5 مهر 1393

فیلترینگ «وایبر» در دوراهی انکار قانونی و واقعیت‌

5 مهر 1393

گروه اجتماعی تدبیر

فیلتر شبکه های اجتماعی بار دیگر به دغدغه قوه کاربران تبدیل شده است. با وجود اینکه دولت تاکید کرده با استفاده از شبکه های اجتماعی مشکلی ندارد قوه قضائیه به دولت برای فیلتر این شبکه ها اولتیماتوم داده است. پیش از این دولت تاکید کرده بود در نظر دارد نرم افزاری برای مقابله با برخی محتوای مجرمانه شبکه های اجتماعی را طراحی کند اما به نظر می رسد نظر قوه قضائیه هم چنان بر فیلتر کردن است.

اواخر سال گذشته فیلتر برخی از شبکه های اجتماعی مانند وی چت صورت گرفت و برخی دیگر تا پای فیلتر هم رفتند. اما محمود واعظی وزیر ارتباطات رای کارگروه نعیین مصادیق مجرمانه را قبول نکرد. وی تاکید کارگروه فیلترینگ باید تابع سیاست‌گذاری شورای‌عالی فضای مجازی باشد که رئیس‌جمهوری هم تصمیم‌گیری درباره شبکه‌های پیام رسان موبایلی را به این شورا سپرده است. این موضوعات باعث شد تا مسئولان به فکر طراحی نرم افزاری بیفتند که تنها صفحات با محتوای مجرمانه را فیلتر کند.

وزیر ارتباطات اردیبهشت ماه به رسانه ها اعلام کرد که با سه دانشگاه برای طراحی این نرم افزار قرارداد بسته شده است.

او اوایل شهریور ماه نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت ضمن اشاره به این موضوع عنوان کرد که برای مشخص شدن خروجی طرح فیلترینگ هوشمند حدود 6 ماه زمان لازم است. واعظی تاکید کرد: این طرح صد‌درصد بومی است و با همکاری اساتید و دانشگاه‌های داخلی پیگیری می‌شود. به همین دلیل مانند طرح خرید برخی تجهیزات نیست که بخواهیم بگوییم پس از چند ماه خریداری می‌شود، اما به هر حال پیگیری‌های لازم انجام می‌شود تا ظرف شش ماه آینده تست آزمایشی این طرح نیز انجام شود.

با وجود اظهارات واعظی درباره فیلترینگ هوشمن؛ هفته گذشته معاون اول قوه قضاییه در نامه ای به وزیر ارتباطات اعلام کرد که یک ماه فرصت دارد تا زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه‌های اجتماعی نظیر واتس‌اپ، وایبر و تانگو را فراهم آورد.

در این نامه آمده است: " در اجرای دستور ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت‌الله آملی ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به فرآهم‌آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه‌های یاد شده اقدام عاجل صورت پذیرد، در غیر این صورت قوه قضائیه در راستای وظایف ذاتی خود نسبت به مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام مقتضی به عمل آورده و با متخلفین از دستورات قضایی در هر رده‌ای طبق قانون برخورد خواهد نمود."

نامه ای که کامبیز نوروزی وکیل دادگستری و استاد حقوق مطبوعات درباره لازم الاجرایی آن به تدبیر می گوید:"تا آنجا که من موضوع را دنبال کرده ام نامه به استناد قانون مجازات جرائم رایانه ای و کمیته مصادیق مجرمانه تنظیم شده، بنابراین طبیعتا لازم الاجرا است."

این وکیل دادگستری درباره شبکه های اجتماعی و تکنولوژی های مرتبط با آن عنوان می کند: " مسئله مهمتر که باید توجه دقیقی به آن شود این است که به هر حال ما قرار است با تکنولوژی جدید ارتباطات چه کنیم. جهان ارتباطات دچار یک انقلاب تکنولوژیک شده و امکانات جدید، گسترده و سهل الوصولی را ایجاد کرده است. این وضعیت به سرعت در حال پیشرفت است و تقریبا می توان گفت که از نظر تکنولوژیک چندان قابل مهار هم نیست. در چنین شرایطی پرسش جدی که باید واقع بینانه هم به آن پاسخ داد این است که نظام حقوقی کشور باید چه نگاهی به این تکنولوژی ارتباطی داشته باشد. حقوق نمی تواند چشم بر واقعیت های عینی ببندد چون در این صورت متروک می شود. "

او توضیح می دهد: سال های طولانی است که با موضوع ارتباطات جدید برخوردهای انکاری صورت می گیرد. این برخوردهای انکاری هم به دلیل عدم مطابقت با واقعیت ها کارآمد نبوده و به نتیجه نرسیده است . بنابراین این پرسش اصلی است که با تکنولوژی روز چگونه روبرو شویم . چه برخوردی داشته باشیم."

نوروزی درباره دستور قوه قضاییه برای فیلتر واتس آب، وایبر و تانگو به تدبیر می گوید: "به هر حال نامه معاون اول محترم قوه قضاییه مستند به قانون جرائم رایانه ای و کمیته مصادیق مجرمانه است. وزارت ارتباطات و فناوری یا باید در مذاکره موضوع را حل کند یا مفاد تصمیمات کمیته تعیین مصادیق را به اجرا بگذارد. اما اصل موضوع حل نمی شود و آن هم این است که ما نمی توانیم واقعیت های دنیای ارتباطات را انکار کنیم، این جریان ارتباطی ادامه خواهد داشت. مقررات مربوط یعنی قانون جرائم رایانه ای و قوانین عمویم کشور در این باره ساکت است. به نظر هم نمی رسد که اگر وزارت ارتباطات اجرا نکند، بتواند اقدام خاصی را هم انجام دهد."

هنوز مشخص نیست که اختلاف نظر دولت و قوه قضائیه بر سر نحوه مواجهه با شبکه های اجتماعی سرانجامش "فیلتر نشدن" این شبکه ها باشد. ماجرایی که نه دولت تصمیم دارد در آن عقب نشینی کند و نه دستگاه قضا.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)