3 مهر 1393

فیلترینگ «واتس‌اپ» در ایران تصویب شد

3 مهر 1393

دویچه وله

عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اعلام کرد که این نهاد، فیلترینگ نرم‌افزار پیام‌رسان"واتس‌اپ" را تصویب کرده است. او گفت کارگروه برنامه‌ای برای فیلتر "وایبر" و "تانگو" ندارد.

رمضان‌علی سبحانی‌فر، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در "کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه" اعلام کرد که فیلترینگ نرم‌افزار پیام‌رسان "واتس‌اپ" تصویب شده است.

این نماینده‌ی مجلس در گفت‌وگویی با خبرگزاری "ایسنا" گفت:«فیلترینگ این نرم‌افزار از قبل در دستور کار بود، اما فیلترینگ دو نرم‌افزار وایبر و تانگو هیچ‌وقت مطرح نبوده است.»

این تصمیم کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه چند روز بعد از آن‌که قوه قضائیه به دولت یک ماه مهلت داد تا "وایبر" و "واتس‌اپ" را فیلتر کند، گرفته شد.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌ی قضائیه در نامه‌ی خود به محمود واعظی، وزیر ارتباطات کشور تهدید کرد که اگر دولت تا حداکثر یک ماه این نرم‌افزارها را فیلتر نکند، قوه‌ی قضائیه خود "اقدام مقتضی" را به عمل خواهد آورد.

سبحانی‌فر بار دیگر تاکید کرد که کارگروه به همراهی وزارت ارتباطات در تلاش است تا شبکه‌های اجتماعی ملی را جایگزین شبکه‌های خارجی کند. او مدعی شد که این شبکه‌ها "کارکرد بومی" خواهد داشت و جایگزین مناسبی برای نرم‌افزارهای خارجی است.

جدال بر سر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان میان قوه‌قضائیه و دولت روحانی از آغاز کار دولت یازدهم آغاز شد و همچنان ادامه دارد. محسنی اژه‌ای ابراز تاسف کرده بود که با این‌که قوه‌ی قضائیه پیش از این به دولت مهلتی سه‌ماهه برای "پالایش اینترنت" داد، دولت هیچ اقدام لازمی انجام نداد.

احمدی‌مقدم: استفاده اصولی از فن‌آوری اجتناب‌ناپذیر است

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده‌ی نیروی انتظامی در واکنشی تازه به احتمال فیلترینگ نرم‌افزارهای پیام‌رسان گفت که "استفاده اصولی" از فن‌آوری‌های ارتباطاتی لازمه‌ی پیشرفت در دنیای کنونی و اجتناب‌ناپذیر است.

او بار دیگر تاکید کرد که رعایت "نکات و ضوابط" در استفاده از فن‌آوری‌ها ضرورت دارد و در صورت استفاده نادرست، زیان‌های این شبکه‌ها از سود آن بیشتر خواهد بود.

احمدی‌مقدم پیش از این مدعی شده بود که به دنبال طراحی نرم‌افزاری برای "فیلترینگ هوشمند" شبکه‌های اجتماعی هستند. او گفته بود که این نرم‌افزار "بخش‌های مجاز و مفید" شبکه‌های اجتماعی را قابل دسترس خواهد کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)