5 مهر 1393

يک مقام سپاه: حدود ۵۰ ميليون ماهواره در ايران وجود دارد

5 مهر 1393

رادیو فردا

يک مقام سپاه پاسداران استان خراسان رضوی گفته است که در حدود ۵۰ ميليون دستگاه ماهواره در ايران وجود دارد. وی همچنين نسبت به استفاده نادرست از ماهواره در کشور هشدار داده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی سپاه «امام رضا»،‌ جانشين حفاظت اطلاعات سپاه امام رضا، شنبه پنجم مهرماه در جمع نيروهای نظامی و انتظامی و بسيجيان ادارات و نهادهای شهرستان گناباد گفته است: در حدود ۵۰ ميليون ماهواره دولتی وغير دولتی در ايران نصب شده است.

این مقام سپاه پاسداران ایران به منبع آمار ارائه شده در خصوص ماهواره ها اشاره ای نکرده است.

طبق اين گزارش وی همچنین گفته است: حجم عظيمی از مردم استفاده نادرست از اين وسيله می کنند و برای مقابله با اين موضوع جمع آوری قانونی ماهواره ها توسط نيروی انتظامی جوابگو نيست و بايد فرهنگ عدم استفاده از اين بلای خانمان سوز در بين مردم نهادينه شود.

براساس قوانين جمهوری اسلامی استفاده از ماهواره ممنوع است و همواره در دوره های زمانی مختلف نيروی انتظامی ايران اقدام به جمع آوری آنتن های ماهواره می کند.

مجلس ايران در سال ۱۳۷۳ با تصويب قانون ممنوعيت استفاده از تجهيزات دريافت ماهواره ای، استفاده بدون مجوز از ماهواره را ممنوع کرده است.طبق اين قانون، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول صدور مجوز در اين زمينه است.

به رغم ممنوعيت ماهواره در ايران، مقام های رسمی جمهوری اسلامی از استفاده بخش گسترده ای از جامعه از ماهواره سخن می گويند. علی جنتی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی آذرماه سال گذشته گفته بود که ۷۱ درصد از مردم تهران، از ماهواره استفاده می‌کنند.

عزت الله ضرغامی، صدا و سيمای دولتی ايران نيز در خردادماه سال جاری گفته بود که ۳۵ تا ۴۰ درصد مردم ايران از ماهواره استفاده می کنند

به گزارش خبرگزاری فارس، سرهنگ محمد فاضلی، جانشين حفاظت اطلاعات سپاه امام رضا، در بخشی ديگری از اظهارات خود گفته است:«مهم‌ترين جنگ در شرايط کنونی عليه ايران اسلامی، جنگ فرهنگی است که امروز در جامعه اسلامی شاهد بروز منجلاب فرهنگی هستيم و مردم از آسيب های خانوادگی و امنيتی تلفن‌‌های همراه دچار آسيب شده‌اند. »

اين مقام سپاه پاسداران ايران همچنين گفته است:‌دشمن فضای اطلاعاتی عظيمی را عليه جمهوری اسلامی ايران رقم زده است.

سرهنگ محمد فاضلی تاکید کرده است:« ايران از لحاظ حجم نيروی انسانی آماده دفاع به نسبت جمعيت، دارای رتبه اول جهانی است و حدود ۱۰ درصد از مردم ايران آمادگی مقابله با تجاوز دشمنان را دارند.»

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی سپاه «امام رضا»،‌اضافه کرده است: استقرار حدود ۱۷ هزار ماهواره در مرزهای ايران و ۴۴ پايگاه استراق سمع ويژه توسط سرويس های اطلاعاتی در حاشيه مرزهای ايران گواه اين موضوع است.

اين مقام سپاه در خصوص نام کشورهايی که پايگاه های استراق سمع در انها مستقر است، توضیحات بیشتری را ارائه نکرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)