1 مهر 1393

یک روزنامه نگار: هدف فیلترینگ در ایران تأمین مقاصد حاکمیت است

1 مهر 1393

دویچه وله

یک روزنامه‌نگار ایرانی می‌گوید فیلترینگ و نظارت بر اینترنت در همه کشورها وجود دارد، اما در ایران فیلترینگ یک "ابزار سیاسی" است و از آن برای تامین مقاصد و سیاست حاکمیت استفاده می‌شود.

فواد صادقی، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی در ایران می‌گوید نظارت بر اینترنت در همه جای دنیا یک امر طبیعی است، اما این نظارت در ایران تبدیل به مخاطره‌ی افکار عمومی شده و برخی از آن به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌کنند.

این روزنامه که پیشتر با سایت‌های "بازتاب" و "آینده آنلاین" همکاری داشت به خبرگزاری ایلنا گفته است: «در همه کشورها دسترسی به سایت‌های پورنوگرافی و سایت‌هایی که از آنها برای تخریب فضای وب استفاده می‌شود، ممنوع است. پس فیلترینگ و نظارت در همه کشورها وجود دارد، اما در ایران با این قضیه براساس حقوق بشر برخورد نمی‌شود بلکه از آن به عنوان حرکتی که در جهت تأمین سیاست حاکمیت باشد، استفاده می‌شود.»

به اعتقاد فواد صادقی، فیلترینگ در ایران برعکس دیگر کشورهای جهان کارکردش را از دست داده، زیرا مخاطب از طریق فیلترشکن‌ها به اینترنت دسترسی پیدا می‌کند و وجود همین فیلترشکن‌ها باعث می‌شود هیچ مدیریتی در فضای وب صورت نگیرد.

این روزنامه‌نگار می‌افزاید، نظارت بر اینترنت در ایران را "باید از دست افراطیون سیاسی که فاقد علم و آگاهی از شرایط روز دنیا هستند، خارج کرد و آن را در اختیار یک سیستم عقلانی قرار داد".

شبکه‌های اجتماعی، نیاز امروز نسل جوان

به نظر فواد صادقی، شبکه‌های اجتماعی، یکی از نیازهای امروز نسل جوان است. او می‌گوید: «اگر به سابقه خود مراجعه کنیم، می‌بینیم که در دهه‌های قبل روزنامه‌ها مجرای اصلی برقراری ارتباط بودند. اوایل دهه هشتاد شاهد حضور وبلاگ‌ها بودیم که نقش ارتباطی را ایفا می‌کردند و امروز شبکه‌های اجتماعی این وظیفه را به عهده گرفته‌اند. نادیده گرفتن این واقعیت باعث می‌شود تنها با آن به مقابله و مخالفت بپردازیم و این فضای مثبت را محدود کنیم.»

صادقی در پاسخ به این پرسش خبرگزاری ایلنا که دولت روحانی با توجه به قول‌هایی که برای رفع فیلترینگ داده بود، تاکنون چه موفقیت‌هایی در این راه کسب کرده، می‌گوید: «رییس‌جمهور و مجموعه دولت او، دو مقوله مجزا هستند. نباید تک‌تک اعضای دولت را به حساب رییس‌جمهور بگذاریم. آقای روحانی برای رفع فیلترینگ قول‌هایی دادند و تلاش‌هایی برای آن انجام دادند اما به دلیل کارشکنی‌هایی که ازسوی برخی نهادها صورت گرفت، نتوانست به هدف اصلی خود برسد.»

دو روز پیش قوه قضائیه ایران در نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه به این وزارتخانه مهلت داد تا شبکه‌های اجتماعی نظیر "وایبر، واتس‌آپ و تانگو" را مسدود کند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نامه تهدید شده که اگر تا حداکثر یک ماه آینده شبکه‌های اجتماعی یادشده را مسدود نکند، قوه قضائیه نسبت به مسدودسازی آنها اقدام خواهد کرد و "با متخلفین از دستورات قضایی"، در هر رده‌ای طبق قانون برخورد خواهد نمود.

«با مسدود کردن کار درست نمی‌شود»

شبکه‌های اجتماعی وایبر، واتس‌آپ و تانگو در میان دارندگان تلفن‌های همراه در ایران کاربرد وسیعی دارند و از آن برای پیام‌رسانی‌های مجانی و تقریبا غیرقابل کنترل و شنود، استفاده می‌کنند. کارشناسان می‌گویند دلیل اصرار قوه قضائیه بر مسدودسازی این شبکه‌ها نیز در درجه نخست، غیرقابل کنترل و شنود بودن این شبکه‌ها از سوی نهادهای امنیتی است.

یک روز پس از نامه قوه قضائیه، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ این نامه گفت، این وزارتخانه به حذف "محتوای مجرمانه" در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اقدام می‌کند.

وزیر ارتباطات دولت روحانی به خبرگزاری فارس گفت: «درباره محتوای مجرمانه به طور جدی اعتقاد داریم که حذف شود و این حرف درستی است. اما این که با مسدود کردن بخواهیم این کار را درست کنیم، حرف دیگری است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)