10 مهر 1393

خبرنگار اخراجی ایرنا برنده "جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات" شد

10 مهر 1393

دویچه وله

سیامک قادری که در ماه‌های اخیر پس از تحمل ۴ سال حبس از زندان آزاد شده بود، جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را دریافت می‌کند. این جایزه علاوه بر قادری به روزنامه‌نگارانی از برمه، روسیه و آفریقای جنوبی هم اهدا می‌شود.

سیامک قادری، روزنامه‌نگار ایرانی، به همراه روزنامه‌نگارانی از برمه، روسیه و آفریقای جنوبی جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۴ را دریافت کرد. "کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران" مستقر در ایالات متحده (CPJ) روز سه‌شنبه (۳۰ سپتامبر/ ۸ مهر - به وقت محلی) از این روزنامه‌نگاران به دلیل "ادامه فعالیت با وجود خشونت و سانسور" تقدیر کرد.

جوئل سیمون، مدیر اجرایی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، در مراسم اعلام برندگان جایزه سال جاری گفت: «ما شاهد سطح بی‌سابقه‌ای از خشونت و سرکوب علیه روزنامه‌نگاران و اخیرا هم اقدامات خشونت‌بار به صورت زنده علیه روزنامه‌نگارانی هستیم که از بحران سوریه گزارش می‌دهند». او دریافت‌کنندگان جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را روزنامه‌نگارانی "نترس و مصمم" توصیف کرده که برای خبررسانی هر آنچه دارند به خطر انداخته‌اند.

از کار ایرنا تا بازجویی در اوین

سیامک قادری حدود دو دهه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) همکاری می‌کرد. او که پس از اخراج از این خبرگزاری به صورت مستقل به روزنامه‌نگاری و وبلاگ‌نویسی ادامه می‌داد، در مرداد‌ماه ۱۳۸۹ بازداشت و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام "تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب" به تحمل چهار سال حبس و ۶۰ ضربه شلاق محکوم شد. نوشته‌های انتقادی قادری در وبلاگ "ایرنای ما" در مورد خبرگزاری ایرنا و رخدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸، از جمله مواردی بودند که وی به دلیل آن‌ها به دادگاه رفت.

نامه قادری در سال ۲۰۱۱ از داخل زندان اوین خطاب به علی‌اکبر جوانفکر، مدیر مسئول وقت روزنامه "ایران"، در رسانه‌های مستقل بازتاب گسترده‌ای یافت. قادری در این نامه از "رفتارهای ضد انسانی نیروهای اطلاعاتی با خود" سخن گفته بود که در پی نامه جوانفکر به وزارت اطلاعات صورت گرفته بودند. این روزنامه‌نگار در نامه خود نوشته بود که سرش را در توالت اتاق بازجویی فرو می‌کردند تا علیه جنبش سبز و سایت کلمه اراجیفی را به صورت مصاحبه تلویزیونی ارایه کند.

قادری، علی‌اکبر جوانفکر و جریان متبوع او را "گروهی منحرف، قدرت‌طلب و ثروت‌اندوز" خوانده و خطاب به او نوشته بود: «چرا در قبال فجایعی که بعد از خرداد ۸۸ رخ داد سخنی نگفتید و سکوت کردید ولی وقتی با برخی از اعضای باند شما به دلیل فساد مالی برخورد شده است از غیر قانونی بودن سلول انفرادی و نداشتن وکیل می‌گویید». قادری همچنین از "سازماندهی نیروهای بسیج خبرگزاری جمهوری اسلامی برای شرکت در سرکوب معترضان به نتایج انتخابات" زیر نظر جوانفکر سخن گفت.

نامه قادری واکنشی به گفت‌وگوی جوانفکر با روزنامه "اعتماد" بود که در آن به بازداشت و حبس انفرادی محمد شریف ملک‌زاده، یکی از نزدیکان مشایی و رئیس "شورای عالی ایرانیان خارج از کشور" اعتراض شده بود.

سیامک قادری سرانجام در تیرماه سال جاری (۱۳۹۳) با پایان‌یافتن دوران محکومیتش از زندان آزاد شد.

دیگر برندگان

علاوه بر سیامک قادری، آونگ زاو از برمه، پایه‌گذار و سردبیر مجله "The Irrawaddy" برنده جایزه آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۴ شد. مجله او در زمان دیکتاتوری پیشین برمه "دشمن کشور" نامیده شده بود؛ در دولت کنونی هم تحت فشار قرار داشته است.

میخائیل زیگار روسی، دیگر برنده جایزه سال جاری، در میان انبوهی از کانال‌های تلویزیونی همراه با دولت روسیه، کانال تلویزیونی مستقلی به نام "Dozhd" دارد.

خانم فریال هفاجی، دیگر برنده ۲۰۱۴، هم به دلیل تنظیم گزارش‌های انتقادی بارها تهدید شده است.

برندگان روز بیست و پنجم نوامبر (۴ آذر) در مراسمی به میزبانی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا جوایز خود را دریافت خواهند کرد. کریستین امان‌پور، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیونی مشهور، این برنامه را اجرا می‌کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)