29 شهریور 1393

هشدار اژه‌ای به وزارت ارتباطات: تانگو، واتس‌آپ و وایبر باید تا یک ماه آينده فیلتر شوند

29 شهریور 1393

دیگربان

غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ معاون اول قوه قضائیه در نامه‌ای خطاب به وزیر ارتباط دولت حسن روحانی به وی برای فراهم کردن مقدمات فنی فیلتر «واتس‌آپ»٬ «وایبر» و «تانگو» مهلت داد. آقای محسنی اژه‌ای در این نامه که روز شنبه (۲۹ شهریور) در خبرگزاری «میزان» منتشر شده نوشته چنانچه چنین اقدامی از سوی وزارت ارتباطات صورت نگیرد٬ قوه قضائیه به «وظایف ذاتی» خود عمل خواهد کرد.

محسنی اژه‌ای در نامه خود آورده این نامه را در پی دستور صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه مبنی بر ارائه فرصتی یک ماه به وزارت علوم نوشته است.

وی در نامه خود اضافه کرده از آنجا که وزارت ارتباطات در سه ماه فرصتی که در اختیار داشته اقدام به مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی مذکور نکرده٬ قوه قضائیه تنها یک ماه دیگر به این وزارت‌خانه مهلت خواهد داد.

در این نامه آمده اگر در فرصت تعیین شده مقدمات مسدود سازی این شبکه‌ها فراهم نشود «قوه قضائیه در نسبت به مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام مقتضی به عمل خواهد آورد.»

اژه‌ای نوشته قوه قضائیه پس از مسدود کردن این شبکه‌ها «با متخلفین از دستورات قضایی در هر رده‌ای طبق قانون برخورد خواهد نمود.»

این نامه یکی از صریح‌ترین و تند‌ترین نامه‌های قوه قضائیه به یکی از وزارت‌خانه‌ای دولت حسن روحانی در یک سال گذشته است که به طور علنی منتشر شده است.

محسنی اژه‌ای علت اصلی نگارش و انتشار این نامه تهدید‌آمیز را انتشار گسترده «مطالب مهم علیه» روح‌الله خمینی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده است.

در هفته‌های اخیر در فضای «واتس‌آپ»٬ «وایبر» و «تانگو» مطالب طنزی درباره آقای خمینی منتشر شده که با خشم گروهی از مقام‌های جمهوری اسلامی مواجه شده است.

برخی از گزارش‌ها از دست داشتن تعدادی از نهاد‌های حکومتی در تولید و انتشار گسترده این مطالب در شبکه‌های مذکور حکایت دارد.

براساس این گزارش‌ها این اقدام به بهانه فیلتر شبکه‌های اجتماعی مذکور صورت گرفته است. چند روز پیش نیز یک سایت محلی در استان فارس از شناسایی و بازداشت چند نفر در این رابطه در این استان خبر داده بود.

متن کامل نامه اژه ای به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر واعظی

وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات

سلام علیکم

نظر به انتشار گسترده محتوای مجرمانه و ارتکا به انواع جرائم علیه عفت و اخلاق اسلامی و امنیت عمومی و ... بالاخص انتشار وسیع مطالب مهم علیه بنیانگذار انقلاب اسلامی علیه حضرت امام خمینی (ره) در هفته های اخیر از طریق برخی شبکه های اجتماعی نظیر واتس آپ، وایبر و تانگو که بعضا توسط دولت های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مدیریت فنی و محتوایی می شود و با عنابت به این که علی رقم استمهال سه ماهه جنابعالی و همکاران محترم مبنی بر اعلام آمادگی در خصوص فرآهم آوری امکان مسدود سازی و پالایش هوشمند محتوای مجرمانه در شبکه های موصوف و ارائه شبکه های اجتماعی داخلی هم سطح با شبکه های مذکور، مع الاسف تا کنون اقدام موثری به عمل نیامده است.لذا در اجرای دستور ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله آملی ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به فرآهم آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه های یاد شده اقدام عاجل صورت پذیرد، در غیر این صورت قوه قضائیه در راستای وظایف ذاتی خود نسبت به مسدودسازی شبکه های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام مقتضی به عمل آورده و با متخلفین از دستورات قضایی در هر رده ای طبق قانون برخورد خواهد نمود.

غلامحسین محسنی اژه ای

معاون اول قوه قضائیه

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)