11 مهر 1393

از آزادی بهمن احمدی امویی جلوگیری شد

11 مهر 1393

دویچه وله

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگاری که قرار بود دیروز پس از گذراندن ۵ سال و ۴ ماه حبس آزاد شود، همچنان در زندان است. مسئولان زندان رجایی شهر گفته‌اند دستوری برای آزادی این روزنامه‌نگار زندانی دریافت نکرده‌اند.

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار که از خرداد سال ۱۳۸۸ در زندان به سر می‌برد، با پایان حکم ۵ سال و ۴ ماه حبس می‌بایست امروز دهم مهرماه، برابر دوم اکتبر، آزاد می‌شد. اما مسئولان زندان رجایی شهر از آزادی او سر باز زده‌اند.

ژیلا بنی‌یعقوب همسر آقای احمدی در گفت‌وگو با "دویچه وله" گفت: «بر اساس حکم تاییدشده دادگاه، حکم بهمن روز ۳۱ شهریور تمام می‌شد اما دادستانی با احتساب مرخصی‌هایی که خودشان به بهمن داده بودند به عنوان غیبت، روز آزادی او را دهم مهر تعیین کردند. من شخصا چندین بار این تاریخ را با دادستانی چک کردم و آنها هم آن را تایید کردند اما امروز که برای آزادی‌اش به رجایی شهر آمده‌ایم مسئولان زندان می‌گویند که دستوری برای آزادی او نیامده است».

خانم بنی‌یعقوب تاکید می‌کند که از نظر او و بقیه اعضای خانواده، بهمن احمدی امویی کاملا ناعادلانه این پنج سال را در زندان گذرانده چرا که او تنها مقالات اقتصادی در نقد عملکرد احمدی‌نژاد می‌نوشت و به همین دلیل او را به ۵ سال و ۴ ماه زندان محکوم کردند.

وی ادامه می دهد: «اما دستگاه قضایی حتی همین حکم ناعادلانه را هم قانونی اجرا نمی‌کند».

ژیلا بنی‌یعقوب معتقد است ژیلا بنی‌یعقوب معتقد است تنها دو نهاد می‌توانند جلوی آزادی زندانی را بگیرند، وزارت اطلاعات و دادستانی و این اقدام توسط هر کدام صورت گرفته باشد خلاف قانون است.

روزنامه نگاران همچنان در زندان

بهمن احمدی امویی و همسرش ژیلا بنی‌یعقوب هردو روزنامه‌نگار هستند و هردو در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شدند. ژیلا بنی‌یعقوب به یک سال حبس و ۳۰ سال ممنوعیت از کار روزنامه‌نگاری محکوم شد.

بهمن احمدی که روزنامه‌نگار اقتصادی است، یکی از منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد بود. او در دادگاه بدوی به ۸۸ ماه (۷ سال و ۴ ماه) حبس و ۳۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به پنج سال حبس قطعی تقلیل یافت و حکم شلاق او نیز حذف شد.

اخیرا حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نیویورک به خبرنگاران گفته بود که در ایران هیچ روزنامه‌نگاری به دلیل فعالیت روزنامه‌نگاری در زندان نیست. این سخنان روحانی با اعتراض روزنامه‌نگاران روبرو شد و ۱۳۵ روزنامه‌نگار حرفه‌ای در نامه‌ای به رئیس جمهور نسبت به این سخنان او اعتراض کردند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)