7 مهر 1393

وزارت اقتصاد حساب‌های روزنامه ایران را مسدود کرد

7 مهر 1393

وزیر امور اقتصادی و دارایی از مسدود شدن همه حساب‌های مالی روزنامه ایران به دلیل مشکل مالیاتی خبر داد.

به گزارش ایسنا علی طیب‌نیا عصر امروز (هفتم مهرماه) در نشست هم‌اندیشی با اصحاب فرهنگ و هنر با اشاره به دولتی بودن روزنامه ایران گفت: برای ما فرقی نمی‌کند که روزنامه یا نهاد دیگری دولتی باشد یا غیردولتی بلکه هرکسی خلاف قانون عمل کند با او برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه روزنامه ایران یک موسسه دیگر در کنار خود ایجاد کرده که کارهای تبلیغاتی‌شان را انجام می‌دهد اظهار کرد: این روزنامه از مالیات معاف است اما موسسه وابسته به آن با توجه به آنکه درآمد دارد مشمول مالیات می‌شود و نمی‌تواند از معافیت روزنامه ایران استفاده کند.

وزیر اقتصاد افزود: روزنامه ایران اشتباها این کار را انجام داده است که به دلیل مشکل مالیاتی از هفته گذشته تمام حساب‌های این روزنامه بسته شده است.

طیب‌نیا با بیان اینکه در حوزه مالیات هیچ کس به طور طبیعی راغب نیست که مالیات پرداخت کند تصریح کرد: از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی نیز بی‌عیب و نقص نیست و انتقادات زیادی به آن وارد است اما امیدواریم با اجرایی شدن طرح جامع مالیاتی که از دولت آقای خاتمی آغاز شد مشکلات موجود حل شود.

وی با بیان اینکه یکی از ارکان اصلی این طرح استفاده از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات است گفت: اقدامات زیادی در این حوزه انجام شده و تاکنون حدود 500 تا 600 میلیارد تومان در زمینه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در این حوزه هزینه شده است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: هدف ما این است که سامانه جامع اطلاعاتی از هزینه‌ها و درآمدهای مودیان داشته باشیم که امیدواریم این کار زودتر به مرحله نهایی برسد.

طیب‌نیا با بیان اینکه با این طرح ارتباط بین مودیان مالیاتی با افراد قطع خواهد شد تصریح کرد: بنابراین جایی برای سلیقه شخصی نخواهد بود که این کار هم زمینه فساد را از بین می‌برد و رسیدگی به پرونده را از پرونده‌محور بودن خارج می‌کند. از سوی دیگر علی الراس نیز به طور کلی از ادبیات مالیاتی ما حذف خواهد شد.

وی با بیان اینکه در دنیا در بحث مالیات بر درآمد می‌گویند که معافیت مالیاتی معنا ندارد و همه پایه‌ها باید مالیات پرداخت کنند گفت: اما به رغم این اصل که ما نیز به آن معتقدیم در مورد فعالیت‌های فرهنگی و هنری حداقل در این مقطع زمانی اعتقاد به آن دارم و خود ما نیز داوطلبانه به دنبال آن هستیم.

وزیر اقتصاد افزود: اگر روزی اقتصاد فرهنگ ما رونق گرفت و درآمدهای آن زیاد شد معافیت را حذف خواهیم کرد اما در حال حاضر مالیات بخش فرهنگ به اندازه‌ای نیست که بخواهیم بر دریافت آن اصرار بورزیم.

طیب‌نیا با تاکید بر اینکه ما نگاه درآمدی به حوزه فرهنگ نداریم گفت: واقعا معتقدیم که معافیت‌ها باید در این حوزه اعمال شود چرا که در حال حاضر اگر بخواهیم براساس قانون عمل کنیم تمام آگهی‌های مطبوعات قطعا مالیات دارد اما خودمان تصمیم گرفتیم که بگوییم هرچه مطبوعات چاپ می‌کنند بدون مالیات است.

وی همچنین با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده قابل حذف نیست تصریح کرد: بحث مالیات بر ارزش افزوده به اعتبار کالاست نه خریدار کالا بنابراین مطبوعات از پرداخت مالیات بر درآمد معافند و مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شود. چرا که در این حوزه هیچ معافیتی برای هیچ سازمان یا نهاد وجود ندارد.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد:‌ اگر چنین کاری نیز انجام شود قطعا مورد انتقاد نهادهای نظارتی قرار خواهد گرفت.

طیب نیا همچنین درباره پیشنهاد یکی از اهالی فرهنگ و هنر مبنی بر تامین مالی بخش فرهنگ از طریق بازار سرمایه و تشکیل صندوق پروژه برای پروژه های خاص تصریح کرد: ما آمادگی کامل برای این موضوع را داریم و می‌تواند در این خصوص جلسه‌ای با سازمان بورس با حضور اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شود که تاکنون نیز تفاهم‌های خوبی در این زمینه با سایر بخش‌ها داشته ایم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره دریافت مالیات از یارانه گفت: اگر یارانه به عنوان کمک و هدیه باشد براساس قانون مشمول مالیات است اما اگر به عنوان جبران زیان ناشی از تثبیت هزینه‌ها بوده باشد طبق قانون از مالیات معاف است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: به طور کلی تمام معافیت ها باید براساس مصوبه قانونی باشد و سازمان امور مالیاتی نمی تواند خودش کسی را از پرداخت مالیات معاف کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)