1 مهر 1393

روزنامه‌ای پرتیراژ و اقدامی که باعث ناراحتی فعالان محیط زیست شد

1 مهر 1393

زیست بوم

«۲۲ سال پیش وقتی صفحه ای به نام محیط زیست را در روزنامه همشهری گشودیم. اطلاعات ما در خصوص این مقوله بسیار ناچیز بود .اما وقتی نخستین دغدغه ها به زبان ساده در همشهری انتشار یافت بسیاری از کارشناسان محیط زیست به کمک ما آمدند و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست که به طور روز افزون دچار چالش بود به یک ضرورت حیاتی تبدیل شد».

به گزارش زیست بوم، این حرف ها را اسماعیل عباسی روزنامه نگار پیشکسوت چندی پیش در گفتگویی با نیکی آزاد به زبان آورده بود. روزنامه ای که از آن به عنوان پیشرو در توجه به محیط زیست ایران یاد می شود حالا چند روزی است به اتهام بی توجهی به محیط زیست بین علاقمندان شماتت می شود.

داستان از انتشار آگهی فروش یک کتاب در صفحه نخست ویژه نامه همشهری گلستان آغاز شد. کتاب « طبیعت گردی، شکار و تیراندازی» که در این آگهی عنوان شده «هدیه ای نفیس برای علاقمندان طبیعت و شکار» است و به موضوعات دانستنی های مهم پزشکی برای مقابله با حوادث و عوامل طبیعی، جانورشناسی پستانداران و پرندگان حائز اهمیت در ایران، فنون رانندگی با ماشین های بیابانی در شرایط مختلف و رفع مشکلات فنی و اضطراری آنها و .... اشاره دارد.

اما بخش بزرگی از این کتاب البته به آلبوم شخصی نگارنده اختصاص یاقته که عکس هایی با پلنگ، گراز، قرقاول و دیگر گونه های شکار شده در آن منتشر شده است.

اهل فن می دانند که شکارچیان و شکار دوستان برای کاستن از بار انتقاد رفتار خود، همیشه عناوینی مثل «طبیعت گردی»، «طبیعت شناسی» و ... را در کنار عنوان مجلات و کتاب های خود می آورند تا به نوعی از زهر شکار کم کنند. ترفندی که به نظر موفق هم آمده است که تکرار می شود اما انتظار نمی رفت روزنامه همشهری صفحه نخست خود - ولو ویژه نامه استانی- را به آگهی این کتاب و تصویری از صفحات شکار اختصاص بدهد.

درک این موضوع که حیات روزنامه ها از گرفتن آگهی می گذرد دشوار نیست اما آیا هر آگهی را می توان منتشر کرد؟ آیا روزنامه ای که داعیه دار جریان سازی در عرصه محیط زیست نوشتاری است می تواند به بهانه جلب آگهی صفحه نخست خود را به کسانی بفروشد که شکار را ترویج می دهند؟ اصلاً چیزی برای شکار هم مانده است که اسلحه شناسی و رموز شکار با اسلحه و تیراندازی به حیوانات را آموزش دهیم!؟وقتی این همه طبیعت ایران زیر فشار کُشنده تخریب های روز افزون است و شکار پلنگ و خرس و جوجه تیغی و روباه در آن خوراک هر روزه گوشی های همراه است و جنگل را برای یک جوجه کباب آتش می زنند و الاغ را با پُتک می کشند، تبلیغی از این دست کمک به طبیعت و محیط زیست است یا راه و چاه نشان دادن برای نابودی بیشتر آن؟!

جنگ و ستیز محیط بانان غیور با شکارچیانی که اسلحه به دست به مارمولک و سنجاب هم رحم نمی کنند تیتر هر روز رسانه هاست، جنگی تمام عیار که اخبار زخمی شدن محیط بانان و آتش زدن پاسگاه محیط بانی با کوکتل مولوتف!! در آن از فرط تکرار نخ نما شده است. در چنین عرصه ای که موجودی حیاتی آن شیب نزولی اش را طی می کند چه جای تبلیغ و ترویج کتاب و مجله شکار است؟ دستکم از روزنامه ای پرتیراژ و محترم که سالهاست به محیط زیست توجه ویژه نشان می دهد انتظار می رود هیزمی بر این آتش نگذارد و خون به جگر علاقمندان محیط زیست نکند.

باور اینکه مجموعه عریض و طویل همشهری چنان گرفتار عدد و رقم هایی از این دست شده باشد که روزنامه پرتیراژش به تبلیغ شکار بپردازد آسان نیست و انتظار می رود نظارتی درست و دقیق بر عملکرد آن بخصوص در شهرستان ها صورت گیرد و پاسخی شایسته به افکار عمومی در این خصوص داده شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)