2 مهر 1393

گزارش‌گران بدون مرز: روحانی باید پاسخ‌گو باشد

2 مهر 1393

در حالی که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر درایران از وضعیت نامساعد آزادی اطلاع رسانی درایران انتقاد و فهرستی از وعده‌های تحقق نیافته حسن روحانی ارائه کرده است، گزارش‌گران بدون مرز بار دیگر تشدید سانسور در ایران و بی‌عملی رئیس دولت دراین باره را تقبیح می‌کند.

گزارش گران بدون مرز در بیانیه خود به همین مناسبت آورده است:

درچهارم فروردین ماه ۱۳۹۳ شورای حقوق بشر سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای نقض مداوم حقوق بشر در جمهوری اسلامی را محکوم کرد. عالی‌ترین نهاد مدافع حقوق بشرسازمان ملل برای یک سال ماموریت«احمد شهید» گزارش‌گر ویژه را تمدید واز دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان ارائه گزارشی دراین باره به مجمع عمومی سازمان ملل شد.

بان کی مون درگزارش خود، انتشار یافته درتاریخ ۱۴ سپتامبر۲۰۱۴ با تأکید بر« محدود کردن آزادی‌بیان همواره بر دیگرعرصه‌های زندگی تأثیری منفی دارد» اعلام کرده است که« درعرصه حقوق بشر وآزادی بیان، پیشرفت چشم‌گیری حاصل نشده است.» دبیرکل سازمان ملل هم‌چنین دراین گزارش«احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران ازسوی دستگاه قضایی و اعمال فشار نهادهای امنیتی بر رسانه‌ها» را تأیید کرده است.

محافظه‌کاران و رسانه‌های‌شان با تندی از گزارش بان کی مون انتقاد کرده‌ا‌ند.«محمدصادق آملی لاریجانی»، رئیس دستگاه قضایی، بان کی مون را به دخالت درامور داخلی جمهوی اسلامی متهم کرد:«احکام اعدام و قصاص از مبانی دینی و حقوقی و قانونی جمهوری اسلامی است و«دبیرکل سازمان ملل چه کاره است که از حکومت ایران بخواهد اجرای یک حق خصوصی مبتنی بر ایمان مردم را متوقف کند؟»ازسوی دیگر«علی جنتی» وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی نیز با سکوت در باره سرنوشت۵۲ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی و ده‌ مورد توقیف وسانسور رسانه‌ها در یک سال گذشته، اعمال فشار بر رسانه‌ها را تکذیب کرد.

دراین باره ابراز نظر‌ مقامات دولتی و در راس آن‌ها«حسن روحانی» و وزیرامور خارجه‌اش«محمدجواد ظریف» نیز اطمینان بخش نبودند.

حسن روحانی در آمریکا

رئیس جمهور روحانی، پیش از آغاز سفرش به نیویورک برای شرکت در شصت و نهمین اجلاس مجمع‌عمومی سازمان ملل، درمصاحبه با شبکه امریکایی ان‌بی‌سی، درپاسخ به پرسش خبرنگار در باره‌ی بازداشت خودسرانه«جیسون رضاییان» روزنامه‌نگار روزنامه واشنگتن پست و همسرش«یگانه صالحی» روزنامه‌نگار روزنامه انگلیسی زبان نیشن که هنوز و پس از دوماه، علل بازداشت، نهاد بازداشت کننده و هم‌چنین محل بازداشت آن‌ها به شکل رسمی اعلام نشده است، می‌گوید:«به هرحال این همه زندانی در دنیا هستند و تعدادی ایرانی هم توسط آمریکایی‌ها در زندان به سر می‌برند، ممکن است افرادی هم درایران زندانی باشند. افرادی که شما اشاره کردید دارای ملیت ایرانی هستند. این بازداشت‌ها با دستورمقامات قضایی انجام شده است.»

گزارش‌گران بدون مرز یادآور می‌شود که جیسون رضاییان، روزنامه‌نگار سی وهفت ساله و دارای ملیت ایرانی وآمریکایی، همسرش یگانه صالحی، دارای ملیت ایرانی همکارنشریه انگلیسی زبان نشنال درامارات متحده عربی و دو شهروند ایرانی امریکایی دیگر در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۳ درمنازل خود از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت شده‌اند. دوتن آخر عکاس خبرنگار مستقل و همسرش که خانواده‌های آن‌ها خواهان افشای نامشان نیست، یک ماه بعد با سپردن وثیقه‌های بسیارسنگین به شکل موقت آزاد، اما جیسیون رضاییان و یگانه صالحی هم‌چنان در بازداشت بسر می‌برند.

بنابراطلاعات گردآوری شده از سوی گزارش‌گران بدون‌مرز، این دو روزنامه‌نگار از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت، مدتی طولانی در سلول انفراد نگاه‌داری شده‌ و برای اعتراف اجباری تحت‌فشار قرار گرفته‌اند، تا این اعتراف‌های اجباری علیه آن‌ها در دادگاه مورد استفاده قرار گیرد. هردو ازنظر جسمی و روحی به شدت ضعیف شده‌اند، چنان‌که در مدت شصت روز بازداشت جیسیون رضاییان نزدیک به سی کیلو وزن کم کرده است.

با آنکه برخی از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در پی پایان یافتن مدت محکومیت خود از زندان آزاد شده‌اند. اما جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان با ۵۲ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است. ایران هم‌چنین با هشت زن زندانی، بزرگ‌ترین زندان جهان برای روزنامه‌نگار و وب‌نگار زن است.

گزارش‌گران بدون مرز یادآور می‌شود که دوتن ازهشت روزنامه نگار و وب‌نگار زن زندانی، دارای تابعیت کشورهای غربی واین‌گونه شهروندان خارجی نیز هستند. رویا صابری‌نژاد نیکبخت، دارای ملیت‌بریتانیایی است و فریده‌شاهگلی، دارای ملیت‌آلمانی، این دو برای فعالیت درشبکه‌های‌اجتماعی و نوشتن بر روی صفحه فیس‌بوک بازداشت و به زندان محکوم شده‌اند. تا امروز مقامات مسئول دولت‌های بریتانیا وآلمان درباره این شهروندان خود به شکل رسمی ابراز نظر نکرده‌اند.

به مناسبت سفر رئیس جمهورحسن روحانی به آمریکا برای شرکت درشصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، گزارش‌گران بدون مرزاز روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها می‌خواهد به هنگام مصاحبه و یا در مصاحبه‌های مطبوعاتی، در باره‌ی بیلان نگران کننده وضعیت آزادی اطلاع رسانی درایران، و وضعیت آزادی روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی،از وی توضیح بخواهند.

بازداشت و ضرب و شتم خانواده‌های همکاران سایت مجذوبان نور پیش از سفر رئیس جمهور

نه تن از همکاران سایت مجذوبان نور و وکلای زندانی آن‌ها که در یورش‌های ۱۰ تا ۱۳ شهریور ۱۳۹۰ در شهرهای مختلف ایران از این میان، تهران و شیراز بازداشت و درتاریخ ٢٢ تیرماه ١٣٩٢ از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی، در محاکمه‌ای غیرعادلانه به حبس‌های از هفت تا ده سال زندان محکوم شدند، از تاریخ ۹ شهریور١٣٩٣ دراعتراض به وضعیت بازداشت خود در اعتصاب غذا بسر می‌برند.

گردهم‌آیی مسالمت‌آمیز نزدیکان و خانواده‌های آن‌ها در برابر دفتر دادستانی درتهران در روزهای ۲۹ و۳۰ شهریور۱۳۹۳ به شدت سرکوب شد. بسیاری از دراویش گنابادی و ازاین میان خانواده نه زندانی دراعتصاب غذا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، نزدیک به پنجاه نفر زخمی و به بیمارستان انتقال داده شدند، ماموران پلیس صدها نفر را بازداشت کردند که بازداشت شدگان ساعاتی بعد آزاد شدند. در روز۳۱ شهریور خانواده‌های زندانیان با انتشاراطلاعیه‌ای اعلام کردند، که درپی وعده‌ی فرمانده‌پلیس‌تهران به خانواده‌ها برای مذاکره با مقامات‌قضایی و بررسی وضعیت زندانیان، خواهان پایان تجمع برای همبستگی هستند.

گزارش‌گران بدون مرز اعمال خشونت علیه خانواده‌های زندانیان و همکاران سایت مجذوبان نور را محکوم می‌کند.

ایران یکی از سرکوب‌گر ترین کشورهای جهان درعرصه آزادی اطلاع‌رسانی است. در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۴این کشور ، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)