژه خواهد بود.

حجت الاسلام آقامیری تصریح کرد: VPNقانونی فقط به یک صورت معنا می دهد و آن اینکه بتوانیم آن را فقط در اختیار نهادهای خاصی مانند بانکها، سازمانهای اقتصادی و وزارتخانه هایی که کارهای خاص انجام می دهند قرار دهیم؛ اما اینکه به هر کاربری که تقاضای VPN داشته باشد مجوز ورود به سایتهای فیلترشده را بدهیم به هیچ عنوان به صلاح نیست.

وی تاکید کرد: VPN قانونی به این معنا نیست که کاربران بتوانند درخواست VPN برای دور زدن سامانه فیلترینگ را داشته باشند؛ جدای از مسائل ورود به اینترنت غیرمجاز، استفاده از VPN مشکل امنیتی برای ما ایجاد می کند چرا که انتقال اطلاعات به صورت رمزنگاری شده صورت می گیرد و در مواقعی که اطلاعات محرمانه و سری بر روی بستر VPN انتقال داده می شود ، کار قدری دشوار می شود.

عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه باید مردم را توجیه کرد که این پروتکل برای بانکها و سازمانهای اقتصادی کارایی دارد، گفت: در تدوین آیین نامه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هنوز به این مبحث نرسیده ایم و تصمیم گیری در این زمینه نیازمند صرف زمان بیشتری است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)