7 مهر 1393

شماری از فعالان فیس‌بوکی در دادگاه «ابراز پشیمانی کردند»

7 مهر 1393

رادیو زمانه

شیما قوشه، وکیل هشت فعال فیس‌بوکی می‌گوید شماری از موکلانش در دادگاه تجدیدنظر «برخی اشتباهات خود را پذیرفتند و ابراز ندامت و پشیمانی کردند.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، دادگاه تجدیدنظر این هشت فعال شبکه‌های اجتماعی روز یکشنبه ششم مهر در شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب برگزار شد.

به گفته قوشه «در جلسه تجدیدنظر، متهمان ضمن دفاع از خود، خواستار اعمال رأفت اسلامی شدند.»

وی افزود: «از هشت متهم این پرونده، هفت نفر در دادگاه حاضر بودند و تنها یکی از متهمان که به قصد وثیقه آزاد است در جلسه حضور نداشت.»

قوشه گفت: «دادگاه تجدیدنظر حدود چهار ساعت به طول انجامید و برخلاف دادگاه بدوی، قاضی اجازه داد متهمان صحبت کنند و با فرصت به دفاع از خود بپردازند.»

در این جلسه، نماینده دادستان و نماینده سپاه پاسداران به‌عنوان ضابط پرونده حضور داشته‌اند.

این هشت فعال فیس‌بوکی در تیرماه سال جاری از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به سران قوا» و «توهین به اشخاص»، در مجموع به حدود ۱۲۷ سال حبس محکوم شده بودند.

این متهمان که تعدادی صفحه در فیس‌بوک را مدیریت می‌کردند، از تیرماه سال ۱۳۹۲ مورد پیگرد قرار ثارالله قرار گرفتند و با حکم دادستانی، دستگیر و بازداشت شدند.

متهمان این پرونده از شهرهای مختلف، از جمله یزد، شیراز، آبادان، کرمان و تهران هستند.

دو متهم این پرونده به ترتیب به «۱۸ سال و ۹۱ روز» و «۱۹ سال و ۹۱ روز» حبس، پرداخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

سایر متهمان این پرونده نیز به ۲۱، ۱۴، ۲۰، هشت، ۱۱ و ۱۶ سال حبس محکوم شده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)