10 مهر 1393

نامه‌ روزنامه‌نگاران به روحانی: وجود روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را انکار نکنید

10 مهر 1393

رادیو زمانه

۱۳۵ روزنامه‌نگار ایرانی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران از این‌که او در مصاحبه‌ با سی‌ان‌ان، واقعیت وجود روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را انکار کرده، انتقاد کردند و از او خواستند در وضع فعلی روزنامه‌نگاران زندانی و رسانه‌های این کشور تغییر ایجاد کند و از «انکار واقعیت و پاک کردن صورت مسأله» بپرهیزد.

حسن روحانی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته بود: فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد. حسن روحانی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته بود: فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد. در این نامه که روز پنج‌شنبه ۱۰ مهر منتشر شده، روزنامه‌نگاران حسن روحانی را به «اصلاح گفته‌های نادرستش» و عمل به وعده‌هایش در مورد رسانه‌ها فرا خوانده‌اند.

حسن روحانی در رقابت‌های انتخاباتی سال گذشته و همچنین پس از آن وعده داده بود که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بازگشایی می‌شود و محیطی امن برای رسانه‌ها فراهم خواهم شد.

با این حال تاکنون تلاش و پیگیری‌های هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران برای بازگشایی این تشکل صنفی به جایی نرسیده است. در همین حال در یک سال گذشته شماری از روزنامه‌نگاران بازداشت و زندانی و چند نشریه و روزنامه نیز توقیف شده‌اند.

روزنامه‌نگاران امضاکننده این نامه، سخنان حسن روحانی را در رد وجود روزنامه‌نگار زندانی در ایران، یادآور رویه «تحریف و انکار واقعیت» دانسته‌اند که روحانی خود پیشتر منتقد این رویه بوده است.

این ۱۳۵ روزنامه‌نگار می‌گویند که «انکار وجود روزنامه‌نگاران زندانی را که با دخالت نهادهای امنیتی و به شکلی غیرقانونی، زندانی شده و از حقوق قانونی، حرفه‌ای و انسانی خود محروم شده‌اند، توجیه‌پذیر نمی‌دانند.»

حسن روحانی هفته گذشته در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته بود: «فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد.»

این در حالی است که ده‌ها روزنامه‌نگار زندانی در ایران در حبس هستند و به گفته فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران، ایران «یکی از بدترین زندانبانان روزنامه‌نگاران در جهان است.»

امضاکنندگان نامه در انتهای بیانیه خود خطاب به حسن روحانی نوشته‌اند: «کمترین انتظار ما از شما، اصلاح این گفته‌ نادرست و تلاش در جهت تحقق وعده‌هایی است که در مورد رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران مطرح کرده‌اید.»

رونوشت نامه ۱۳۵ روزنامه‌نگار ایرانی به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) ارسال شده است.

ایران با ۶۵ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی، یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای و بزرگ‌ترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زن به شمار می‌رود.

این کشور همچنین در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۴، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)