4 مهر 1393

مدیرعامل توییتر به روحانی: چه زمانی می‌شود که ایرانی‌ها از توییت‌های شما لذت ببرند

4 مهر 1393

تقاطع

درحالی که هم‌زمان با حضور حسن روحانی در نیویورک، تیم رسانه‌ای همراه او در سطحی گسترده، اخبار، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های وی در حاشیه‌ی مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد را در شبکه‌های اجتماعی و به طور مشخص حساب کاربری توییتر رییس جمهوری اسلامی منتشر می‌کنند، مدیر ارشد اجرایی (مدیرعامل) توییتر در یک پیام توییتری، فیلتر بودن این شبکه‌ی اجتماعی در ایران را به وی یادآور شد.

به گزارش “تقاطع”، “دِک کاستولو”، بعدازظهر روز پنج‌شنبه (۲۵ سپتامبر-۳ مهر) به وقت نیویورک، به یکی از توییت‌های رییس جمهوری اسلامی که به بخشی از سخنرانی او در سازمان ملل متحد اختصاص داشت، این‌گونه پاسخ داد: «آقای رییس جمهور! از توییت‌های‌تان از محل سازمان ملل متحد لذت می‌بریم. دوست داشتیم که مردم ایران هم از آن‌ها لذت ببرند. کی این اتفاق خواهد افتاد؟»

هرچند که این توییت مدیرعامل توییتر تا لحظه‌ی تنظیم این خبر در بعدازظهر جمعه (۴ مهر) به وقت تهران، هیچ پاسخی از سوی رییس جمهوری اسلامی دریافت نکرده، اما نزدیک به ۱۲۵۰ نفر آن را پسندیده‌اند و بیش از ۱۴۰۰ کاربر دیگر نیز آن را باز-توییت کرده‌اند.

در همین ارتباط، وب‌سایت مجله‌ی “تایم” ضمن پوشش دادن این پرسش آقای کاستولو از حسن روحانی، و با اشاره به غیرقابل دسترس بودن فیسبوک و توییتر در ایران بدون استفاده از ابزارهای عبور از فیلترینگ، نوشته که این عمل مدیرعامل توییتر تنها یک «فُرم خاموش از فعالیت مجازی دیجیتال» نیست؛ بلکه «یک دفاع عمل‌گرایانه از منافع تجاری شرکتش در ایران است».

از سوی دیگر، این نخستین بار نیست که مدیران ارشد توییتر حسن روحانی را به خاطر فیلتر بودن این شبکه‌ی اجتماعی در ایران مورد بازخواست قرار می‌دهند.

سال گذشته نیز، در همین روزها که آقای روحانی برای نخستین بار برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته بود، جک دُرسی (Jack Dorsey)، یکی از بنیان‌گذاران و سازندگان توییتر، در توییتی کنایه‌آمیز، رییس‌جمهوری اسلامی را مورد خطاب قرار داد و از وی پرسید: «عصر به‌ خیر آقای رییس‌جمهور! آیا شهروندان ایران قادرند توییت‌های شما را بخوانند؟»

پنج ساعت بعد از این پیام توییتری، صفحه‌ی توییتر منتسب به روحانی، این پاسخ را خطاب به جک دُرسی نوشت: «عصر به خیر جک، همان‌طور که به کریستین امان‌پور گفتم، تلاش‌های خود را به این اختصاص داده‌ام تا اطمینان بیابم که مردم کشورم قادر خواهند بود به آسانی به تمام اطلاعات جهانی دسترسی داشته باشند، امری که حق‌شان است.»

اشاره‌ی این توییت، به مصاحبه‌ی سال گذشته‌ی حسن روحانی با کریستین امان‌پور، خبرنگار ایرانی-آمریکایی شبکه‌ی سی.ان.ان بود که در جریان آن، روحانی در پاسخ به درخواست امان‌پور برای رفع فیلتر فیسبوک و توییتر و دسترسی ایرانی‌ها به اینترنت آزاد گفته بود که تمام تلاشش را می‌کند که این اتفاق طی چند ماه بیفتد.

حال با گذشت یک سال از آن وعده‌ها، نه تنها گشایشی در وضعیت فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی رخ نداده که وزارت ارتباطات دولت روحانی از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی تحت فشار قرار گرفته تا ظرف مدت یک ماه به وعده‌اش در خصوص “پالایش هوشمند” ابزارهای پیام‌رسانی هم‌چون وایبر، واتس‌اپ و تانگو عمل کند؛ در غیر این‌صورت این قوه دستور فیلترینگ این ابزارها را صادر خواهد کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)