2 مهر 1393

سفر به قلب تاریخ با مرکز اسناد و مطالعات رسانه‌ای اصفهان

2 مهر 1393

اصفهان – خبرگزاری مهر

گزارش و عکس: محمد قاسمی

مرکز اسناد و مطالعات رسانه‌ای استان اصفهان تنها مرکزی در اصفهان است که با حضور در آن به عمق تاریخ اصفهان و ایران سفر خواهی کرد، تاریخی که نگرش عمیق ایرانیان به فرهنگ را نشان می‌دهد و روزنامه های موجود در آن که بعضا قدمتش به یکصد سال می رسد خود مبین همین مسئله است.

به گزارش خبرنگار مهر، زمزمه‌هایی مبنی بر تعطیلی "مرکز اسناد و مطالعات رسانه‌ها" موضوعی بود که سبب شد تا به این مرکز سفر کنیم جایی که عمق تاریخ فرهنگی ایرانیان را از صدها سال پیش به نمایش می گذارد و نمایش دهنده این است که ایرانیان از دیرباز اهل علم و علم‌آموزی و خبر بوده‌اند.

مرکزی که در آن روزنامه "مفتاح الظفر" وجود دارد که از آن می‌توان با عنوان نخستین نشریه علمی تصویری کشور یاد کرد که در زمان مظفر الدین شاه منتشر می‌شده است.

مرکزی که در آن نشریاتی وجود دارد که به طور مشخص در زمان پهلوی اول و دوم به مباحث پزشکی می‌پرداخت و اکنون مرجع بسیاری از تحقیقات پزشکی است و در آن مجله ادبی "دانشکده" وجود دارد که در زمان پهلوی اول در اصفهان نشر یافت و توانست در ایران موردنظر ادیبان قرار گیرد.

مجله ادبی نمکدان از دیگر نشریه های موجود در این مرکز است که حاوی نکات اخلاقی و فکاهی است و یا "سینما و نمایش‌ها" به کوشش علی وکیلی که از زمره نخستین‌های سینما و تئاتر ایران به شمار می‌رود "هنر مردم" ، "هوخت" ، "یغما" ، "آیین ورزش در نکار" و یا نشریاتی دیگر همچون "چهره‌نما"، "تهران مصور"، "اکونومیست" ، "خواندنی‌ها" ، "ادبیات داستانی"، "فصلنامه هنر" و "فصلنامه تئاتر گستره‌ی پهناوری ازدیروز تا امروز نشریه‌های ایران را مقابل روی پژوهشگران قرار می‌دهد.

این مرکز در نوع خود مرکزی بسیار بی‌نظیر است که تورق هر برگ از روزنامه‌های آن تو را به صدها سال پیش بر می‌گرداند و یا بینشی که ایرانیان در آن دوران داشته‌اند را به نمایش می گذارد به طور مثال وقتی به طور گذرا این نشریات را مرور می کردم مطلبی را در خصوص تعطیلی نیروگاه‌های اتمی خطرناک در پنسیلوانیا مشاهده کردم که زمان آن به فروردین ۱۳۵۸ بر می‌گردد و یا در خصوص هواپیماهای بدون سرنشین می‌خوانیم و یا از نخستین بانوی سرباز خواهیم خواند.

این مرکز در کنار آرامگاه صائب تبریزی واقع‌شده و همه روزه میزبان بازدید کنندگان و پژوهشگرانی است که هر یک به نوعی از این نشریات بهره می‌برند ولی از دو ماه پیش تا کنون شاهد کاهش نیرو و پرسنل این مجموعه در خور توجه هستیم و نگرانی از اینجاست که مبادا روزی این مرکز تعطیل شود مسئله‌ای که چندی پیش توسط متولیان فرهنگی استان اصفهان مطرح شد؛ چنانچه آنان بر این باور بودند که این آثار باید به تهران منتقل شود.

اما خوشبختانه اکنون شاهد نوعی تغییر نگرش در این خصوص هستیم چنانچه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: پیش از این قرار بود در این مرکز سرای کتاب نیز افزوده شود که انتشارات یک سال گذشته کتاب و فیلم و .... استان به نمایش بگذارد.

حجت الاسلام محمد قطبی بیان داشت: اما با توجه به محدودیت فضا اکنون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فضای دیگری را به این امر اختصاص داده و موافقت های لازم برای احداث چنین مکانی نیز گرفته شده تا در نهایت در آن فضا آثار مکتوب و دیجیتال یک سال گذشته اصفهان را به نمایش بگذاریم و در واقع آنجا مکانی برای مطالعه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در خصوص فضای طراحی‌شده با خانه کتاب تهران نیز مذاکرات لازم را به عمل آورده‌ایم به مهر گفت: فضای مرکز اسناد و مطالعات رسانه‌ای استان اصفهان سر جای خود باقی خواهد ماند ولی از لحاظ قانونی یک الزام قانونی وجود دارد که اسنادی که اسناد هویتی نظام تلقی می‌شود را مرکز اسناد به تهران باید بدهیم تا پس از ثبت آن و اسکن و ... این اسناد به اصفهان بازگردد.

قطبی در ادامه با اشاره به اینکه مطبوعات به عنوان سند هویتی به شمار نمی‌رود بیان داشت: این امکان وجود دارد که تعداد بسیار بسیار محدودی که شاید تعداد آنها به پنج عدد سند هم نرسد در این مرکز اسنادی باشد که جز اسناد هویتی است که ما این اسناد را به تهران خواهیم داد که تشخیص آن هم بر عهده کارشناسی است که از تهران به اصفهان می‌آید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت نامطلوب این مرکز نیز اشاره کرد و در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر تجهیز هر چه بیشتر این مرکز اظهار کرد: تجهیز این مرکز نیازمند اعتبار است و تا پول نباشد کاری نمی‌توان کرد.

هر چند که سخنان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نشان دهنده آن است که این مرکز همچنان در جا و مکان خود باقی خواهد ماند اما اقدامات اخیری که در خصوص انتقال کارکنان این مرکز شاهد هستیم روی دیگری از سکه را نشان می‌دهد و آیا یک مرکز به این مهمی می‌تواند بدون پرسنل به فعالیت خود ادامه دهد.

یک پژوهشگر که در این مرکز مشغول مطالعه بود در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: روزی که مدیر کل مطبوعات اصفهان برای بازدید این مرکز آمد من شخصاً در این مکان مشغول مطالعه بودم و اظهارات عجیب یک مدیر فرهنگی مرا به فکر انداخت که باید واقعاً برای حال ناخوش پایتخت فرهنگی ایران گریه کرد.

وی ادامه داد: آنچه از این سخنان بر می‌آمد این بود که مطبوعات از مشروطه تا انقلاب اسلامی باید به تهران منتقل شود .

این استاد دانشگاه بیان داشت: من در حال حاضر مشغول به تدریس در دانشگاه هستم و تا کنون چنین مرکزی به این چنینی را ندیده بودم و از زمان آشنایی با این مرکز تا کنون تلاشم این است که هر ماه سری به اینجا بزنم و مگر می‌شود من از دانشجویان خود بخواهم برای تحقیق به تهران بروند در حالی که این مرکز را در اصفهان دارند و این نگرش واقعاً اشتباه است که این آثار به تهران منتقل شود.

این مراجعه کننده با اشاره به اهمیت وجود چنین مرکزی بیان داشت: متاسفانه چنین مرکز با ارزشی فاقد وچود حتی یک تابلوی معرفی در سر در ورودی است و محال است که در گذر از کنار مجتمع صائب کسی حدس بزند که در زیر زمین این مجتمع چنین گنجینه‌ی پژوهشی مطبوعاتی وجود دارد.

یکی از بازدید کنندگان در خصوص مرکز اسناد و مطالعات رسانه‌ای استان اصفهان در این خصوص به مهر گفت: به نظر من آرشیو مطبوعات یکی از لازمه‌های یک جامعه است از جمله شهر تاریخی اصفهان که در هر یک از دوره های مختلف آن اتفاقات و رخدادهای تاریخی بسیاری را تجربه کرده است.

این روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای ادامه داد: اما در این میان روزنامه‌های دهه‌های مختلف، مجلات تاریخی و اسناد مرتبط با آن خود حکایت گر تاریخ مطبوعات شهرمان است که نباید از آن غافل ماند.

آسیه عسگری گفت: آنچه که در این میان حائز اهمیت است و نباید به راحتی از آن گذشت این است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان در راه نگهداری از این مرکز وظیفه سنگینی بر عهده دارد و باید اطلاع رسانی دقیق و عمیقی در خصوص چنین مرکز ارزشمندی داشته باشد.

این روزنامه‌نگار در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در طول مدتی که از وجود چنین مرکزی مطلع شدم باید به صراحت بگویم داشتن یک مدیر فرهیخته و دلسوز که از وقایع تاریخی و شرح کلی هر یک از روزنامه‌ها و مجلات بداند از جمله لازمه‌های پیشرفت و شناخته شدن هر چه بیشتر چنین مرکزی است که از این بابت این مرکز با داشتن مدیر فعلی از داشتن چنین مدیری بی‌نیاز است.

عسگری ادامه داد: گاهی به گوش می‌رسد که این مرکز در شرف تعطیل شدن است اما سؤالی که به ذهن دارم این است که چرا مسئولان باید چنین تصمیمی را جزئی از برنامه‌هایشان قرار بدهند.

این فعال رسانه‌ای و روزنامه‌نگار گفت: تابه‌حال موفق به گرفتن سوژه‌های مختلف از روزنامه‌های شده‌ام که مربوط به سالهای گذشته بوده و این خود یکی از نقاط قوت این مرکز است که تا کنون توانسته است بسیاری از نیازهای من را به عنوان یک روزنامه‌نگار پاسخگو باشد.

این فعال رسانه‌ای بیان داشت: در کل باید بگویم که مسئولان و متولیان امر باید بیش از پیش در جهت حفظ و نگهداری و همچنین اطلاع‌رسانی در مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها ادارت دولتی و خصوصی از وجود چنین مرکزی گام بردارند.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان به این مرکز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: این مرکز واقعاً در نوع خود بی نظیر است و در صورتی که این مرکز از بین برود بخشی از فرهنگ اصفهان از بین خواهد رفت.

عبدالرسول بصیری با اشاره به اینکه من در حال تهیه و تدوین دایره المعارف اصفهان هستم که این مجموعه در نوع خود بی نظیر است بیان داشت: این مرکز دارای مجموعه اطلاعاتی است که اگر این اطلاعات از نظر عمومی و نگاه تماشاگر حذف شود بخشی از حافظه اصفهان حذف می‌شود.

وی ادامه داد: من مراجعه زیادی به این مرکز دارم و با استفاده از اطلاعات موجود در این مرکز روی مشاهیر اصفهان کار می‌کنم و اطلاعاتی در خصوص اصفهان جمع‌آوری می‌کنم.

این محقق و پژوهشگر بیان داشت: من در حال تهیه دایره المعارف اصفهان هستم که این کار در نوع خود بی نظیر است و برای نخستین بار است که در اصفهان در حال انجام است.

یک محقق و پژوهشگر عرصه تاریخ نیز در این خصوص به مهر گفت: روزنامه‌های بسیاری در این مرکز وجود دارد که من حتی فکر نمی کردم بتوانم چنین روزنامه‌های را پیدا کنم.

الهه باقری بیان داشت: نباید فراموش کرد که در گذشته و حال روزنامه، به عنوان يكي از ابزار اطلاع‌رسانی، جايگاهي ويژه در افزايش سطح آگاهي افراد جامعه داشته و مرکز اسناد و مطالعات رسانه‌های اصفهان یکی از این مراکز مطبوعات است که مجموعه‌ای نفیس از نشریه‌ها را در بردارد.

در هر صورت انتظار می رود تا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ضمن حفظ چنین مرکزی ضمن قوت بخشی به آن از لحاظ پرسنل و بتواند با تامین بودجه برای چنین مرکز ارزشمندی آن را با مجهز نمودن به سیستم های دیجیتال و ... بر ارتقاء هر چه بیشتر آن بیفزاید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)